Türkiye'nin en iyi haber sitesi

F.Bahçe derbisi tehlikede

Melo, dün PFDK'ya sevk edildi. Karar Eskişehir maçı sonrası açıklanır ve 4 maç ceza verilirse, Brezilyalı, Arena'daki F.Bahçe derbisinde oynayamayacak

Giriş Tarihi: 10.9.2014
Galatasaraylı Felipe Melo, tıpkı Volkan Demirel gibi 'haraket'ten tedbirsiz olarak PFDK'ya sevk edildi. Dün TFF resmi sitesinden yapılan açıklamada "GALATASARAY AŞ. futbolcusu FELIPE MELO CARVALHO'nun Futbol Disiplin Talimatının 41. maddesi gereği '_felipemelo isimli Twitter hesabından yayınladığı "ADAMSIN! Aziz senin taş.. yesin' şeklindeki kişilik haklarına saldırısı" nedeniyle tedbirsiz olarak PFDK'ya sevkine karar verilmiştir" denildi. Futbol Federasyonu Hukuk Müşavirliği'nin yaptığı toplantıda hakaret etmek ile hakareti yaymak arasında suç farkı bulunmadığına kanaat getirildiği ve Brezilyalı oyuncunun bu nedenle sevk edildiği bildirildi. Futbol Federasyonu hukukçuları arasında konuya muhalefet edenler olsa da genel görüş, "Şayet bu duruma ceza verilmezse, konunun önü alınamaz. Bundan sonra herkes sahte bir hesap açıp, rakip hakkındaki küfürleri yayabilir. Zaten hakaret etmek ile yaymak arasında suç/ceza bakımından farklılık yoktur" şeklinde oldu.

MELO TEDBİRSİZ OLARAK SEVK EDİLDİ
Melo da Volkan Demirel gibi tedbirsiz olarak PFDK'ya sevk edildi. Kararın Eskişehir maçı sonrası açıklanması halinde ise Brezilyalı oyuncuyu büyük bir tehlike bekliyor. Melo, 41. maddeden sevk edildiği PFDK'dan 2-5 maç arasında ceza alabilir. Son örnek olarak Volkan Demirel, Melo'ya 'köpek' dediği için 3 maç ceza almıştı. Melo'nun hakaretinin daha ağır olduğunu kurul düşünürse, Brezilyalı oyuncunun cezası en az 3 maç olacak. Şayet karar Eskişehir maçından sonra açıklanır ve 4 maç olursa, Melo Fenerbahçe derbisini kaçıracak. Bu hafta açıklanıp üst sınırdan (5 maç) ceza verilirse de Melo ezeli rakip karşısında forma giyemeyecek.


"MELO'NUN ASKERLERİYİZ"
G.Saray taraftarı, dün gece Melo'nun evine akın etti... PFDK'ya sevk edilen futbolcunun evinin önünde toplanan taraftarlar, meşale yakarak ve "Melo'nun askerleriyiz" tezahüratını yaparak Brezilyalı'ya moral verdi. Melo, taraftarlara jestleri için teşekkür etti.

AV. ALPAY KÖSE

Felipe Melo'ya Disiplin Kurulu ceza vere
Sosyal medyada yapılan açıklamalar Spor Hukuku'nun yetkisi dışında. Normal olarak adli yargılanmalıdır. Tahkim Kurulu'nun ne karar vereceğini bilemeyiz. Spor Hukuku açısından Twitter ile ilgili yazılı bir kural yok. Fazıl Say örneğinde olduğu gibi normal adli mahkemelerde yargılanır. Kişiler Twitter'dan sorumlu tutulamaz. Bazıları bu hesabı kullanabilir. Küfür tabii ki kurtarmaz. Çünkü takipçisine o küfürleri ulaştırmış sayılır. Ancak adli mahkemede yargılanması için şikayetçinin olması gerekir. TFF Hukuk Kurulu'na şikayet yapılıp, yapılmadığını bilmiyorum. Kendiliğinden PFDK'ya sevk etmiş olabilir. Bütün futbolcuların Twitter hesapları takip ediliyor mu? Sadece yıldız futbolcular ve başkanların Twitter hesapları mı takip ediliyor? Bu nedenle TFF Hukuk Kurulu, 'Twitter Takip Kurumu' kurmalı. Tüm futbolcuları takip etmeli. Twitter olayı spor hukuku dışındadır.

AV. YUSUF REHA ALP

Hakaret varsa Melo 2-5 maç arası ceza alır
Melo,Twitter hesabından bir başkasının, bir kulüp başkanına küfürlü içeriğini paylaşmasından dolayı TFF Hukuk Müşavirliği tarafından PFDK'ya sevk edildi. Bunun daha önce bir örneği oldu mu? Şimdi ne olacak? Evet, daha önce örneği var. Futbol ailesinden kişilerin kullandıkları sosyal medya hesaplarında yazdıkları şeylere de çok dikkat etmeleri gerekiyor. Nasıl kulüpler resmi internet sitelerinden yaptıkları açıklamalardan imzalı olsun ya da olmasın sorumlu iseler, tüm yöneticiler, futbolcular, teknik adamlar da Facebook, Twitter ya da Instagram gibi sosyal ağlarda paylaştıkları şeylerden sorumludurlar. PFDK, sevk halinde, ortada cezayı gerektiren bir durum varsa ceza verebilir. Daha önce yanlış hatırlamıyorsam Mesut Yılmaz isimli bir 1. Lig oyuncusuna bu şekilde bir ceza verilmişti.
Felipe Melo bu sevkten dolayı hangi maddeden ceza alır ya da alır mı? Retweet yaptığı mesajın içeriğini bilmiyorum. Ancak içinde hakaret varsa, Futbol Disiplin Talimatı 41/1A'dan 2 ila 5 maç arası bir ceza alabilir.
Melo'nun sevki sonrası Twitter üzerinden başka futbolcuların daha önce paylaştıkları mesajlar gündeme geliyor. TFF Hukuk Müşavirliği'nin yeni sevkler yapması gündeme gelir mi? Evet! Gelebilir. İnsanlar belki bu sayede sosyal medyayı başkalarına hakaret etme alanı olarak görmekten vazgeçerler. Atatürk, "Sporcunun zeki, çevik ve ahlaklısını severim" demiş ama maşallah Türkiye Ligleri'ne bakıyorsun bu şekilde çok az örnek bulabiliyorsun. Alenen ırkçılık yapan bir futbolcu, Milli Takım'ın kaptanı olabiliyorsa, yabancı futbolcu da sosyal medyadan küfür eder, çok mu yani?

G.SARAY'DAN CANER ATAĞI
Melo'nun Aziz Yıldırım'a edilen bir küfrü retweet etmesinin ardından Disiplin Kurulu'na sevk edilmesi Galatasaray TV'yi harekete geçirdi. Kulübün kanalında, Caner Erkin'in de daha önce Melo'ya edilen bir küfrü retweet ettiği iddia edildi. F.Bahçeli taraftarlar, Caner'in retweetinin photoshop olduğunu iddia etse de, GS TV bu görüntüleri iki kez ekranlarına taşıdı. Söz konusu iddianın sosyal medyada geniş yer bulmasının ardından resmi Twitter hesabı üzerinden bir mesaj gönderen Caner, bahsi geçen iddiayı yalanladı ve "Adıma yapılan "retweet" sahtekarlığına prim vermek inanmak isteyenlerin problemi, benim değil. Bana sorarsanız siz de kafanızı yormayın" diye konuştu.

BAŞIN ÖNE EĞİLMESİN
Galatasaray Başkanı Ünal Aysal, Melo'ya sahip çıktı. İdmanı ziyaret eden Aysal, "Başını öne eğme, dik dur. Spor ahlakından memnunuz ve sonuna kadar yanındayız" diyerek Brezilyalı oyuncuya moral verdi

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
F.Bahçe derbisi tehlikede
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN