Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İşte Emenike gerçeği

Son olarak saha içinde Emre ile tartışan, taraftar ile ters düşen Emenike'nin, 'Düz, tahmin edilebilir oyun tarzı ve futbol için vasat zekası' sıkıntıyı doğuruyor.

Giriş Tarihi: 25.9.2014 09:35
F.Bahçe'nin en fazla koşan oyuncusu olmasına rağmen eleştirilen, kriz yaratan Emmanuel Emenike'yi analizciler "masaya yatırdı". Dünya Kupası maçlarında da bekleneni veremeyen, hayal kırıklığı yaratan Emenike'nin başarısızlığının altında ne yatıyor? Nijeryalı futbolcu için İsmail Kartal'a ulaşan rapor tam anlamıyla "neden başarısız" olduğunu gösteriyor. Dünya futbolunu da yakından izleyen 4 kişilik analiz ekibinin verdiği rapora göre Emenike'nin verimsizliği 4 ana başlık altında toplanıyor.

1- Ligimizdeki tüm takımlar, tüm hocalar Emenike'nin boş alan bulduğunda tutulmayacağını biliyor. Nerede nasıl davrancağını, ne zaman pas, ne zaman şut atacağını biliyor. F.Bahçe maçına öncelikle kaybetmemeyi hedefleyerek çıkan takımların hocaları Emenike'ye özel markaj uygulatıyor. Nijeryalı oyuncu da markajda kalıyor.

2- Sıkı markaja alışık olmayan Emenike dakikalar ilerledikçe, kulübe ve tribün baskısı da eklenince agresif oluyor. Normal zamanda yapacağı çok basit hareketleri bile yapamıyor. Özellikle son dakikalar yaklaştıkça daha agresif oluyor, kendi takım arkadaşları, tribünde onu çok seven taraftarlar ile bile ters düşüyor.

3- Emenike markajda bunalınca orta sahaya hatta defansa kadar gelerek top alıyor. Ancak çok koştuğu, geriye kadar geldiği için gücü tükeniyor, bilinen topu aldığında fırtına gibi ilerleyen, rakiplerini buldozer gibi ezen Emenike'den eser kalmıyor. Defansın arkasına uzun toplar atılmadığı (atılamadığı) için de sıkıntı büyüyor.

4- Futbol zekası yüksek olan oyuncular markajdan kurtulmak için bir yol buluyor. Ancak Emenike'nin futbol zekası "vasat" olduğu için bunu da başaramıyor. Markaj yapan psikolojik olarak da üstünlük sağlıyor. Düz ve çok kolay tahmin edilen oyun tarzı nedeniyle de markajı kolay yapılıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İşte Emenike gerçeği
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN