, 'u unutunca...

Kulübü Yüksek Divan Kurulunun temmuz ayı olağan toplantısı yapıldı. Yüksek Başkanı , 'u anons etmeden kürsüden ayrılınca ilginç anlar yaşandı.

Giriş Tarihi: 28.7.2018 11:17 Güncelleme Tarihi: 28.7.2018 14:27
Vefa Küçük, Ali Koç'u unutunca...

Fenerbahçe Faruk Ilgaz Tesisleri'nde yapılan toplantıya Ali Koç, kulüp başkanı olarak ilk kez katıldı. Sarı-lacivertli kulübün yeni yönetim kurulu da salondaki yerini aldı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Fenerbahçe Kulübü Yüksek Divan Kurulu Başkanı Vefa Küçük, kulübün yakın zamanda iki seçim geçirdiğini belirterek şunları kaydetti:

"Önce Divan Kurulu için beni tekrar seçtiniz. Daha sonra 2-3 Haziran'da hem kulüp hem de Türk spor tarihine geçen katılımla yeni yönetimi seçtik. Demokratik, şeffaf ve adil şekilde sonuca ulaştık. Sandıklardan Ali Koç, başkan çıktı. Sayın Başkanımızın listesi de aynı şekilde büyük oy farkıyla kazandı ve göreve başladı. Kısa zamanda kendileri durum tespiti yapıyorlar. İnşallah 3 senelik dönemde yeni başkan ve kurulları, camiamızı olduğu yerden daha yüksek yerlere taşırlar. Sandıktan seçilen başkanımız ve yönetim kurulu üyelerimizle dayanışma içinde onlara destek vereceğiz."

Türkiye'nin de 24 Haziran'da önemli bir seçimden geçtiğini aktaran Vefa Küçük, "Ülkemizde 24 Haziran'da demokratik şekilde yapılan seçimle yeni seçilen Cumhurbaşkanımız ve milletvekillerimize de başarılar diliyoruz. Biz Fenerbahçe olarak siyasetin dışındayız ama birey olarak seçmeniz. Fenerbahçe olarak ne iktidarın ne de muhalefetin yanında yer alırız. Türk sporuna yön veren en büyük sivil toplum örgütüyüz." ifadelerini kullandı.

VEFA KÜÇÜK, ALİ KOÇ'U UNUTUNCA TEPKİ ALDI

Vefa Küçük, Ali Koç ve yönetimindekilerin isimlerini tek tek okuyarak üyelere takdim etti.

Küçük, Ali Koç'u anons etmeden kürsüden ayrılınca divan kurulu üyeleri tepki verdi. Bunun üzerine tekrar kürsüye gelen Küçük, "Fenerbahçe'de hiçbir başkan unutulmaz. Hele hele yeni seçilen başkan hiç unutulmaz. Sizden büyük bir alkış beklediğim için anons etmedim. Alkışı bekledim ve şimdi anons ediyorum." dedi. Koç, isminin Vefa Küçük tarafından okunmasıyla divan kurulu üyelerinden alkış aldı.

BURHAN KARAÇAM: "TOPLAM YÜKÜMLÜLÜĞÜMÜZ 4.1 MİLYAR TL"

Fenerbahçe Divan Kurulu'nda konuşan Başkan Yardımcısı Burhan Karaçam, "3.2 milyar TL borç var. Ancak kulübün de yaşaması gerekiyor. 900 milyon TL de bu sezonun giderleri olacak. Toplam yükümlülük 4.1 milyar TL" diye konuştu.

Fenerbahçe Başkan Yardımcısı Burhan Karaçam, Olağan Divan Kurulu Toplantısı'nda borçlarla ilgili konuştu. "Çok güzel şeyler söyleyemeyeceğim sizlere" diyerek sözlerine başlayan Karaçam, "İçinde bulunduğumuz mali durum iç açıcı değil. Ama bizler çok umutluyuz, Fenerbahçe camiasına güveniyoruz. El birliğiyle bir süre sonra bu yükün altından kalkacağımızı düşünüyoruz. Fenerbahçe'de bağımsız denetime tabii tutulan yalnızca Fenerium. Bunları KAP'ta bulabilirsiniz. Denetim Kurulu'nca denetlenen bölüm ise, Fenerbahçe Spor Kulübü Derneği. Sizlerin ibrasına sunulan ise derneğe bağlı olan kısım. Bizim denetlememiz gereken birimler ise bunların tamamı. Bunu biz söylemiyoruz, bunu kulübün tüzüğü söylüyor. Denetim Kurulu, Genel Kurul tarafından seçilir, yönetim kurulu tarafından seçilmez. 31 Mayıs 2018 tarihi itibariyle Fenerbahçe Spor Kulübü'nün tüm öğeleri denetleniyor. Bir sonraki Divan Kurulu Toplantısı'na kadar denetim bitmiş olur ve sizlerle paylaşırız. Dernekte 2015-2018 arası gelir ve gider denk görünüyor. Bütçe denk ama fiili durum denk değil. Burada iştirakler, vakıf ve futbol A.Ş. yok. 2016'da 271 milyon TL olan gider kalemi, bir sonrası sene 346 milyon TL'ye çıkmış. 2015'ten itibaren baktığınızda giderler sürekli yükselirken, gelir sürekli aşağıya gidiyor. Bu sadece dernekle ilgili. Kesin rakamlar henüz elimizde değil ama aynı durum diğer birimlerimizde de devam etmekte. Bu ayrılmakta olan gelir-gider dengesini, birbirlerine kavuşacak duruma getirmek istiyoruz" diye konuştu.

"CİRONUN 4 KATI BORÇ VAR"

Mali tabloları slayt yaparak üyelere gösteren Karaçam, "Olağandışı gelir 2015'te 1 milyon TL olarak bütçede yer almış ama gerçekleşmemiş. Bir sonraki sene 2016'da 5 milyon, 2017'de 50 milyon, 2018'de ise 35 milyon olarak bütçelenmiş, ancak fiili durumda gerçekleşmemiş. Temettü ise 2015'te 1,5 milyon TL, 2016'da 5 milyon TL, 2017'de 8,3 milyon TL, 2018'de ise 90 milyon TL olarak bütçelenmiş. Dış kaynak diye bir madde var. Ama bu bir gelir midir, borç mudur, nasıl bir kaynaktır? Bunlar tamamen genel kurul raporlarından alınmıştır. 2016'da 23 milyon TL bütçelenmiş, 0 gelir. 58.1 milyon TL olarak bütçelenmiş, 0 gelir. 2018'de ise 97.7 milyon TL olarak bütçelenmiş. 2015'te 55.7 milyon gider fazlası, 2016'da 99.1 milyon TL, 2017'de de 249.3 milyon TL gider fazlası gösterilmiş, 2018'de bu yapıyla girilmiş olsaydı, 300 milyon TL civarı bir gider fazlası oluşacaktı. Gider fazlası diye teknik bir terim yok. Bu zarardır ve bunun taşınma maliyeti vardır. Bu da kredidir ve kulübü çok büyük yükün altına sokan uygulamalardır. Denetimi devam eden verilere göre 31 Mayıs 2018 tarihi itibariyle 3.2 milyar TL toplam borcun bir bölümü olan 1.4 milyar TL'ye ulaşan birikmiş zararların finansmanında kullanılmaktadır. Toplam cironun 800 milyon TL olduğu dikkate alındığında toplam borç, cironun 4 katı, toplam zarar cironun 2 katı" açıklamasını yaptı.


"TEMLİKLER NEDENİYLE GELİR ELDE EDEMİYORUZ"

Göreve gelmelerinin ardından forma ve kombine satışında rekor kırıldığını söyleyen Karaçam, "Göreve geldiğimiz andan itibaren rekor şekilde forma ve kombine satışı gerçekleşti. Ancak yapılan temlikler nedeniyle biz buradan gelen paranın 1 kuruşuna bile dokunamadık. Başkanımız Ali Koç kişisel bir hibede bulundu. 50 milyon Dolar hibe yaptı ve o günkü kurla bu 237 milyon TL yapıyor. Sermaye artışının ağustos ayında gerçekleşeceğini düşünüyoruz. Yeni kredilere başvuruyoruz. Çünkü bazı kredilerimiz çok pahalı, bunları yeniden yapılandıracağız. Büyük bir mali disiplin getireceğiz. Kulüp içinde biraz esnek bir durum var. Her Kuruş'u takip etmek zorundayız. Tasarruf tedbirleri de alacağız. Bu kadar zor şartlarda olan bir kulübün eli açık olamaz. Gelir getirmeyen bir takım aktiflere krediyle yatırım yapmışız. Gelir yok ama krediye faiz ödüyoruz. Yeni sponsorluklar ve reklam gelirleri için organize olduk. Buralardan da kaynaklar gelecek. 3.2 milyar TL'lik toplam borç içinde 1 milyar 770 milyon TL'lik kısmı bankalara. Bu borcun da yüzde 80'i döviz üzerinden. Bizim bütçemiz TL. Bu durum bizi çok büyük bir risk içine atıyor. Bu zararların birçoğu, kur farkı nedeniyle oluştu. TL krediler de çok yüksek faizli" dedi.

"ÖNCEKİ YÖNETİM BORCUN 400 MİLYON EURO OLDUĞUNU SÖYLEDİ"

Aziz Yıldırım yönetiminin borcu 400 milyon Euro olarak aktardığını belirten Burhan Karaçam, "Borç 621 milyon Euro. 2017 yılının faaliyet raporunda ilk kez konsolide tablolar yer aldı. Ama bu rakamlar denetimle elde edilmemiş. Konsolide edilmiş rakamlar. 31 Aralık 2017 tarihi itibariyle toplam konsolide borçlar 2 milyar 560 milyon TL olarak gösteriliyor. O günkü döviz kurunda bu borç 567 milyon Euro yapıyor. Bunlar bizim uydurduğumuz rakamlar değil. Daha önce 400 milyon Euro ifade edildi ama biz bilmiyoruz neyin ifade edildiğini. Eski borçlar, kurların artmasıyla 31 Mayıs'ta 621 milyon Euro oldu. Bize sürpriz olan kısa vadeli toplam borçlar. Toplam borçlar 3.2 milyar TL, kısa vadeli borçlar 2.2 milyar TL. Sadece haziran ayında vadesi gelmiş ve daha önceki aylardan geçmiş, haziran ayında ödenmesi gereken borç toplamı 270 milyon TL. Haziran-Eylül arasında ödenmesi gereken toplam borç 820 milyon TL. Dün itibariyle başkanımız Ali Koç'un da desteğiyle 200 milyonun üzerinde borç ödedik. Çalışanlarımıza, sporcularımıza hiçbir borcumuz yok. Bankalara ve finans kuruluşlarına ödeme talimatları da gitti. Büyük bir borç ödedik ama buna devam etmemiz gerekiyor. Bu borçların ne başkanımızın tek başına, ne de bizim üstesinden gelmemiz mümkün değil. Çok zor bir yoldayız ve camiamızın desteğini bekliyoruz. Bunun üstesinden ancak bu şekilde geliriz" ifadelerini kullandı.

"YILLIK FAİZ GİDERİ 450 MİLYON TL"

Kulübün gelir kalemlerinde temlikler olduğunun da altını çizen Karaçam, "Tribün gelirleri, loca gelirleri, yayın gelirleri, Spor Toto gelirleri, Fenerium gelirleri ve muhtelif reklam gelirlerinde 1,36 milyar TL temlik bulunuyor. 2018-2019 sezonunda elde edilmesi planlanan 400 milyon TL'lik geliri, bu temlikler nedeniyle kullanamayacağız. Finansal kurumlara 1.77 milyar TL borç var ve bunların yıllık 450 milyon TL faizi var. 31 Mayıs itibariyle toplam borç 3.2 milyar TL. 2018-2019 sezonunda öngörülen toplam faaliyet giderleri 900 milyon TL. Birikmiş olan sorun 3.2 milyar TL. Bunu taşımakla yükümlüyüz ama bizim de aynı zamanda yaşamamız gerekiyor. Bu sene en azından 900 milyon TL kaynak bulmamız gerekiyor. Bu durumda da toplam yükümlülük 4.1 milyar TL. Ama siz camia olarak bizlere güvenin, biz de taraftara ve sizlere güvenelim. Bunların altından kalkacağız, merak etmeyin" diyerek sözlerini tamamladı.

FENERBAHÇE DİVAN KURULU'NA AZİZ YILDIRIM KATILMADI

Fenerbahçe Olağan Divan Kurulu Toplantısı'nda eski Başkan Aziz Yıldırım ve Yıldırım dönemindeki yöneticiler yer almadı. Birçok üye, raporların okunduğu anda Yıldırım ve ekibine tepki gösterdi.

Fenerbahçe Olağan Divan Kurulu Toplantısı'nda eski yönetimden kimse yer almadı. 24 Temmuz tarihinde Başkan Ali Koç'un, kulüp televizyonundan açıkladığı mali tablolar nedeniyle taraftarlar, eski Başkan Aziz Yıldırım ve yönetimine tepki gösterirken, gözler divan kurulu toplantısındaydı. Ali Koç'un Fenerbahçe Başkanı olarak ilk kez katıldığı divan kurulu toplantısında, bir önceki Başkan Aziz Yıldırım ve yönetiminde bulunan hiçbir isim yer almadı.

Başkan Yardımcısı Burhan Karaçam'ın mali tablolar hakkında yaptığı konuşmalar sırasında da bazı üyeler, Aziz Yıldırım ve yönetimine tepki gösterdi.

BECAN: "82 BİN 148 FORMA SATIŞI BİR REKORDUR"

Fenerbahçe Kulübü Genel Sekreteri Sevil Zeynep Becan ise satışa sunulan 40 bin 444 kombine biletin, 39 bin 226'sının satıldığını açıkladı.

Ali Koç yönetiminin göreve gelmesiyle forma satışı rekoru kırıldığını da belirten Becan, "Göreve geldiğimiz günden beri bedava bilet uygulamamız olmamıştır, olmayacaktır. Kulübümüz ilk 3 günde 37 bin 17, ilk haftada ise 48 bin 117 adet forma satışı yapmıştır. Şu anda 82 bin 148 forma satışı olmuştur ve bu bir rekordur." ifadelerini kullandı.

Yapılan transferleri de hatırlatan Sevil Zeynep Becan, Fenerbahçe Üniversitesi ve amatör şubelerle ilgili de bilgi paylaşımında bulundu.

Kamu İlişkileri, Vergi ve Mali İşlerden Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Şaban Erdikler de vergi borçlarıyla ilgili bilgilendirme yaptı.

Yönetime girer girmez kendi şirketindeki 600 çalışanla kulübün vergi işleriyle ilgilendiklerini vurgulayan Erdikler, "2018 yılında 49,5 milyon lira, 2019 yılında da borç 48 milyon civarında. Bu, mevcut mali yapı içinde kolayca ödenebilecek bir rakam değil. 2024 yılına kadar ödenmesi gereken taksitler belirlendi. 2024 yılına kadar 231 milyon lira vergi ödemek durumundayız. Şansımız elimizde vergi barışı kanununun olmasıdır. Bu, borcun ödenmesinde yardımcı olacak bir kanun. Camiamızın yararına olacak kararlar alacağımızdan kimsenin kuşkusu olmasın." şeklinde görüş belirtti.

PEKİN: "FENERBAHÇE'MİZ EMİN ELLERDEDİR"

Hukuki İşlerden Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Fethi Pekin, açılan ve taraf olunan davalar hakkında bilgi verdi.

Sorunların belirlenmesine yönelik iki farklı hukuk bürosuna durum tespiti yaptırdıklarını aktaran Pekin, "Fenerbahçe Kulübü Derneğinin taraf olduğu toplam 110 dava bulunmaktadır. Aleyhimize açılan davaların çoğu alacak davalarıdır. Fenerbahçe Futbol AŞ'nin taraf olduğu toplam 56 adet uyuşmazlık var. Bunlardan 33'ü aleyhimizedir. Futbol AŞ'nin alacaklı olduğu 15 adet, icralık olduğu 1 adet dava bulunmaktadır. Toplam 25 milyon lira bedelden fazla bize karşı maddi dava bulunmaktadır. Sözleşme fesihten dolayı sporcuların talep ettiği tutar yaklaşık 2,5 milyon avrodur." şeklinde konuştu.

Sporda şiddetin önlenmesi için yoğun bir çaba içerisinde bulunduklarını belirten Pekin, şunları kaydetti:

"Sporda şiddetin önlenmesi konusunda Türkiye'nin örnek kulübü olacağız. Fenerbahçe Kulübü her zaman olduğu gibi hukuk önünde şeffaf, hesap veren ve denetlenebilir bir kulüp olmaya devam edecektir. Fenerbahçe'miz emin ellerdedir. Gelecekte daha iyi noktaya geleceğimize inancımız tamdır. Başkanımızın dediği gibi tünelin sonunda ışığı hep birlikte göreceğiz. 3 Temmuz kumpasıyla ilgili FETÖ mensuplarının yargılandığı dava devam etmektedir. Bu davada kararın bir an önce çıkmasını beklemekteyiz. Yargıtay'ın da incelediği dosyanın lehimize sonuçlanması için azami gayret içerisindeyiz. Uğradığımız maddi ve manevi zararların tazmini için her türlü hukuki girişimde bulunacağız. Bütün bu mücadeleleri Fenerbahçe'miz adına vermek boynumuzun borcudur."

Denetleme Kurulu Üyesi Mehmet Vodina, eski yönetimin faaliyet raporunun da içinde bulunmasından dolayı denetleme çalışmalarının devam ettiğini ve kesin neticelerin ellerine ulaşmadığını, bu nedenle Kurul raporunun ekim ayında yapılacak toplantıda camiaya duyurulacağını ifade etti.

VEFA KÜÇÜK: "1 KİŞİYE 1 KEZ KÖTÜ SÖZ SÖYLENİR"

Fenerbahçe Divan Kurulu Toplantısı sırasında konuşmak için kürsüye gelen Ufuk Aydın'a Divan Kurulu Başkanı Vefa Küçük cevap verdi. Küçük, "1 kişiye 1 kez kötü söz söylenir. Ama siz her seferinde gelip bunu yapıyorsunuz. Size hiç yakıştıramadım" dedi.

Fenerbahçe Divan Kurulu Toplantısı'nda üyelerden Ufuk Aydın'ın konuşması tepki çekti. Nisan ayında yapılan Divan Başkanlığı seçiminde Vefa Küçük'e karşı aday olduğunu hatırlatan Aydın, "O günkü seçim şartlarıyla ilgili çok fazla konuşmak istemiyorum, o günkü ortamı anlatmak istemiyorum" dedi. Vefa Küçük'e karşı eleştirilerini sürdüren Ufuk Aydın, "Siz kulüpte görev yaptığınız sürede bu borcun 621 milyon Euro'ya yükseldiğini görmediniz mi? Neden müdahale etmediniz" diye sordu.

"SİZE HİÇ YAKIŞTIRAMADIM"

Kulüpte 6 sene bağımsız üyelik yaptığını söyleyen Vefa Küçük, "Görev sürem dolunca ayrıldım. Biz gerekli hususları raporlamak için oradaydık ve çeşitli zamanlarda Futbol A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanlığı'na yazılı olarak raporlarımızı verdik. Benim Divan Kurulu Başkanı olarak bilanço ve faaliyet raporlarına karşı sessiz kalmak zorundayım. Benim tarafsızlığım tescillidir. Ama bir kişiye 1 kez kötü söz söylenir. Ama her seferinde siz gelip bunu yapıyorsunuz Ufuk Aydın. Hiç yakıştıramadım size" dedi. Kendisinin bağımsız olduğunu da sözlerine ekleyen Küçük, "Benim bağımsızlığım, kongrede 21 bin arkadaşım tarafından tescillenmiştir" diyerek tepkisini dile getirdi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Vefa Küçük, Ali Koç'u unutunca...
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN