Şeçiminiz İstanbul olsun

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 7 Eylül'de karara bağlanacak 2020 Olimpiyatları için trafiğini hızlandırdı IOC üyelerine mektup yollayan Başbakan, “İstanbul’a destek verin. Seçiminiz İstanbul olsun” çağrısı yaptı Erdoğan, Rusya’da düzenlenecek G-20 Zirvesi’nde de orada bulunan ülke liderlerinden destek isteyecek

7 Eylül'de karara bağlanacak 2020 Olimpiyatları için Başbakan Recep Tayyip Erdoğan diplomasi trafiğini hızlandırdı. Erdoğan, olimpiyatları alacak şehri belirleyecek Uluslararası Olimpiyat Komitesi üyelerine tek tek mektup yolladı. Erdoğan, 100'den fazla üyeye gönderdiği ıslak imzalı mektupta, "İstanbul'a destek verin. Seçiminiz İstanbul olsun" dedi. Ankara, 2020 Olimpiyatları'nı İstanbul'a getirmek için uzun bir süredir diplomasi trafiği yürütüyor. Erdoğan, bugün G-20 zirvesi için gideceği Rusya'nın St. Petersburg kentinde de ikili görüşmelerinde konuyu gündeme getirecek.

"BEN BİR SPOR GÖNÜLLÜSÜYÜM"
Erdoğan, Uluslararası Olimpiyat Komitesi üyelerine yolladığı mektupta özetle şunları söyledi: "Olimpiyatları İstanbul'a getirmek için, belediye başkanlığımdan bu yana çabalıyorum. 1997'de 'İstanbul 2004' için konuyu Uluslararası Olimpiyat Komitesi'nin gündemine taşıdık. Fakat zamanımız değildi, karar bizden yana çıkmadı. Şimdi Türkiye'nin Başbakanı olarak zamanın geldiğini düşünüyorum."

"SONUNA KADAR DESTEKLİYORUM"
Ben bir spor gönüllüsüyüm. Sporun her toplum için önemli olduğunu savunuyorum. Olimpiyatlar, Türkiye ve bölge ülkeleri için, genç nüfusumuz için, çok şey ifade ediyor. İstanbul'un adaylığını, Türk toplumu ve hükümeti ile birlikte şahsen de sonuna kadar destekliyorum. Umarım görüşmek için zamanımız olur, ancak görüşemezsek en kısa sürede görüşmek dileğiyle."

EN BÜYÜK KOZ ERDOĞAN
İstanbul 2020 için geri sayım başladı. Adaylar Buenos Aires'te büyük bir yarış içine girdi. Türkiye ilk çıkartmayı dün gerçekleştirdi. Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, Arjantin'e giden ilk kafilede yer alırken 60'a yakın sporcunun dışında İstanbul'un adaylığını destekleyen iş adamları da Buenos Aires'te yoğun bir kulis çalışmaları içerisinde olacak. Türkiye'nin en büyük kozu ise Başbakan Recep Tayyip Erdoğan olacak. Son sunuma 8 kişilik heyetle girecek olan Türkiye'de son sözü Erdoğan söyleyecek. Erdoğan, konuşmasında İstanbul'un medeniyetleri birleştiren kent olduğunu, iki kıtayı bağladığını anlatacak.

49 OY YETİYOR
7 Eylül 'de yapıla- cak ve 97 üyenin katılacağı oylamaya bir şehrin salt çoğunluğa ulaşmasına kadar devam edecek. İlk turda 49 oy alan ülke finale kalacak. En az oy alan ülke ise elenmiş olacak. Ardından finale kalan iki kent arasında final oylaması yapılacak.

LİDERLERDEN DESTEK İSTEYECEK
Recep Tayyip Erdoğan G-20 Zirvesi'nde söz alarak mesajlarını liderlere verecek. Erdoğan, oturumlar arasında da liderlerle ikili görüşmeler gerçekleştirecek, olimpiyatlara destek isteyecek.

ADAY ŞEHİRLERİN ARTI VE EKSİLERİ

İSTANBUL: 2020'NİN en büyük adayı olan İstanbul, iki kıta ve tek şehirde olimpiyat ile farklı kültürleri buluşturan bir kent olması nedeniyle ön plana çıkıyor. İstanbul 'un bir başka artısı ise olimpiyatlar için siyasal otoritenin oyunlarına tam desteğini belirten mektubun olması. Finansman olarak da gerek devletin, gerekse özel sektörün tam desteği İstanbul için en önemli artı. Ula şım ve çevre düzenlemesi gibi projelerin hayata geçirilmemesi İstanbul'un eksisi olarak gösteriliyor.
TOKYO: Tokyo'nun Olimpiyat konusunda tecrübeli olması ve altyapı sıkıntısının bulunmaması en büyük artısı. Ula şım ve konaklama konusunda problemi bulunmayan Tokyo, bu kategoride de İstanbul'un önünde. Japonya 'nın Çin ile kriz içerisinde olması, Tokyo Valisi'nin İstanbul ve Müslümanlık karşıtı sözleri, Başbakan Aso'nun Nazizm'le ilgili sözleri, güvenlik ve sağlığın yetersiz oluşu Tokyo'nun eksileri arasında.
MADRİD: Madrid 'in tarihi dokusu ve geçmiş tecrübeleri artıları arasında ilk sırada yer alıyor. İspanya 'nın başkentinin de ulaşım ve konaklama sorunlarının bulunmaması Madrid'in artıları arasında. İspanya 'nın ekonomik kriz yaşaması, olimpiyata halk desteğinin olmadığı Madrid'in İstanbul kadar bütünlük sağlayan net mesajlar verememesi eksi olarak değerlendiriliyor.

BİR GÖRÜŞ

Bu gurur için engel yok
İki yıllık büyük bir emeğin sonuçlanmasına 3 gün kaldı. Büyük bir diplomasi yapıldı, binlerce kilometre yol gidildi, yüzlerce insan çalıştı, hepsi konusunda uzmandı. Yüzlerce gönüllü çabaladı, iş adamları devreye girdi, devlet tüm imkanlarını seferber etti. Artık karar zamanı.. Olimpiyat oyunlarına ev sahipliği yapmak dünyanın bütün şehirleri için gururdur, onurdur.. İstanbul'un bu onuru yaşaması için hiçbir engel yok. Tarihi güzelliği, iki kıtayı birleştiren yapısı, hızla gelişen ekonomisi, kültürü ve tesisleriyle hak ediyor. Akdeniz Oyunları'nı Mersin'de başarıyla yaptık, U-20 Dünya Şampiyonası'nı başarıyla yaptık. Bunlar kısa süre önce yapılan organizasyonlardı. Öncesinde de bir çok önemli organizasyonu başarıyla gerçekleştirdik. Şimdi sıra Olimpiyatlar'da. Tokyo ve Madrid kadar şansımız var. Onlardan daha çok çalıştık bundan hiç şüphemiz yok. Olimpiyatın ateşi de yedi tepeyi aydınlatacaktır. Adaylar üzerine papatya falları açılıyor. İlk turda ikiye girersek İstanbul ipi göğüsler.. Haydi hayırlısı..

MURAT ÖZBOSTAN

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Şeçiminiz İstanbul olsun
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN