Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bizi doping bitirdi

Giriş Tarihi: 19.8.2014

Başarısızlıkta öne çıkan en önemli sebep, son yıllara damgasını vuran doping skandalları ve yeni atletlerin sürekli doping korkusu yaşaması

2010 Barcelona'da üç altın bir bronz, 2012 Helsinki'de 4 altın 2 gümüş, 1 bronz madalya kazanırken, 2014 Zürih'te bir bronz madalya kazanabildik. Başarısız olduğumuzu kabul etmemiz gerekir. Her şampiyona sonrası yapılan, "Bu şampiyonadan dersler çıkardık" edebiyatı artık son bulmalı. Yıllardır ders çıkarıyoruz ama ders kitaplarını raflardan indirip çalışmıyoruz. Atletizme de devlet tarafından büyük destek veriliyor. En büyük bütçe alan federasyonların başında...

DOPİNG LİSTESİNDE 46 TÜRK!
Şu bir gerçek ki son yıllarda atletizmde patlayan doping olayı sporcularımızı çok etkilemiş.
IAAF'ın (Uluslararası Atletizm Federasyonu) listesinde 46 Türk atleti dopingli ve cezalı. Milli takıma girmeye garanti gözüyle bakan sporcu, barajı aştı mı değme keyfine! 81 ilde yarışmalar yapılıyor ancak Türkiye şampiyonalarına katılan kulüp sayısı 10'nu geçmiyor. Oysa minikler, yıldızlar, gençler düzeyinde bölgesel yarışmalar düzenlenmeli.

GEÇMİŞİN İZİ SİLİNMELİ
Yeni Süreyya Ayhanlar, Aslı Çakır Alptekinler, Nevin Yanıtlar, Gamze Bulutlar, Fatih Avanlar, Eşref Apaklar yetiştirmeliyiz. Ancak sporcularımız Avrupa Şampiyonası'na doping korkusu içinde hazırlandı. Bu psikolojiden kurtulmadığı takdirde başarılı olmaları mümkün değil. Geçmişin izleri artık silinmeli. Doping yapılmadan da başarının geleceği sporculara aşılanmalıdır. Bu başarısızlıkta antrenör ve sporcuyu suçlamak yerine onların sorunlarını çözmemiz gerekir. Ne yazık ki kafaları rahat değil. Bir kamp veya şampiyona için izin alınıyor. İki, üç gününü izin almakla geçiriyor, yarışları düşünemiyorlar.

DEVŞİRMELER DE BİZDEN!
Yabancılara verilen astronomik ücretler yerli antrenörlere de verildiği takdirde ekonomik olarak da daha rahat çalışabilirler. Devşirme sporcuya karşı değilim, dünya bunu yapıyor. Peki nerede bizim devşirme sporcular? Ali Kaya dışında yoklar! Ya biz iyileri devşiremiyoruz ya da devşirdiklerimiz bize ayak uyduruyorlar. Projeler üretiliyor, toplantı üzerine toplantı yapılıyor. Teorik olarak güzel ama pratiğe gelince ortada bir şey yok. Dersimizi çalışmamayı sürdürürsek daha çok ders çıkarırız!
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bizi doping bitirdi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN