Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Mahkemeden Pistorius kararı

Giriş Tarihi: 12.9.2014 11:31 Güncelleme Tarihi: 12.9.2014 12:11
Kız arkadaşı Reeva Steenkamp'ı öldüren Oscar Pistorius hakkında mahkeme, kusurlu cinayet işlediği hükmüne vararak Pistorius'u suçlu buldu. Eski sporcunun cezası da bugün açıklanacak.


Oscar Pistorius'un geçen sene kız arkadaşını öldürmesi nedeniyle başlayan davada karar verildi. Pistorius, kız arkadaşını Reeva Steenkamp'ı öldürmesi konusunda kusurlu cinayetten suçlu bulundu. Cezası henüz açıklanmayan Pistorius, 15 yıl hapis cezası alabilir.

Pistorius davasına bakan Yargıç Thokozile Masipa dün yapılan duruşmada, atletin kız arkadaşını "kasıtlı ve önceden planlanmış cinayet" ile öldürdüğüne dair yeterince delil bulunmadığına hükmetmişti.

Pistorius, Steenkamp'ı elindeki silahla vurduğunu kabul etse de onu, eve giren bir hırsız sandığını ve silahını bu yüzden ateşlediğini söylüyordu.

Yargıç Masipa, "Sanığın olay anında doğru ile yanlışı ayırt edebilecek algıya sahip olduğuna ikna oldum" diyerek Pistorius'un aceleci davrandığını ve aşırı güç kullandığını da ifade etti.

Pistorius'un kız arkadaşını planlayarak öldürmesine kanaat getirilseydi, bu kez ömür boyu hapis cezası gündeme gelecekti. Pistorius "kasıtsız adam öldürmekten" suçlu bulunduğu için en fazla 15 yıl hapis cezası alabilir. Hukukçular ise cezanın 7-10 yıl arasında bir hapis cezasına çekileceğini düşünüyorlar.

İki suçlama daha düştü
Öte yandan bugünkü davada Pistorius'a yüklenen üç suç daha karara bağlandı. Buna göre Pistorius, bir arabadan silahla ateş ettiği suçlamasında yeterli delil olmadığı için aklandı. Ayrıca Pistorius ruhsatsız silah ve mermi bulundurmak suçlamasından da kurtuldu.

Pistorius'a yüklenen bir diğer suçlama ise bir restoranda silahını ateşlediğiydi. Bu konuda ise karar Pistorius aleyhineydi. Mahkeme Güney Afrikalı eski sporcunun bu olay için verdiği ifadede yalan söylediğini ve olayda ihmali olduğuna karar verdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mahkemeden Pistorius kararı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN