Red Bull Sea to Sky 2014’ü Graham Jarvis kazandı!

Giriş Tarihi: 30.9.2014 11:40 Güncelleme Tarihi: 30.9.2014 17:28

Graham Jarvis (İngiltere, Husqvarna) Antalya Kemer’de düzenlenen Red Bull Sea to Sky’ın ana yarışı olan Olympos Dağı Yarışı’nda galibiyet kazandı. Sürücü en yakın rakibi Jonny Walker’ı (İngiltere, KTM) yanına yaklaştırmadı. Walker yarışı ikinci sırada tamamlarken takım arkadaşı Andreas “Letti” Lettenbichler (Almanya, KTM) üçüncülüğü elde etti.

Yarışın üçüncü günü, Kemer plajında start aldı. Yarışmacılar, her biri 10 sürücüden oluşan, bir önceki günkü Orman Yarışı'nın sonuçlarıyla belirlenmiş gruplar halinde yarışa başladılar. 214 gibi rekor bir katılımın olduğu yarışta sürücüler kumsaldan 2.365 metre yükseklikteki Tahtalı Dağı zirvesine, yani "Denizden Göğe" çıkmak için mücadele ettiler.

Bu sene Dağ Yarışı'na eklenen yeni bölümler, özellikle bitiş çizgisine erişip Altın Madalya almak isteyen sürücüler için parkuru daha da zor ve uzun bir mücadeleye dönüştürdü. Binlerce kişi, izleyici noktalarında toplanarak, dünyanın dört bir yanından gelen ekstrem enduro sporcularının, Kemer'in muhteşem doğasındaki nehir yataklarında, tepelerinde ve keçi yollarında sergilediği olağanüstü performansın tadını çıkardı.

1. başlangıç grubunda en öne çıkan sürücü, KTM ile yarışan 18 yaşındaki Güney Afrikalı Wade Young oldu. İlk nehir yatağında, 2013 Red Bull Sea to Sky birincisi Jonny Walker Wade'i geride bırakmayı başardı ve yarışın önemli bir bölümünü önde götürdü. Graham Jarvis kötü bir başlangıç yaparak, ilk virajdan sonra kendini altıncı sırada buldu. Nehir yatağında Andreas Lettenbichler'i sonrasında ise Paul Bolton'u geri de bırakarak Red Bull Sea to Sky'ın ilk gününde Kumsal Yarışı'nı kazanan Taylor Robert'ı (ABD, KTM) yakaladı.

İŞTE YARIŞTA NEFES KESEN MOTOR KARELERİ

Jonny ile farkı giderek kapayan Graham bir yıl önce Jonny'ye kaptırdığı yarışı bu sefer kazanmaya kararlı olduğunu açıkça gösterdi. Bu yıl Erzbergrodeo'da ve Red Bull Romaniacs'ta Jonny'nin gerisinde kalanı 39 yaşındaki Ekstrem Enduro süper yıldızı Jarvis, Red Bull Sea to Sky'da mücadeleyi bırakmadı ve Jonny'yi yakaladı. Jonny'i yaklaşık 15 dakika boyunca izleyen Jarvis, Jonny bir hata yapınca fırsattan yararlanarak onu geçti ve Tahtalı Dağı'nın 2,365 metre irtifadaki zirvesine ilk ulaşan isim oldu.

ÜÇ GÜNLÜK YARIŞTAN ÖNE ÇIKAN ANLAR BU VİDEODA

Andreas Lettenbichler, parkurun gümüş bölümünü sonrasında dördüncü sıradaydı ve podyuma doğru giden Wade Young ile arasında büyük bir mesafe vardı. "Letti" aradaki farkı giderek kapayarak, bitişe sadece 300 metre kalmışken öne geçerek yarışı üçüncü tamamladı. Letti, Red Bull Sea to Sky'da 3 yıl üst üste şanssızlık yaşadıktan sonra nihayet podyuma çıkabildiği için son derece mutluydu.

Alfredo Gomez, başlangıçta motosikletindeki teknik bir sorundan kaynaklanan bir şanssızlık yaşadı. Motosikleti tamir etmeyi başararak yarışa 6. grupta başladı ve yarışı 10. sırada tamamladı.

Graham Jarvis galibiyeti hakkında şunları söyledi: "Kötü bir başlangıç yaptım ve ilk virajda kendimi altıncı sırada buldum. Bu yüzden sakin olmam gerekiyordu. Letti'yi geçtim ve Paul Bolton'a yetiştim, ama bir süre onu geçmek için mücadele etmem gerekti. Neyse ki bir hata yaptı. Wade de hata yapınca Taylor Robert'ın arkasına geçtim. Çok iyi yarışmadığımı düşünüyordum ve Jonny'nin ne kadar önde olduğunu bilmiyordum. Ama kontrol noktasında az farkla önümde olduğunu öğrendim, bu da bana biraz güven verdi. Sadece kendi yarışıma odaklanmaya ve geçen yılın hatalarından ders çıkarmaya çalıştım. Parkurun yeni bölümlerinde ona yetişmeyi başardım, onu geçtim ama bir hata yaptım ve beni tekrar geçti. Geçen senekiyle aynı şeyin tekrar olmasını istemiyordum. Doğru fırsatı beklerken onu yaklaşık 15 dakika takip etmiş olmalıyım. Bir hata yaptı, ben de onu geçip bitişe ulaştım. Bu muhteşem bir his, çok mutluyum!"

Jonny Walker, "İyi bir başlangıç yaptım. Wade'i takip ettim, iyi bir temposu vardı. İlk nehir yatağında onu geçtim ve ondan sonra kendi tempomda gittim. 1 dakika 40 saniye civarı fark yaratmıştım, ama kontrol noktalarında Graham'ın yaklaştığını söylüyorlardı. Karanlık Kanyon'da beni yakaladı ve birkaç kere birbirimizi geçtik. Bir hata yaptım ve beni geçti. Elimden gelen her şeyi yaptım, elbette hayal kırıklığı içindeyim. Graham gerçekten iyi sürdü, onu kutlarım." dedi.

İslam Yıldız (KTM) 41. olarak, Red Bull Sea to Sky'ın ana yarışını en üst sırada bitiren Türk sürücü oldu. İsmail Özgül (KTM) 45. Olurken, Sinan Memnun (Husqvarna) 46. sırayı elde etti.

Toplamda 60 sürücü dağın zirvesine ulaşarak Altın Madalya kazandı. 63 sürücü Gümüş Madalya, 50 sürücü de Bronz Madalya kazandı.

İlk 10 – Dağ Yarışı - Red Bull Sea to Sky 2014
28 Eylül 2014 - Kemer (Antalya, Türkiye )
1. Graham Jarvis (Husqvarna) – 2 saat 43 dakika 20 saniye
2. Jonny Walker (KTM) – 2:44:49
3. Andreas Lettenbichler (KTM) – 2:54:30
4. Wade Young (KTM) – 2:54:40
5. Paul Bolton (KTM) – 2:57:21
6. Taylor Robert (KTM) – 2:59:09
7. Travis Teasdale (KTM) – 2:59:58
8. Blake Gutzeit (Husqvarna) – 3:10:00
9. Dougie Lampkin (KTM) – 3:10:56
10. Alfredo Gomez (Husqvarna) – 3:11:34
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Red Bull Sea to Sky 2014’ü Graham Jarvis kazandı!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN