Türkiye heyecan verdi

2020 Olimpiyatları için Turkcell'in desteğiyle Yüzme Milli Takımı'yla çalışan Bowman: İlk bir yıl heyecan verdi, 2020'de madalya hayal değil

Giriş Tarihi: 16.10.2014
Türkiye heyecan verdi
Gençlik ve Spor Bakanlığı'nın himayesinde, Turkcell'in sponsorluğuyla, 2020 Olimpiyatları hedefiyle Türk yüzmesine danışman olarak hizmet vermeye başlayan, olimpiyat şampiyonu efsane yüzücü Michael Phelps'in antrenörü Bob Bowman, geride kalan bir yılda iyi bir mesafe alındığını dile getirdi. 2020 Olimpiyatları'nda madalya hedefinin hayal olmadığını aktaran Bowman, Phelps'le ilgili sorularımıza, "Konumuz Türk yüzmesi" yanıtını verdi ve SABAH'a samimi açıklamalar yaptı:

RİO'DA FİNAL, TOKYO'DA MADALYA

Antrenörlüğü bırakmak değil, ara vermeyi planlıyordum. Türkiye'nin teklifi heyecan vericiydi. Farklı bir deneyim için fırsat oldu.
Çok iyi start verdik, çok yol aldık. Uzun zamanda bize büyük faydası olacak organizasyon şemasını oluşturduk. Çok iyi bir antrenör olan Fernando Canales'i Milli Takım'ın başına getirdik. Bazı sporcularımız için Baltimore'da yerleşik bir antrenman programı başlattık. Onlar çok iyi bir uyum sağladılar.
Bazı sporcular kendisini geliştirebilirse Rio'daki 2016 Olimpiyatları'nda final yüzmek, Tokyo'daki 2020 Olimpiyatları'nda da madalyanın Türkiye için gerçekçi bir hedef olduğunu düşünüyorum

"FUTBOL YERİNE YÜZMEYE YATIRIM AKILLICA"
Dünya çapında Milli Takım için 20 yıla ihtiyaç var dediniz. Sizce Türkler sabırlı mı?
Sanırım değiller. (Kahkaha atarak) Ama gerçek olan, bu zamana ihtiyaç olduğu.
Turkcell futbol alanındaki sponsorluklarını yüzme ve atletizme kaydırdı. Bu değişikliği nasıl yorumluyorsunuz?
Bence akıllıca, yerinde bir hamle. Yüzme çok sayıda insana seslenen, sadece milli/elit sporcuların değil, her yaştan herkesin ilgisini çeken bir spor dalı. Bu yüzden bu yatırımın, desteğin daha çok insana faydası olacağına inanıyorum.
Bir çocuğun yüzmeye başlaması için ideal yaş sizce kaçtır?
Bu konuda değişik teoriler var ancak bence doğrusu 3-4 yaştır. Bence bebekler, anneleriyle birlikte suda olmalılar.
Notlarınız arasında 'Dağın zirvesinde bulunanlar, oraya düşmediler' yazıyordu...
Hiç kimse yüksek performans sporcusu olarak dünyaya gelmedi. Oraya ulaşmak için çok çalışmak, sürekli çaba harcamak ve disiplinden vazgeçmemek gerekiyor. Bu bir macera, seyahat gibidir, uzun sürer ve ille de kazanmanız gerekmez, önce keyif almalısınız.

'Altyapıya destek, iyi sonuçları getirecek'
Turkcell Genel Müdür Yardımcısı Burak Sevilengül, "Gençlik ve Spor Bakanlığı ve Yüzme Federasyonu ile yürüttüğümüz projede ikinci yılımıza girdik. Uluslararası alanda yüzmede fark yaratmak için hedefimize dünyaca ünlü antrenör Bob Bowman'ın yönetiminde ilerliyoruz. Yüzmeyi tabana yaymak için bu yıl 40 ilde düzenlenen Turkcell Yüzme Günleri ile 5 bin sporcuya ulaştık. Altyapıya yönelik güçlü destek, güzel neticeleri de beraberinde getirecek" diye konuştu.

BOWMAN'DAN KISA KISA
Nezir Karap, Türkiye Yaz Şampiyonası'nda çok iyi yüzdü. (1500 metre serbestte de 15.25.14'lik derecesiyle açık yaş Türkiye rekoru kırdı) Kendisini Avrupa standartlarında gösterebilme adına ileri doğru büyük bir adım attı.
Türkiye'de gittiğim yerlerdeki spor binaları beklentimin üzerindeydi. Ankara'da Spor Bakanlığı'nın çabasını gördüm. Kayseri'deki havuz çok güzeldi. Adana'da yeni bir havuz inşaatını gördüm. Bu çalışmaların hızla ilerlediğini görmek benim için heyecan verici.
Ülkenize her geldiğimde buradaki potansiyelden etkileniyorum. Şu an yolun başındayız, yolumuz uzun ama ilerledikçe neler başarabileceğimizi göreceğiz. 2020 yılında öncelikli hedefimiz hem sporcu hem de eğitici antrenör sayısını arttırmak olacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türkiye heyecan verdi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN