Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Başarısız bir federasyon değiliz'

'Başarısız bir federasyon değiliz'
Türkiye Bedensel Engelliler Spor Federasyonu (TBESF) Başkanı Demirhan Şerefhan, engelli sporcuları derinden sarsan olay için şu açıklamaları yaptı: "Mali genel kurulda ibra edilmediğimiz için ödenekler donduruldu. Bu süreç sonuçlanmadan faaliyet yaparak borçlanmak istemedik. Bu kez de 'neden bu kadar borç yaptınız' diyebilirlerdi. Bu nedenle faaliyetlerimizi askıya aldık. Durum, mahkeme kararıyla iptal edildi. Başarısız bir federasyon değiliz. Genel kurul öncesi 5 kişilik denetleme kurulu gelip 'usule uygundur' raporu verdi ve bu 5 kişinin 3'ü devletin atadığı görevlilerdi. Bu süreçte Spor Genel Müdürlüğü'nün arkamızda durmasını beklerdik."

'PARAYI DAVA ERTELE'
Gençlik ve Spor Bakanlığı, Bedensel Engelliler Spor Federasyonu'nun (TBESF) mali bütçesinin ibrasıyla ilgili sürecin devam etmesi nedeniyle federasyona bütçe aktarımının ertelendiğini bildirdi. Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, TBESF'nin ödenek yetersizliği nedeniyle faaliyetlerini ertelediği belirtildi. TBESF'nin 22 Kasım 2014'te yapılan 4. mali genel kurulunda, federasyon başkanı ve yönetim kurulu üyelerinin ibra edilmediğine işaret edilerek, şu ifadelere yer verildi: "Kanun gereği 60 gün içerisinde seçimli olağanüstü genel kurul yapılması gerekmişti ancak açılan davalar sonucunda, mahkemece mali genel kurulun iptaline karar verilmiştir. Bu karara istinaden, kararın kalkması ve seçimli olağanüstü genel kurul için delegelerce yargılamanın yenilenmesi yoluna gidilmiş olup, dava devam etmektedir. TBESF'nin mali bütçesinin ibrasıyla ilgili sürecin devam etmesinden dolayı, federasyona bütçe aktarımı ertelenmiştir."

RAKAMLAR VE GERÇEKLER
SABAH, TBESF'nin bütçesiyle ilgili şu bilgilere ulaştı: Gençlik ve Spor Bakanlığı, Türkiye Bedensel Engelliler Federasyonu'na 2013 yılında 4 milyon TL bütçe, 2014 yılında da 4 milyon 500 bin TL bütçe ayırdı. Ama federasyon, 1-2 ay sonra yanlış hesaplama yapıldığı gerekçesiyle Bakanlık'tan 3 milyon TL ek bütçe talep etti!. Bakanlık talebi değerlendirdikten sonra proje karşılığı olmak üzere istenen 3 milyon TL yerine 1 milyon 500 bin TL'lik bütçe verme kararı alıyor. Federasyon genel kurula kadar bu paranın 4 milyon 100 bin TL'sini harcıyor. Daha sonra bakanlık kalan miktarı dilimler halinde ödemeye karar veriyor. Böylelikle Demirhan Federasyonu 2014 yılında kasasına 4 milyon 850 bin TL girmiş oluyor. Buraya kadar her şey normal.. Geçen seneki bütçeye göre 850 bin TL fazla kasasına koyan federasyon, Mali Genel Kurul'da ibra edilemeyince de devlet de ödemeyi durduruyor. Bu rakam da 1 milyon 150 bin TL.. Demirhan'ın, 'Bütçesizlik nedeni ile branşları kapattım' diyerek bakanlığı kamuoyunun önüne atıyor. Fakat bir önceki yıla göre 850 bin TL kasasına fazla para sokan federasyon bütçesizlik yüzünden branşları kapattım açıklaması yapması "Bu ne perhiz bu ne lahana turşusu" yorumlarını beraberinde getiriyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Başarısız bir federasyon değiliz'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN