Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Astım hastalarının tercihi, Kayseri Halısı!

Türk Halı sanatının önemli bir bölümü oluşturan kök boyalı Bünyan ve Yahyalı halıları, makine halılarına yaygın olmasına rağmen zamana karşı direniyor. Tamamen doğal malzemeden  ilmek ilmek tezgahlarda dokunan Bünyan ve Yahyalı halıları toz tutmadığı için özellikle, astım hastaları ve toza karşı alerjisi olanlar tarafından tercih ediliyor.

Pastırması ve sucuğunun dışından kök boyalı el dokuması halıları ile meşhur olan Kayseri'de, eski el dokuması halılar, makine halılarına karşı direnmeye devam ediyor. Bünyan ve Yahyalı'da kök boya ile yapılan ve halı tezgahlarında ilmek ilmek dokunan halılar özellikle astım hastaları ve toza karşı alerjisi olan kişilerin evlerinde kullanılıyor. Kayseri'de 40 yıldır halıcılık ve yapan ve aynı zamanda Halıcılar Odası Başkanı Ercan Efilti, Kayseri'de halıcılık kültürü 150 yıl geçmişe dayanıyor. Kayseri'de Bünyan ve Yahyalı halısı 7 coğrafi işaretten 2'si halı olduğu için bizim için çok büyük değeri var.

TOZ VE KİR TUTMUYOR

Halıcılık kültürü nesilden nesile geldiği için bizde bu kültürü elimizden geldiği kadarıyla sürdürmeye çalışıyoruz. Bizden sonraki neslin öğrenmesi için imalat yaparak ticareti sürdürüyoruz. El yapımı Bünyan ve Yahyalı halıları makine halısı olmadığı için kanserojen madde içermiyor. Son derece sağlıklı olan el yapımı halılar havaya toz vermediği için astım ve toz alerjisi olan kişilerin tercih ettiği halıdır. El yapımı halılar toz vermezken, makine halılar ise havaya toz verir. İpek, yün ve floş halılar el yapımı halı türlerindendir.

GELENEKSEL FİGÜRLER

Yahyalı ve Bünyan halıların kendine ait özellikle ve figürleri vardır. Özellikle Yahyalı halılarında dünya insanlarının kardeş olduğunu gösteren içinde cami, sinagog ve kiliselerin yer aldığı figürler halılara işlenmiştir. Yahyalı ve Bünyan halılarının metrekare fiyatı 800 TL'den başlıyor dedi.

EN ÇOK İZLENEN VİDEOLAR
;
ARKADAŞINA GÖNDER
Astım hastalarının tercihi, Kayseri Halısı!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına " ; " koyunuz
BİZE ULAŞIN