Kafkas Dansı'nın zorlu eğitimi

Kafkas oyunlarını yaşatmaya çalışan gençler, bazı hareketleri sergilerken zaman zaman ayak tırnaklarından ve dizlerinden yaralanıyor.

Giriş Tarihi: 13.1.2013 11:46
Erkeklerde gücü ve hakimiyeti, kadınlarda erkeğine saygı ve sevgiyi ifade eden en eski halk danslarından Kafkas oyunlarını yaşatmaya çalışan gençler, bazı hareketleri sergilerken zaman zaman ayak tırnaklarından ve dizlerinden yaralanıyor.

Iğdır Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü bünyesinde faaliyet gösteren Kafkas oyunları ekibi, bölgede yöreye ait halk oyunlarının tanıtımına önemli katkıda bulunuyor.

Bazı gösterilerini sert bir zeminde oynayan ekipteki gençler, diz yaralanmaları ve tırnak kırılmalarıyla karşı karşıya kalabiliyor.

Kafkas Oyunları Öğreticisi Erdal Yalçın, yaptığı açıklamada, Doğu Anadolu'da yöresel oyun olarak halay ve bar oyunlarının bilindiğini, ancak Iğdır için Kafkas oyunlarının ayrı bir yere sahip olduğunu söyledi.

Oyunun zor olduğunu, öğrenmek için uzun süre uğraş gerektiğini belirten Yalçın, ''Kısa sürede öğrenilecek bir oyun değil. Bu oyunu oynayan arkadaşlarımız gerçekten yürekten yapıyorlar. Eğer içten gelmezse zaten bu oyunu öğrenmek ve yapmak imkansız olur. Birçok arkadaşımız fedakarlık yapıyor. Bir ücret karşılığı ya da beklenti karşılığı olmadan bu oyunu öğreniyorlar'' dedi.

Kafkas oyunlarının sert bir oyun olduğunu, bu oyunu oynayanların dizleri ve ayak tırnaklarının zarar gördüğünü belirten Yalçın, ''Tırnak hareketlerinde ister istemez bir acemilik yapıldığı zaman tırnaklarda kırılmalar oluyor. Ben de bu durumu yaşadım. 4 ayak parmağımın bir anda çıktığını hatırlıyorum'' diye konuştu.

Yalçın, ekip içerisinde zaman zaman yaralananlar olduğunu belirterek, şunları kaydetti:
''Bütün arkadaşlarımız bu sorunları göz ardı ederek fedakar bir şekilde oyunlarını oynuyorlar. Bu oyun bazen beton üzerinde ya da sert bir zeminde oynanıyor. Resmi törenlerde meydanlarda oynanıyor. Burada diz yaralanması ve tırnak kırılması meydana geliyor. Şu anda bazı arkadaşlarımızın tırnağında kırık var ve oynamaya devam ediyorlar.''

-''HER TÜRLÜ ZORLUĞA RAĞMEN OYUNU GELECEK NESİLLERE AKTARACAĞIZ''

Oyunun estetiğini ve karakterini bozmadan gelecek nesillere aktarmayı amaçladıklarını ifade eden Yalçın, ''Geçmişimizden aldığımızı geleceğimize aktarmazsak, bizden sonraki nesiller bize hesap sorar. Biz her türlü zorluğa rağmen oyunu oynamaya ve öğretmeye devam edeceğiz. Gelecek nesillere aktaracağız'' diye konuştu.

Ekip başı Serhat Laçin ise Kafkas oyununu yaşatmak için çalıştıklarını belirterek, şunları kaydetti:
''Biz ekip olarak bu yola çıktık ve sonuna kadar devam edeceğiz. Kültürümüzü en iyi şekilde yansıtmaya çalışıyoruz. Gerekli ihtiyaçlarımız karşılandığında çok daha istekli halde bu oyunu oynamaya devam edeceğiz. Bazı arkadaşlarımız bu sıkıntılardan dolayı oynamayı bırakmak zorunda kaldılar. Ama biz bırakmaya niyetli değiliz.''

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kafkas Dansı'nın zorlu eğitimi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN