İtirafçı infazı

Giriş Tarihi: 27.12.2014
İtirafçı infazı

Bentley marka lüks aracında öldürülen Ali Ekber Akgün'ün, 3.5 ay önce suikastten kılpayı kurtulan Naci Şerifi Zindaşti gibi "itirafçı" ve "ihbarcı" olduğu, bu nedenle uyuşturucu mafyası tarafından kara listeye alındığı belirtildi

İstinye'de Bentley marka otomobilinde öldürülen Ali Ekber Akgün'ün Hollanda'da uyuşturucu mafyasının çökertildiği operasyon kapsamında itirafçı olduğu, sonrasında ülke dışına çıkışına izin verildiği ortaya çıktı. "Kimyasal Ali" lakabıyla bilinen ve yüklü miktarda parayla Dubai'ye yerleşmeyi planlayan uyuşturucu kaçakçısı Akgün ile Türkiye'de onun koruyuculuğunu üstlenen ve Nişantaşı'ndaki Kalaşnikoflu saldırıda öldürülen Vedat Şahin'in, Avrupa'daki uyuşturucu baronlarınca hedefe oturtulduğu belirlendi. İddiaların aksine, Şahin grubu ile Sarallar arasında şu anda bir gerginlik olmadığı da kaydedildi. İki suikastın yurt dışından gelen profesyonel bir ekip tarafından gerçekleştirildiği değerlendirmeye alındı. Yunanistan'da ele geçirilen yüklü miktarda uyuşturucuyu ihbar etmekle suçlanan ve 3.5 ay önce Esenyurt'ta Porsche marka cipine düzenlenen suikasttan son anda kurtulan uyuşturucu kaçakçısı Naci Şerifi Zindaşti olayının da bu suikastlarla bağlantılı olduğu ihtimali değerlendiriliyor. Akgün'ün ve Şahin'in infaz emrini veren isimlerin ise, eskiden Akgün'le Hollanda'da ortaklık yapan ve halen Hollanda'da tutuklu bulunan Türk baron Atilla Önder ile Ramazan Özarslan ve Dino Sorel adlı Hollandalı baron olduğu ileri sürüldü. Polisin değerlendirdiği ihtimallerden biri de geçen eylülde Büyükçekmece'deki Naci Şerifi Zindaşti (40) saldırısı. Zindaşti'nin Porsche marka cipi, tıpkı Akgün infazında olduğu gibi bir kırmızı ışıkta durduğu sırada kurşun yağmuruna tutulmuş, şoför Devrim Öztunç (23) ve kızı Arzu Şerifi Zindaşti (19) ölmüştü.

İKİ TON EROİN
İki saldırı arasındaki tek benzerlik infazların şekli değil. Kızını ve şoförünü kaybettiği silahlı saldırıdan sonra "hedef bendim" açıklaması yapan Zindaşti de Hollanda mafyası ile uyuşturucu baronlarının ölüm listesinde yer alan Akgün gibi uyuşturucu kaçakçılığı ile anılıyordu. İkili arasındaki bağlantıda bir diğer detay ise Haziran 2014'te Hollanda'ya götürülürken, ABD'nin de desteğiyle Yunan polisi tarafından ele geçirilen 2 ton eroin... Bu operasyon öncesinde, geçmişte uyuşturucu kaçakçılığından cezaevinde yatan Zindaşti'nin ABD'nin uyuşturucuyla mücadele birimi DEA'ya muhbirlik yaptığı öne sürülmüştü. Ardından Zindaşti'ye yönelik, kızı ve şoförünün öldüğü o suikast gerçekleşmişti. İddialar ve şüpheler, Zindaşti'nin, Akgün ile birlikte Avrupa'daki uyuşturucu baronlarınca hedefe oturtulduğu, iki suikastın da birbirinin devamı olduğu yönünde.

PROFESYONEL EKİP

Bu arada, SABAH, Akgün'ün de Zindaşti gibi "itirafçı" ve "ihbarcı" olduğu bilgisine ulaştı. Hollanda'da uyuşturucu mafyasının çökertildiği operasyon kapsamında istihbarat birimlerine itirafçılık yapan Akgün'ün sonrasında ülke dışına çıkışına izin verildiği ortaya çıktı. Her iki suikastın da profesyonel bir ekip tarafından gerçekleştirildiği değerlendiriliyor.

YABANCI OLABİLİRLER
Özellikle Nişantaşı'ndaki saldırıda, tetikçilerin, çevrede 20 kamera varken, kendilerini gizleme gereği duymadan suikastları gerçekleştirmeleri ise yabancı oldukları tezini güçlendirdi. Vedat Şahin'in infazından önce saldırganların Nişantaşı'nda 10 gün boyunca keşif yaptığı ve aynı yerde adamları ile birlikte yürüyüş yapan Şahin'i hedef aldıkları belirlendi. Kamera görüntülerinin incelenmesi sonucu olayda 4 şüpheli olduğu belirlendi. Polis, Akgün cinayetinin geçen yıl İstanbul'da öldürülen uyuşturucu kuryesi Zuhuri Şahin cinayetiyle bağlantılı olup olmadığını da araştırıyor. Araştırmanın nedeni ise Şahin ile Akgün'ün arkadaş oldukları iddiası. Uyuşturucu kuryesi Zuhuri Şahin'i öldüren zanlılar, İstanbul Polisi tarafından yakalanmıştı.

ÜÇ ÇANTANIN SIRRI...
Görgü tanıklarının ifadesini değerlendiren polis, Akgün'ü öldürenlerin ise iki kişi olduğunu tespit etti. Görgü tanıkları ayrıca, İstinye'deki Akgün cinayetinden saniyeler sonra olay yerine gelen eşinin Bentley marka araçta bulunan 1'i küçük 3 çantayı aldığını, kendi aracına koyduğunu anlattı. Polis, içinde ne olduğu bilinmeyen çantaların peşine düştü.

ZİNDAŞTİ'NİN KIZI ÖLDÜRÜLDÜ
Esenyurt'ta Porsche marka cipe düzenlenen suikasttan son anda kurtulan Zindaşti'nin kızı ile şoförü yaşamını yitirmişti (altta).

9 SAAT SONRA...
Ali Ekber Akgün cinayetinden 9 saat sonra Nişantaşı'nda Kalaşnikoflu saldırıya uğrayan Vedat Şahin (solda) ile koruması Ferdi Topal hayatını kaybetti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İtirafçı infazı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN