Hava durumu - Meteoroloji'den kar uyarısı

Giriş Tarihi: 6.1.2015 09:29 Güncelleme Tarihi: 6.1.2015 17:14
Hava durumu - Meteoroloji'den kar uyarısı

Meteoroloji'den yapılan son değerlendirmelere göre 5 günlük haritalı hava tahminleri...

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nden yapılan son değerlendirmelere göre; Marmara'nın batısı ve Kuzey Ege kıyıları dışında ülke genelinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Güney Ege kıyıları, Akdeniz kıyıları, Doğu Karadeniz Kıyıları ile Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde yağmur ve sağanak; yağış alan diğer yerlerde karla karışık yağmur ve kar şeklinde görülecek yağışların, Marmara'nın doğusu, Antalya'nın doğu ilçeleri, İç Anadolu'nun kuzey ve doğusu, Batı ve Orta Karadeniz, Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nin doğusu ile Isparta, Afyonkarahisar, Kütahya, Giresun, Trabzon, Gümüşhane, Bayburt, Erzurum, Muş, Bitlis, Şırnak, Hakkari ve Şanlıurfa çevrelerinde kuvvetli; Doğu Anadolu'nun batısı, Hatay, Osmaniye, Kahramanmaraş, Adana, Gaziantep, Kilis ve Adıyaman çevrelerinde çok kuvvetli ve yer yer şiddetli olması bekleniyor.HAVA SICAKLIĞI: İç ve batı kesimlerde 4 ila 8 derece azalacağı, diğer yerlerde önemli bir değişiklik olmayacağı tahmin ediliyor.

RÜZGAR: Batı bölgelerde kuzey, doğu kesimlerde güney yönlerden yönlerden hafif ara sıra orta kuvvette, Marmara, Kıyı Ege, İç Anadolu'nun doğusu, Doğu Akdeniz, Orta Karadeniz'in iç kesimleri, Doğu Karadeniz ile Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgelerimizde kuvvetli ve zaman zaman fırtına şeklinde (60-90 km/saat) esmesi bekleniyor.

METEOROLOJİ'DEN UYARILAR

KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI:
Yağışların, Giresun, Trabzon, Diyarbakır, Hakkari ve Şanlıurfa çevrelerinde kuvvetli; Doğu Anadolu'nun batısı, Hatay, Osmaniye, Kahramanmaraş, Adana, Gaziantep, Kilis ve Adıyaman çevrelerinde çok kuvvetli ve yer yer şiddetli olması beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara karşı (lokal su baskını, ulaşımda aksamalar, vb) dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

YOĞUN KAR YAĞIŞI UYARISI; Yağışların Marmara'nın doğusu, İç Anadolu'nun kuzeyi, Batı ve Orta Karadeniz'in iç kesimleri, Afyonkarahisar, Kütahya, Isparta, Gümüşhane, Bayburt, Erzurum, Muş, Bitlis ve Tunceli çevrelerinde kuvvetli (10-20) ve yer yer yoğun (20 cm üzeri) kar yağışları beklendiğinden başta ulaşımda aksamalar ve buzlanma olmak üzere meydana gelebilecek olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.

KUVVETLİ RÜZGAR UYARISI: Marmara ve Kıyı Ege'de kuzeyli yönlerden kuvvetli ve zaman zaman fırtına şeklinde (50-90 km/saat), İç Anadolu'nun doğusu, Doğu Akdeniz, Doğu Karadeniz ile Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgelerimizde güneyli yönlerden kuvvetli ve zaman zaman fırtına şeklinde (60-90 km/saat) esmesi beklendiğinden başta soba ve doğalgaz kaynaklı zehirlenmeler olmak üzere meydana gelebilecek olumsuzluklara (çatı uçması, ağaç veya direklerin devrilmesi, ulaşımda aksamalar, vb) karşı tedbirli ve dikkatli olunması gerekmektedir.

BUZLANMA VE DON OLAYI UYARISI: Marmara, Kuzey ve İç Ege, Karadeniz'in iç kesimleri, İç Anadolu, Akdeniz'in iç kesimleri ile Doğu Anadolu'da buzlanma ve don olayı beklendiğinden, yaşanabilecek olumsuzluklara karşı (ulaşımda aksamalar, vb) dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

BÖLGELERİMİZDE HAVA

MARMARA: Çok bulutlu, doğusu ile Balıkesir çevrelerinin karlakarışık yağmur ve kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların öğle saatlerinden itibaren doğusunda kuvvetli ve yer yer yoğun olması bekleniyor. Rüzgarın; kuzey yönlerden kuvvetli (30-50 km/saat), Çanakkale çevreleri ile zamanla bölge genelinde kısa süreli fırtına şeklinde (50-80 km/saat) esmesi bekleniyor. Sabah ve gece saatlerinde buzlanma ve don olayı bekleniyor.

EGE: Parçalı ve çok bulutlu, Kuzey Ege kıyıları dışında bölge genelinin yağışlı gececeği tahmin ediliyor. Kıyılarda yağmur, iç kesimlerinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olması beklenen yağışların, Afyonkarahisar ve Kütahya çevrelerinde yoğun kar yağışı şeklinde olması bekleniyor.

AKDENİZ: Parçalı ve çok bulutlu, bölge genelinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; Isparta çevrelerinde kuvvetli kar, Antalya'nın doğu ilçelerinde kuvvetli; Hatay, Osmaniye, Kahramanmaraş ile Adana çevrelerinde çok kuvvetli ve yer yer şiddetli olmak üzere kıyılarda yağmur ve sağanak, iç kesimlerde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olması bekleniyor.

İÇ ANADOLU: Parçalı ve çok bulutlu, bölgenin güneydoğu kesimlerinin yağmur ve karlakarışık yağmurlu, diğer yerlerin ise karla karışık yağmur ve kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; kuzey ve doğusunda yer yer kuvvetli ve yoğun olması bekleniyor. Sabah ve gece saatlerinde buzlanma ve don olayı görüleceği tahmin ediliyor.

BATI KARADENİZ: Çok bulutlu, bölge genelinin karla karışık yağmur ve kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların yer yer kuvvetli ve yoğun olması bekleniyor. Sabah ve gece saatlerinde bölgenin iç kesimlerinde buzlanma ve don olayı bekleniyor.

ORTA ve DOĞU KARADENİZ: Parçalı çok bulutlu, bölge genelinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Kıyılarda yağmur ve karlakarışık yağmur, iç kesimlerde kar şeklinde olması beklenen yağışların; Orta Karadeniz, Gümüşhane, Bayburt, Giresun ve Trabzon çevrelerinde yer yer kuvvetli ve yoğun olması bekleniyor. Sabah ve gece saatlerinde bölgenin iç kesimlerinde buzlanma ve don olayı bekleniyor.

DOĞU ANADOLU: Parçalı çok bulutlu, güney ve batısı ile zamanla bölge genelinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. batısında yağmur ve karla karışık yağmur, diğer yerlede kar şeklinde olması beklenen yağışların; Erzurum, Muş, Bitlis, Şırnak ve Hakkari çevrelerinde kuvvetli, batısında çok kuvvetli ve yer yer şiddetli olması bekleniyor. Bölge genelinde buzlanma ve don olayı bekleniyor.

GÜNEYDOĞU ANADOLU: Parçalı ve çok bulutlu, bölge genelinin yağmur ve sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; kuvvetli, Gaziantep, Kilis ve Adıyaman çevrelerinde çok kuvvetli ve şiddetli olması bekleniyor.

HAVA SICAKLIKLARINI DERECELERİYLE GÖRMEK İÇİN HARİTALARIN ÜZERİNE TIKLAYINIZ...
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hava durumu - Meteoroloji'den kar uyarısı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN