Türkiye'nin en iyi haber sitesi

nedir, nasıl yok edilir? Böceği hastalık bulaştırır mı? Trabzon’u kakalak böcekleri bastı!

Trabzon’un Ortahisar ilçesindeki en işlek caddesi arasında yer alan caddesini böcekleri bastı. Mazgallardan çıkan yüzlerce böceğin istilasına uğrayan ilçe halkı şok yaşadı. Belediye ekipleri bölgede hemen ilaçlama çalışması başlattılar. Peki nasıl yok edilir? Kakalak böceği mikrop bulaştırır mı? İşte ayrıntılar

Giriş Tarihi: 23.7.2019 17:39 Güncelleme Tarihi: 23.7.2019 17:39
Kakalak böceği nedir, nasıl yok edilir? Kakalak Böceği hastalık bulaştırır mı? Trabzon’u kakalak böcekleri bastı!

Trabzon'un en işle caddelerinden biri olan Kahramanmaraş Caddesi'nde böcek istilası yaşandı. Yüzlerce kakalak böceğinin bir anda mazgallardan çıkması üzerine büyük panik yaşandı. Belediye ekipleri duruma hemen müdahale ettiler ve ilaçlama çalışması başlattılar. Peki bütün caddeyi saran Kakalak böcekleri nasıl yok edilir? Hamam böcekleri arasında en yaygın olan Kakalak böcekleri mikrop yayar mı? İşte ayrıntılar..

KAKALAK BÖCEĞİ NEDİR?

Aslen bir tür hamam böceğidir. Pek çok hama böceği türü gibi sarı ve kahverengi tonlarındadır. 4500 türü olan hamamböcekleri oldukça dayanıklı böceklerdir. Kakalaklar da sert kabukludur ve bu yüzden öldürülmeleri de zordur. Kakalak böceği ile mücadele de özellikle bir istila durumunda ilaçlama şarttır. İlaçlamanın Sağlık Bakanlığı oynaylı ilaçlarla ve uzmanlarca yapılması gerekmektedir.

Hamamböcekleri veya kakalakların vücutları dorso-ventral yassıdır. Ayak ve antenleri uzundur. Çok farklı ortamlara adapte olup yaşayabilir, fakat en çok bina içlerinde nemli ve ılık ortamları tercih eder.

Salgıladıkları feromonlar ve bıraktıkları dışkıları vasıtasıyla diğer hamam böceklerine su ve besin kaynakları ile yuvalarının yerini işaret ederler. Dokunsal ve kimyasal iletişim kurarlar. Yaklaşık 300 milyon yıldır dünya üzerinde yaşamaktadır.

Bazı türleri hiçbir şey yemeden 1 ay aktif yaşayabilir ve sadece posta pulu arkasındaki zamkla beslenerek hayatta kalabilir. Su altında yarım saate kadar boğulmadan yaşayabildikleri görülmüştür. İnsana kıyasla radyasyona 6 ile 15 kat daha dayanıklıdırlar. Bir hamam böceği, kafası olmadan iki hafta yaşayabilir çünkü beyinleri ayaklarındadır fakat başsız bir hamam böceği açlıktan ölecektir.

KAKALAK BÖCEĞİ NASIL YOK EDİLİR?

Kakalak böceğinden kurtulmak için ilaçların ve ilgili firmanın Sağlık Bakanlığı onaylı olması gerekir. Uzmanlar tarafından yapılacak ilaçlama ile Kakalak böceğinden kurtulma şansınız vardır. Kakalak böcekleri hamam böcekleri ile aynı özellikleri taşıyor. Sarımsı ve kahverengi renkleri olan Kakalak böceği sert kabukludur. Bundan ötürü de zor ölür. Kakalak böcekleri ilaçlama yapılmadan yok edilmesi mümkün olmayan bir haşere türüdür.

KAKALAK BÖCEKLERİ HASTALIK BULAŞTIRIR MI?

Pis ortamları seven bu haşere mikroplu bir böcek olan Kakalak böceği, insanların yemediği ve yediği her madde ile beslenir. Geceleri aktif bir biçimde gezen Kakalak böceği gündüzleri de dinlenir. Yiyeceğin ve sıcağın bol bir biçimde görüldüğü kakalaklar, lavabo diplerinde, banyoda, mutfakta sıklıkla rastlanır. İnsanlara birbirinden farklı hastalıkları bulaştıran bu böcekler zararlıdırlar. Bulaşıcı hastalıkların başında mantar rahatsızlığı, alerjik reaksiyonlar, atrax, gıda zehirlenmesi, dizanteri, pnomoni, grip, verem ve astım gelir.

İNSAN SAĞLIĞI İÇİN TEHLİKELİLER

Hamam böceğinin bir türü olan Kakalak (Blattodea), 0.5-1 cm boyunda, kahverengi renkte, en hızlı üreyen hamam böceği türü olarak biliniyor. Bir dişi yılda 30 bini bulan sayıya ulaşabiliyor ve bir yıl yaşıyor. Kakalak, kuru ve sıcak yerleri sevdiği için halk arasında kalorifer böceği olarak da biliniyor.

JEL VEYA SIVI İLAÇLARI TERCİH EDİN

Kakalak böceği için jel veya sıvı ilaçlar kullanılmalıdır. İlaçlama uygulaması kapalı ve açık olan her alanda gerçekleştirilir. İlaçlama için bakanlık tarafından onay alan firmaların tercih edilmesi önemlidir. Amatör bir biçimde yapılacak olan mücadeleler bu haşereleri yok olmasını sağlamayacağı gibi maddi zararlarında ortaya çıkmasına neden olur.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kakalak böceği nedir, nasıl yok edilir? Kakalak Böceği hastalık bulaştırır mı? Trabzon’u kakalak böcekleri bastı!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN