X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Yargı taşeron işçileri haklı buldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Yargı işçileri haklı buldu

  • Giriş Tarihi: 12.11.2014 15:33
Yargı taşeron işçileri haklı buldu
Yargı taşeron işçileri haklı buldu

Kamuda çalışan işçilerin açtığı binlerce dava, sonuçlandı.

Hükümet ise, iki milyar liraya yaklaşan tazminat yükünden kurtulmak için taşeron işçileri, "davalarla kazanılmış haklarından vazgeçmek" şartıyla "sürekli işçi" kadrosuna almayı planlıyor. Hükümet, kamuda çalışan taşeron işçilerin "sürekli işçi" kadrosuna alınması için yeni bir düzenleme hazırladı. Düzenleme hayata geçerse, öncelik dava açıp kazananlarda olmak üzere kamu kurumlarında çalışan işçilere daimi kadro imkanı doğacak. Kamuda çalışan 600 bin taşeron işçiden 80 bine yakını, kurumların yürüttüğü asıl işlerde çalıştıklarını ve iş ilişkilerinin "muvazaalı" olduğunu belirterek yargıya başvurdu. Davalardan 10 bine yakını sonuçlandı ve yargı, işçileri haklı buldu.

Büyük bölümü Karayolları Genel Müdürlüğü'nde olmak üzere, sağlık Bakanlığı, Eti Maden, Taşkömürü Kurumu ve Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı'nda çalışan , iki milyar liraya yakın bir mali hakkı, mahkemeler yoluyla kazandı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, oluşan bu mali yük üstüne yeni bir düzenleme hazırlayarak başbakanlığa sundu. Düzenleme, iş ilişkisinin muvazaalı olduğunu mahkeme yoluyla kanıtlamış taşeron işçilerin, çalıştıkları kamu kurumunda daimi kadroya alınmasını öngörüyor. Ancak işçiler, kazanılmış haklarından vazgeçmeleri ve belirlenen ücretlerle çalışmayı kabul etmeleri halinde sürekli kadroya geçebilecek. Düzenlemeye göre, fabrika, şantiye, atölye, çiftlik ve arazi gibi işyerlerinde fiilen çalışan taşeron işçiler, "sürekli işçi" kadrosuna alınacak. Diğerleri ise, "idari hizmet sözleşmesi"yle çalıştırılmak üzere "sözleşmeli personel" olacak. "İhtiyaç fazlası" olarak belirlenen taşeron işçilerin ise, ihbar ve kıdem tazminatlarıyla işe iade davalarından kazandıkları tazminatlar ödenerek sözleşmeleri feshedilecek.

'KIDEM TAZMİNATI SENDİKALARLA GÖRÜŞÜLÜYOR'

Bakanlığın kıdem tazminatının fona devredilmesiyle ilgili bir çalışmasının olup olmadığı yönündeki bir soru üzerine Çelik, şu yanıtı verdi: "Ben burada emekten yanayım. Siz de söylüyorsunuz yürüyüş yapacaklar diye. Kim yürüyüş yapacak? İşçi. Neden? Tazminatı alamadığı için. Neden? İşyeri kapandığı için. Neden? İşyerinde kaza olduğu için. Şimdi bizim işçimizin tazminatının güvence altına alınması gerekiyor. Sendikalarla benim görüşmem devam ediyor, İşçinin kendi bireysel hesabında eğer bunu garanti alabilirsek bu dönemde bunun çıkmasının çok hayati olduğuna inanıyorum. Neden? İşçi lehine bunu söylüyorum. Aksi takdirde birçok işçinin, yüzde 90'lara varan işçi kesimin, emekçinin bu tazminatı alamadığını her gün muhalefetiyle iktidarıyla yaşamak durumunda değilim. Madem yasa koyucu burası, sağlıklı bir şekilde hiçbir hak kaybına mahal vermeden bu sorunu çözmemiz inancı içerisindeyim."

kalan karakter 1000

ameliyatcı ameliyatcı

8 yıldır ameliyathane teknikerliği yapıyrum. aynı işi yapan kadrolu 2500 alırken ben 900 de kalıyorum. bunca yıl oldu halan daha yapılan düzenlemelerde ne adımız nede yaptığımız iş için tek kelime yok..
Bu yöetime oy veren ve benim hakkımı yediren her kim var ise Rabbim hesabını elbet sorucaktır.

Aynı Görüşte misiniz?
evet7
hayır12
cevapla 23.01.2015 23:42
Muvazaalı taseron Muvazaalı taseron

Sayın Başbakan ve Bakanlar ; yargı kararı olup sömürülmesine göz yumduğunuz taşeron işçilerin hakkını verin.Allah ' tan korkun yeter yıllardır hep oyaladınız.oy verdık burnumuzdan geldı.

Aynı Görüşte misiniz?
evet10
hayır14
cevapla 09.12.2014 09:13
Üniversite Mezunu İşsizler Üniversite Mezunu İşsizler

Beleş kadro istiyorsun ; Hakk'tan hukuktan bahsediyorsun. KPSS.ye giren 3,5 milyon insanımız var. 2,5 milyon sessiz, torpilsiz ve de İŞSİZ insanımız var.

Aynı Görüşte misiniz?
evet8
hayır4
cevapla 26.09.2015 11:04
TAŞÖRÖN SAĞLIKÇI TAŞÖRÖN SAĞLIKÇI

4 YILDIR AYNI SÖYLENTİ.....KİMSENİN BİŞEY YAPICA YOK..OYALYAIP DURUYORLAR.BİZLER SAĞLIK BAKANLIĞININ HASTANESİNDE ÇALIŞAN TIBBI SEKRETER LABRANT VE....TAŞÖRÖNLERİYİZ.DEVLETİN TAŞÖRÖNÜ.....İNANDIRICI GELMİYOR..........

Aynı Görüşte misiniz?
evet4
hayır9
cevapla 13.11.2014 09:14

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.