X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Evsiz fukara bırakmayacağız
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Evsiz fukara bırakmayacağız

  • Giriş Tarihi: 8.12.2014
Evsiz fukara bırakmayacağız
Evsiz fukara bırakmayacağız

Elbirliği sistemiyle binlerce kişiyi ev sahibi yapan Eminevim'in patronu Emin Üstün, "Tabanda konut problemini başka türlü çözmek mümkün değil. Bin lira geliri olan tüketicinin ev sahibi olma şansı yok. Uyguladığımız sistemle alt gelir grubunu ev sahibi yapıyoruz" dedi

Bugüne kadar binlerce insanı ev sahibi yapan Eminevim, Türkiye'nin 81 ilinde ev teslim etmek için kolları sıvadı. Elbirliği sistemiyle, ev almak her ay on binlerce kişi başvururken aynı şekilde her ay yüzlerce kişi de evini tes- lim alıyor. Bu sistemle isteyen, istediği yerden ev alabiliyor. Faizsiz olması da sistemin en önemli özelliği... Emin Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Emin Üstün'le Elbirliği sistemini ve sektörü konuştuk.

Eminevim neler yapıyor?
Toplumun orta kesimine hitap eden projeler yapıyoruz. Alt kesimi nasıl ev sahibi yapabiliriz diye çalışıyoruz. Eminevim olarak Türkiye'nin her tarafından 70 binden 300 bin liraya kadar Elbirliği sistemimizle ev sahibi yapıyoruz. Aylık geliri çok mahdut olan kesim için çalışıyoruz özellikle.

Elbirliği sistemi nasıl çalışıyor?
Tüketici ilk etapta ne kadar bir ev almak istediğini belirliyor. Peşinatlı veya peşinatsız seçenekler arasında tercihini yapıyor. 120 aya kadar taksitlendirme yapılıyor. Seçilen taksit sayısı aynı zamanda o gruptaki kişi sayısıdır. Yapılan ödemelerle her ay bir ev parası birikir. Biriken bu para noter huzurunda yapılan çekilişlerle bir kişiye ev almak üzere kullanılır.

Aylık kaç müracaat alıyorsunuz?
2 bin. Bunların 500 tanesine o ay içerisinde ev alıp veriyoruz. Aylık 700 teslim yapıyoruz.

Bu sisteme kayıtlı ne kadar müşteri var?
40 binden fazla müşterimiz var. Bu sistemi de bizden başka kimse uygulamıyor. Tabanda konut problemini başka türlü çözmek mümkün değil. Bin lira geliri olan insanın hiçbir zaman ev sahibi olma şansı yok. Bunun yanı sıra yeni projeler üretmeye başladık. Beylikdüzü'nde Ahenk İstanbul ve Kurtköy'de 560 devam ediyor. Her iki projenin yatırım maliyeti 350 milyon lira.

İSTİKRARSIZLIK OLURSA SIKINTI YAŞANIR

Kentsel dönüşüm hakkında ne düşünüyorsunuz?
Dönüşüm zor iş. Vatandaş sıkıntılı bu konuda. Konuyu daha çözmüş değil. 80 metrekaresi olan 30 yıldır kazanamadığı parayı kazanmak istiyor. Herkes de bu sorundan kaçıyor. Müteahhit de diyor ki; "O zaman ben de gider başka yerde proje geliştiririm." Bir deprem olursa, kurunun yanında yaş da yanacak. Demokrasiler seçime endeksli olduğu için seçmen de şuurlu olmazsa, bu da demokrasiyle çözülmüyor. Demek ki biz demokrasiyi daha hak etmiyoruz. Birçok insan da bunun faturasını ödüyor.

Bu yıl iki seçim atlattık. Konut alıcısı beklemeye geçti. Sizin satışlarda etkilenme oldu mu?
Biz alternatif ürettiğimiz için bu tarz sıkıntıları aşabiliyoruz. Ama birçok müteahhit bunu aşamaz. Şimdi 7 ay sonra yine bir seçim var. Sektör yine duraklamaya girecek. Ancak en büyük problem Türkiye'de siyasi istikrarsızlık olursa yaşanır. Millet bu hıza alıştı. Herkes bu hızla yatırım yaptı. Dışa açıldı. Türkiye bu hızla devam etmeli. İstikrar devam etmeli. Ülkemiz çok kıymetli. 300 yıldır korumak için mücadele ediyoruz. Bu ülkenin faturası çok pahalı. Aldığımız arsalarla bir tutulamaz. Her metrekaresi çok değerli. Kıymetini bilmek lazım. Herkesin ilk düşüncesi bu ülke olmalı. Ama maalesef devletten ne kadar alabilirsek kâr sayan bir anlayış var ortada.

25 YILDIR ARAZİ TOPLUYORUZ

Gündeminizde neler var?
Aydınlı'da 17 bin, Kurtköy'de 18 bin, Darıca'da da 12 bin metrekare arazimiz var. Basın Ekspres'te de Milli Gazete binasının olduğu arsayı 2 sene önce satın aldık. 26 bin metrekarelik. İmarı çıktığız aman proje çalışmalarına başlayacağız. Yine Fikirtepe'de de 230 kişiyle anlaşma aşamasındayız. 10 bin metrekarelik bir ada. Başka dönüşüm projeleri de araştırıyoruz. Kurtköy'de 50 dönümlük bir yer var. Anlaşabilirsek orayı da alacağız. Kurtköy'de otel konseptli rezidans projemiz var. Bu projeyi de dayanışma sistemimiz kapsamında 40-50 bin lira peşinatı olan fakat ev alamayan yine aylık gelire ihtiyacı olan kesime ev veriyoruz. Ekstra kira gelirleri oluyor.

Anadolu'ya açılma planlarınız var mı?
Amacımız zaten bu. Erzurum'da 26 bin metrekarelik bir yer var. Ticari+ konut projesi yapacağız. Antalya'da arazilerimiz var.

Ne kadarlık arsa stokunuz var?
2 bine yakın tapumuz var. Sistemimiz sağlıklı yürüyebilmesi için 25 yıldır arazi topluyoruz. Çünkü ekonomik krizlerde müşteri mağdur olmasın diye çalışıyoruz.

KANUNLAR NAMUSLU İNSANLAR İÇİN GEÇERLİ

2014'ü nasıl geçirdiniz?
Güzel geçti. Yüzde 30 civarında büyüdük. 150 milyon liralık da arsa yatırımı yaptık.

Müteahhit olarak yaşadığınız sıkıntılar neler?
Kanunlar namuslu insanlar için geçerli. Problemli kesim problemlere devam ediyor. Problemsiz iş yapanlar zorlanıyor. Bazı yönetmelikler asıl iş yapanları üzüyor. Vergiyi ödemeyenlerinkini vergiyi ödeyenlerden alınıyor ya aynı onun gibi. Namuslu her zaman daha fazla fatura ödüyor.

TEMSİLCİLERE UMRE FIRSATI

"Umre, Makedonya, Avrupa, Anadolu gezileri düzenliyoruz. Maksat tabandaki insanların vizyonlarını geliştirmek. Düşük gelirli olan ailelerimizi elbirliği sistemimizle gezdiriyoruz. Tabanın geliri 800 lira bin lira olduğu müddetçi milli geliri 10 bin dolara yükseltemezsiniz. Bu rakama çıkmak için tabanın gelirini yükseltmek lazım. Biraz sosyal sorumluluk adına çalışmalar yapıyoruz. 60'a yakın yerde şubemiz var. 10 yıldır toplantılar organize ediyoruz. Çekiliş günleri yapıyoruz. Üst kesim bunu yapıyor zaten. Önemli olan alt kesimin bu tarz faaliyetler içine girebilmesi."

kalan karakter 1000

bilgili kişi bilgili kişi

Sistemi bilmeden, öğrenmeden yorum yapmayın. İnsanların aklını bulandırmayın. Sorun kardeşim bilmemek ayıp değil öğrenmemek ayıp. 23 senedir ayakta olan bir şirket, onca darbeye, ekonomiye, kriz e karşı durmuş, bu güne kadar kimseyi mağdur etmemiş bir şirketten bahsediyoruz. Temelinde yatan el birliğiyle yardımlaşmayla insanlar ev sahibi olmaktalar. Bu yüzden faiz yok. Sadece erken alanla geç alanlar arasında denge kurmak ve adaleti sağlamak için yardım mantığı var. Kısacası erken alan diğer üyeler sayesinde kiradan kurtulduğu için geç alana yardım ediyor.

Aynı Görüşte misiniz?
evet5
hayır2
cevapla 09.12.2014 10:16
ABDURRAHMAN ABDURRAHMAN

GARİBANLARIN SIRTINDAN SERVETLERİNE SERVET KATMAYA DEVAM EDİYORLAR. HİÇ BİR KİMSE NE DE DEVLET KARDEŞİM SEN NESİN KİMSİN VATANDAŞTAN HANGİ YASAYA, HANGİ YÖNETMELİĞE GÖRE PARA TOPLUYORSUN NEYE GÖRE DAĞITIYORSUN DEMİYOR. VATANDAŞTA ÇOK SAF. FAİZSİZ DİYE YILLARCA HEM KİRA ÖDÜYOR. HEM BUNLARA TAKSİT ÖDÜYOR. EVİNİ ALDIKTAN SONRAKİ TAKSİT ARTIŞLARIYLA DA BANKAYA ÖDEYECEĞİ FAİZDEN DAHA ÇOK TAKSİT ZAMMI ÖDÜYOR. MAALESEF BU MEMLEKETTE DİN VE DİNDAR GÖRÜNMEK HEP SATAR, SATTIRIR. VE FAKAT AĞLAYANIN MALI KİMSEYİ GÜLDÜRMEZ. BÖYLELERİ HEM BU DÜNYADA HEM DİĞER TARAFTA ASLA HUZUR BULAMAZLAR.

Aynı Görüşte misiniz?
evet7
hayır13
cevapla 08.12.2014 10:33
Ahmet Ahmet

Üye olmadan önce tereddütlerim vardı.Faiz belasına ve katılım bankacılığına da kesinlikle girmek istemiyordum.Tüm söylenenleri de yerine getirdiler.Şu an arabamı aldım.Evimi değiştirmek içinde nasip olursa tekrar üye olmayı düşünüyorum. İnş. dürüstlükleri bozulmadan bu işi devam ettirirler. Üye olmanızı tavsiye ederim.

Aynı Görüşte misiniz?
evet9
hayır7
cevapla 08.12.2014 09:40
ERAY ERAY

sıstemı arastırarak konusursanız ıyı olur buyumek ınsanların paraısyla olmuyor kurumsal ve yardımlasma ıle oluyor..hangı bankanın musterısınden allahrazı olsun cumlesını duyduunuz..emın evımde -n allah razı olsun dıyen 70.000 aıle var...bı ısı yapan yapar yapamayan camur atar....

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır2
cevapla 12.12.2014 11:21
abdestli kapitalistler. abdestli kapitalistler.

maşaallah çok düşünceliymiş kurucu emin bey. sanırım vatandaşın ev alması için uyguladıkları sistemi kendisi NET olarak bilmiyor. bankanın uyguladığı faiz ne ise birebir kira yardımı adı altında tahsil ediyorlar. hatta girerken ödediğin katılım bedeli olan 5-10 bin tl lik parada cabası.. insanlar en azından bankanın aldığı dosya masraflarını geri almaya başladılar. yaz sizden nasıl talep edecekler. birde utanmadan şu kadar kara geçtik diyor. hani fakiri fukarayı ev sahibi yaparkenmi geçtiğiniz kar.. müslüman siyonistler sizi..

Aynı Görüşte misiniz?
evet5
hayır12
cevapla 08.12.2014 10:36
Mustafa Kablander Mustafa Kablander

Arsa stoğu takriben 30 sene önce Sultanbeyliden başladı.Alma mazlumun ahını çıkar aheste aheste deyince,anladın sen onu.

Aynı Görüşte misiniz?
evet7
hayır7
cevapla 08.12.2014 09:34
FERHAT FERHAT

BU ELBİRLİĞİ SİSTEMİ NE KADAR GÜVENİLİR EV SAHİBİ OLMAK İÇİN 120 AY TAKSİT ÖDEMEMİZ GEREKİYORMU TAKSİT SAYISI VE RAKAMSAL NE KADAR

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır2
cevapla 08.12.2014 09:14
Faiz yok Faiz yok

Ben Eminevimden 2 adet ev aldım Taksitleri kendiniz belirliyorsunuz.. Ayrıca öyle 120 ay gibi zaman beklemenize de gerekmiyor. Ayrıca maliyetler bankanın nerdeyse 4/1'i kadar..

Aynı Görüşte misiniz?
evet3
hayır2
cevapla 09.12.2014 18:32

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.