X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Bakan Canikli: "Alışveriş merkezleri pazar günleri kapanmayacak"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Bakan Canikli: "Alışveriş merkezleri pazar günleri kapanmayacak"

  • Giriş Tarihi: 11.12.2014 15:08 Güncelleme Tarihi: 11.12.2014 15:56
Bakan Canikli: "Alışveriş merkezleri pazar günleri kapanmayacak"
Bakan Canikli: Alışveriş merkezleri pazar günleri kapanmayacak

Gümrük ve Ticaret Bakanı Nurettin Canikli, alışveriş merkezlerinin pazar günleri kapanmayacağını söyledi.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Nurettin Canikli, alışveriş merkezlerinin (AVM) hafta sonları tatil edilmesinin gerçeklerle bağdaşmadığını belirterek, "AVM'ler sadece alışveriş yapılan yer olmaktan çıktı, yaşam biçimi halini aldı" dedi.

TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu, Perakende Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun Tasarısı ile AK Parti, CHP ve MHP'li milletvekillerinin aynı konudaki kanun tekliflerini görüşmek üzere toplandı.

Toplantının açılışında tasarı hakkında bilgi veren Gümrük ve Ticaret Bakanı Canikli, perakende ticaret ile AVM'lerin çalışma ve yerleşme kurallarını düzenlemenin bütün hükümetlerin gündeminde olduğunu ancak konu çok hassas, karmaşık ve çok fazla tarafı olduğu için bugüne kadar yasal düzenleme yapılamadığını söyledi.

Bakanlığının tasarıyı çok kapsamlı, hiçbir kesimi dışarıda bırakmadan tüm ilgili tarafların görüşlerini alarak olgunlaştırdığını ifade eden Canikli, "Tasarı, belki bütün tarafların tüm görüşlerini, taleplerini karşılamıyor ama en azından tüm tarafların da ağır itirazlarını içermeyen bir metin" diye konuştu.

Tasarının perakende ticaretle ilgili kavram ve tanımları yasal zemine oturttuğunu anlatan Canikli, geleneksel perakendeciliğin korunması, adil rekabetin sağlanması, tüketicinin korunması, kayıtdışılığın önlenmesi, sektörde verim ve kalitenin artırılmasının hedeflendiğini kaydetti.

Canikli, perakende ticaretin milli gelir içindeki oranının sürekli arttığına dikkati çekerek, 2013 itibarıyla Türkiye ekonomisinin yüzde 15'ini perakende ticaretin oluşturduğunu, sektörde 1 milyon 960 bin kişinin istihdam edildiğini belirtti.

Tasarıdaki düzenlemeler hakkında bilgi veren Canikli, küçük üreticinin markalaşmasının sağlanacağını, kampanyalı satış ve alışveriş festivallerinin kurala bağlandığını, indirim sezonlarının süresinin belirlendiğini, küçük esnafa AVM'lerde yer açıldığını anlattı, "outlet" mağazaların taşıması gereken şartları dile getirdi.

"HAFTA SONU TATİLİ MİLLİ GELİRDE AZALMAYA YOL AÇAR"


Nurettin Canikli, AVM'lerin hafta sonları tatil olmasının kamuoyunda yoğun biçimde tartışıldığını dile getirerek, tasarıda büyük AVM'ler ve zincir mağazaların çalışma saatleriyle ilgili düzenleme olmadığını söyledi.

Bu düzenlemenin AK Parti Bursa Milletvekili Mustafa Öztürk ve arkadaşlarının verdiği teklifte bulunduğunu anlatan Canikli, şöyle devam etti:

"AVM'lerin hafta sonları tatil edilmesinin, esnaf ve sanatkara iş alanı açmak amacıyla tatil edilmesinin, içinde bulunduğumuz realite dikkate alındığında mümkün olmadığını düşünüyoruz. AVM'ler sadece alışveriş yapılan yer olmaktan çıktı, yaşam biçimi halini aldı. Aileler, çocuklar hafta sonlarının büyük bölümünü buralarda geçiriyor. Bu nedenle sosyal donatı alanları zorunlu hale getiriliyor. Toplum artık bunu talep ediyor. Böyle bir uygulama milli gelirde de ciddi azalmalara yol açar. Hesabı yapılmadı ama milli gelirin önemli unsuru olan ticareti daraltır. AVM'lerin hafta sonu kapatılması ticaretin esnafa ve sanatkara kayması durumunu da sağlamaz. İlk kurulduğu aşamada, 20-30 yıl önce bunlar belki konuşulabilirdi ama şimdi ciddi sosyal eleştiriye yol açabilir. Böyle bir düzenleme gerçeklerle bağdaşmadığını düşünüyoruz."

kalan karakter 1000

yüksel yüksel

yüksel sayın bakanımız canikli "AVM'lerin pazar günü kapalı olması söz konusu değil. AVM lerin pazar tatili ekonomiye zarar verebilir. AVM'ler artık yaşam biçimi haline geldi. Böyle bir uygulama milli gelirde ciddi azalmaya yol açar. Geldiğimiz noktada sıkıntı yaratır" dedi. peki yıllardır avm karşısında yok olan küçük esnafların bitmesine neden sesini cıkarmadın. sayın caniki sadece avm bakanımı . anayasyanını 173 madesi acık ve nettir devlet esnaf ve sanatkarları koruyucu ve destekleyici tedbir alır maddesine karşı bizi böylemi koruyorsun sayın bakanım .yazık yazık 6 ay sonra secim zamanı esnaftan hangi yüzle oy istiyeceksiniz. esnaf bizi avm karişısında anayasın 173 madesine karşı böylemi koruyacaktınız dediği zaman ne cevap verecekler merak eddiyorum

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 13.12.2014 22:44
Selma Selma

Bence Pazarları AVM lerin kapanması iyi bir fikir değil.Sayın bakana Katılıyorum. Dükkan sahipleri part time çalıştıracak kişiler bulabilirler. Daha çok kişiyse iş imkanı çıkar.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır5
cevapla 12.12.2014 00:30
kartal kartal

Avm de dükkan sahibi olmama rağmen pazarların kapatılmasından yanayım.Çalışanlarında sosyalleşmesi için , aile kavramını yaşayabilmesi için kapatılmalı.Herşey para değil.Eskiden olduğu gibi alışverişler c.tesi'ye kayar böylece herkes pazar gününü ailesiyle,arkadaşlarıyla rahatça geçirir,böylece morali ve enrjisi yüksek olur..

Aynı Görüşte misiniz?
evet12
hayır3
cevapla 11.12.2014 17:29
avm ci personel avm ci personel

Merhaba,
Avm çalışanları izin yapmasın 7/24 çalışsın onlara yazık değil.,
Birde dışardan olaylara bakıp yorum yapanlar, bu kişilerin
(avm çalışanlarının) yüksek maaşlar aldığını düşünüyorlar pesss

Aynı Görüşte misiniz?
evet13
hayır2
cevapla 11.12.2014 16:33
irfan irfan

niye kapanmıyor sayın bakan orda calısanlar insan degılmı bir kerede işçinin yanında olun

Aynı Görüşte misiniz?
evet15
hayır2
cevapla 11.12.2014 15:31
Avm Çalışanı Avm Çalışanı

Sadece Pazarlarımı Çalışıyoruz ? Siz Ailenizle Gezip Eğlenirsek Biz Oturmuyoruz Bile Sürekli Çalışıyoruz Sosyal Bi Hayat Yaşamak Bizimde Hakkımız.

Aynı Görüşte misiniz?
evet4
hayır0
cevapla 12.12.2014 11:26
eyüp eyüp

zaten sadece pazar günü çalışıyorlar pazarıda tatil yaparlarsa kimseyi çalıştırmazlar herkes rahat eder !!!

Aynı Görüşte misiniz?
evet4
hayır3
cevapla 11.12.2014 16:47

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.