X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Anneye erken emeklilik
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Anneye erken emeklilik

  • Giriş Tarihi: 27.12.2014
Anneye erken emeklilik
Anneye erken emeklilik

Torba yasadan sonra SGK'nın yayımladığı genelgede annelere 4 önemli emeklilik müjdesi çıktı. Bu avantajları kullanan kadın çalışanlar erken emekli olabilecek

Çalışan ya da isteğe bağlı sigorta ödeyen anneler ile evlat edinen kadınlar erken emeklilik imkanına kavuşuyor. Torba yasanın yürürlüğe girmesiyle borçlanma sisteminde önemli değişiklikler meydana geldi. SGK'nın son yayımladığı 2014-32 sayılı genelge ile de bu uygulamaların ayrıntıları netleşti. Annelere bu konuda dört ayrı imkân getirildi. Bunları kısaca hatırlatalım.

1- ENGELLİ ÇOCUK İNDİRİMİ

Bir başkasının bakımına muhtaç derecede malul ve engelli çocuğu olan kadınlar için erken emeklilik imkânı var. Bu durumdaki kadınlar için 1 Ekim 2008'den itibaren prim ödeme gün sayılarının dörtte biri, emeklilik yaş sınırlarından indiriliyor. Bunun için SSK, Bağ- Kur, tarım SSK, tarım Bağ-Kur ve Emekli Sandığı kanunlarına tabi çalışanlar yararlanıyor. Ayrıca çalışmadığı halde isteğe bağlı sigorta ödeyenlerin de bu hakkı bulunuyor. Buradaki dikkat edilecek nokta ise 1 Ekim 2008'den sonrası çalışmaların geçerli olması. Bunun için en yakın SGK'ya müracaat ederek çocukların malullük, durumunun tespit edilmesi gerekiyor. Ayrıca evlat edinilen çocuklar için de bu durum geçerli oluyor.

2- STAJ BAŞLANGICI GEÇERLİ

Normal şartlarda emeklilik hesabında staj başlangıcı ve stajda geçen süreler dikkate alınmıyor. Ama doğum borçlanmasında bu süreler geçerli. Bu yüzden anneler eğer staj başladığı tarihten sonra doğum yapmışlarsa bu doğumları 3 çocuğa kadar borçlanarak 2 bin 160 gün kazanıyor. Bu süreler prim gün sayısına eklenerek belli şartlarda 6 yıl erken emeklilik imkânı sağlanıyor.

3- EVLATLIK AVANTAJI

Doğum borçlanması hakkı sadece biyolojik annelere değil evlat edinen annelere de sağlandı. Böylece kadın sigortalılar 2 yaşını geçmemiş evlat edindikleri çocukları için doğum borçlanması yapabilecek. Diğer yandan doğum yaptıktan sonra çocuğunu evlatlık veren anne de doğum borçlanması hakkına sahip olacak. Evlat veren annenin borçlanma süresi 6 ay olacak. Borçlanma evlat edinilen tarihten başlıyor.

4- HERKES EŞİT

Torba yasa öncesinde annelerin doğum borçlanmasında bir sınır ve haksızlık bulunuyordu. Bu konuda gerek bu köşede gerekse aHaber'deki programımızda bu haksızlığı defalarca dile getirip takipçisi olduk. Sonunda haksızlık giderildi ve sadece SSK'lılara ait olan doğum borçlanması hakkı hem memur hem de esnaf (Bağ-Kur'lu) annelere de tanındı. Üstelik 2 olan borçlanma sınırı 3 çocuğa çıkartıldı.

kalan karakter 1000

aylin akışık kar aylin akışık kar

ilk çocuğa 300 tl yardım denmiş bu yardım tek seferlik mi acaba

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 11.03.2015 11:11
kübra çelebi kübra çelebi

ben ssk lı olarak yaklaşık 2 senedir calışıyorum 2 cocugum var 2 sene öncesinden ssk başlangıcım yok küçük cocugum 4 yaşında şimdi acaba dongum priminden yararlanacakmıyım

Aynı Görüşte misiniz?
evet8
hayır0
cevapla 31.12.2014 02:33
nahide nahide

anneler çok güzel imkanlar tanınmış anladık ama.anne olamayan ,o şansa sahip olamayan kadınların durumu ne olcak.sürekli sürekli anne anne avantajı.biz kadınların suçu ne peki.aynı hakların tüm kadınlar için olması gerekli

Aynı Görüşte misiniz?
evet10
hayır8
cevapla 27.12.2014 10:11
aydın dumangoz aydın dumangoz

erkeklerin sigorta öncesi askerlik borçlanması hakkı var fakat kadınların sigorta öncesi doğum borçlanması hakkı yok en azından sigorta öncesi bir çocuk borçlanma hakkı getirilmelidir bu eşitsizlik ortadan kaldırılmalıdır

Aynı Görüşte misiniz?
evet36
hayır2
cevapla 27.12.2014 10:07

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.