X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Bursa imamı polis zoruyla milyonlar toplamış
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Bursa imamı polis zoruyla milyonlar toplamış

  • Giriş Tarihi: 10.1.2015
Bursa imamı polis zoruyla milyonlar toplamış
Bursa imamı polis zoruyla milyonlar toplamış

Bank Asya'nın Bursa şubesinde başlayan soruşturma, skandalları ortaya çıkardı. Örgütün Bursa imamı Sarıyıldız, polis zoruyla işadamlarından milyonlar toplamış

17-25 Aralık darbe girişiminin finans kaynağı olan Bank Asya'nın bölge imamlarının adeta vali gibi şehirleri yönettiği ortaya çıktı. Bursa'da Banka Asya Yıldırım Şubesi'nde başlattılan soruşturmada paralel örgütün Bursa imamı olan Cansun Sarıyıldız'ın, işadamlarından 'yardım' adı altında vergi topladığı belirlendi. Baskından kısa bir süre önce yurtdışına kaçan Cansun Sarıyıldız'ın 80 milyon TL değerindeki kamu arazisini cemaatin üniversitesine tahsis eden eski vali Şahabettin Harput döneminde adeta vali gibi Bursa'yı yönettiği belirtildi. Sarıyıldız'ın 17 ve 25 Aralık darbe girişiminden önce Bursa'dan topladığı yardım miktarının da 200 milyon TL'yi bulduğu ifade ediliyor. Cemaate bağış yapmayan işadamlarına ise polis operasyonu yapılmasının talimatını da Sarıyıldız'ın verdiği ileri sürüldü. Vali Harput'un büyük hürmet gösterdiği Sarıyıldız'ın, ihaleleri örgütün işadamlarına yönlendirdiği belirlendi.

PARALEL BARONLAR İŞ BAŞINDA - TIKLAYIN

ŞANTAJLA HARAÇ ALDILAR
Şahabettin Harput'un 2008'de Bursa'ya atanmasının ardından cemaatin Bursa'dan topladığı yardım paralarında büyük artış sağlandı. Bunun üzerine Fethullah Gülen, Sarıyıldız'ı Bursa imamı olarak atadı. Bursa'da düzenlenen Türkçe Olimpiyatları için Büyükşehir Belediyesi'nden sponsorluk adı altında milyonlarca lira alan Sarıyıldız ve Vali Harput kenti adeta haraca bağladı. Sarıyıldız'ın Bursa imamı olmasının ardından cemaate giden yardım tavan yaptı. 400 bin TL'ye dayanan rakamlar işadamlarından toplanmaya başladı. Bursa'daki bir market zinciri sahibinden de bu miktarda para istendi. Ancak işadamı bu parayı vermeyince yolsuzluk yaptığı gerekçesiyle gözaltına alındı. Ayrıca Cansun Sarıyıldız'ın isteği üzerine cemaate ait Bahar Hastanesi Bursa'da faaliyet gösteren ve işleri iyi olmayan özel bir hastaneyi satın almak istedi. Fakat hastanenin ortağı işadamı bu satışa karşı çıktı. Bu sefer de devreye eski vali Harput girince işadamı satmak zorunda kaldı.

OPERASYON BAŞLADI İMAM FİRAR ETTİ - TIKLAYIN

BANK ASYA ÇIRPINIYOR
17-25 Aralık darbe girişiminin finansörü Bank Asya, ayakta kalabilmek için son kozlarını oynuyor. BDDK'nın, mali bünyesindeki bozulma nedeniyle geçen yıl 70'inci madde kapsamına aldığı Bank Asya, iştirak satışlarına devam ediyor. Daha önce de hisse satışı yapan Bank Asya, bu kez de Tamweel Africa Holding'deki yüzde 40 hissesini, 31.8 milyon euro bedelle The Islamic Corporation for the Development of the Private Sector'e satmak için sözleşme imzaladı. Paralel finansörlerin, bankaya 92 milyon lira destek atması bankanın 'borcunu ödeyemeyecek' durumda olduğu sorusunu gündeme getirirken, son iştirak satışı bu iddiaları güçlendirdi.

kalan karakter 1000

giritli/barkalakis giritli/barkalakis

müslüman yorumcu:::sen sayet müslümansan bende ortodox hiristiyanim birak bu ayaklarida müslümanligi rencide etme OK?

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 10.01.2015 17:37
gurbetci,.- gurbetci,.-

bunlarin ne dinle nede inamla ilgisi var ,.-? SAMAN ALTINDAN SU YÜRÜTMEK DIYE BUNA DENIR ....

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır2
cevapla 10.01.2015 17:35
fvz fvz

adamlar hiç boş durmuyor twitter dan devletin eylem yapıp paralele yıkacagı yalanını yayıyorlar. amaç önce yerini yapmak sonra eylemi yapmak sonrada bak biz zaten uyarmıştık bak f.a gene bildi olacak. cd yi koyanın yerini buldugu gibi olacak. devlet de bir uyansın bir zahmet.propaganda savaşında geri kalmasın.

Aynı Görüşte misiniz?
evet17
hayır8
cevapla 10.01.2015 14:37
müslüman müslüman

mahsun kardeş pkk ne peki? imralıdaki ne peki? paralelci dedikleriniz kaç masum insanın canını aldı? bu yafta çok ağır değil mi? doğu elden gitti kafanız nerede!

Aynı Görüşte misiniz?
evet9
hayır19
cevapla 10.01.2015 13:43
MAHSUN MAHSUN

PARALELCILERDE TERÖRIST DEGILMI BUNLARI NEDEN TEMIZLEMIYORUZ AVRUPA VE AMERIKA PARAZITLERI TEMIZLERKEN INSANHAKLARI DENILEN TERÖRISTLERDEN
IZIN ISTEMIYOR BIZ NEDEN IZIN ISTIYORUZ AYNI TERÖRISTLERDEN.

Aynı Görüşte misiniz?
evet24
hayır9
cevapla 10.01.2015 12:07

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.