X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Katılıma 'paralel' parmak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Katılıma 'paralel' parmak

  • Giriş Tarihi: 13.1.2015
Katılıma 'paralel' parmak

Kamunun kurma işi Hazine'deki paralel bürokratlara takıldı. Vakıfbank'ın sağlayacağı kredinin garantörlük izni masada bekliyor. Hisse devir görüşmelerinde de anlaşma yok

Vakıfbank'ın '' kurma işinin Hazine'deki paralel bürokratlara takıldığı öğrenildi. Banka 22 Aralık'ta İslam Kalkınma Bankası'ndan, katılım bankası kurulmasına yönelik olarak 300 milyon dolar tutarında proje finansmanı temin edilmesi için genel müdürlüğe yetki verdi. Finansman için Hazine'nin garantörlüğü gerekiyor. Edinilen bilgilere göre, bazı bürokratlar garantörlük iznini geciktiriyor. Hazine ile Vakıflar Genel Müdürlüğü arasındaki hisse devri görüşmeleri de yine bu bürokratlar tarafından tıkanıyor.

NEDEN KORKUYORLAR?

Paralel bürokratların kamunun katılım bankası kurmasıyla Bank Asya'nın pazar payının iyice daralmasından endişe ettiği belirtiliyor. Öte yandan, 20 Ekim'de TBMM'ye sunulan, Vakıfbank'ta Vakıflar Genel Müdürlüğü'ne ait hisselerin Hazine'ye devir koşullarını belirleyen tasarı da beklemede. Kamu bankalarının sektöre girmesi, katılım bankacılığında hem rekabeti artıracak hem de çıtayı daha da yukarı çekecek. İlk adımı atan ve BDDK'dan izin alan Ziraat Bankası 1 milyar TL sermaye ile işe başlayacak. Ziraat'in sermayesini de Hazine karşılayacak. Halk Bankası ve Vakıfbank'ın da katılım bankası kurmak için belirledikleri başlangıç sermayesi 1 milyar lira. Bu rakam, sektördeki katılım bankalarının sermayesinden daha yüksek. Sermayede liderlik 2.6 milyarla Türkiye Finans'ta. Kuveyt Türk'ün sermayesi 2.2 milyar, Albaraka ve Bank Asya'nın ise 900 milyon lira.

17-25 Aralık darbe girişiminin finansörü olan ve Türk bankacılık sektörünün son 10 yıldaki en kötü bilançosunu açıklayan Paralel Yapı'nın bankası Bank Asya, sermayesini yüzde 25 bedelli artırarak 1 milyar 125 milyon liraya çıkarmak için SPK'ya başvurdu ancak henüz onay çıkmadı. Kamu bankalarının katılım bankası kurmasıyla Körfez'den sermaye girişi hızlanacak. Araştırmalara göre, Türkiye'de halen 45 milyar dolar olan katılım bankalarının aktif büyüklüğünün, gelecek 10 yıl içerisinde 100 milyar dolara ulaşması bekleniyor.

kalan karakter 1000

ali ali

bir de koza grubu vardı onların izinleri de mi paralele takıldı.

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır1
cevapla 13.01.2015 09:32
ali ali

katılım bankası kurma işi paralele takıldı. peki bank asyanın sermaye artırım onayı kime takıldı? niye sermaye artırmasına izin verilmiyor?

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır2
cevapla 13.01.2015 09:29
ben ben

Bu ulkede her turlu pisligin temsilcisi paralelcilerin hesabı gorulecek.

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır1
cevapla 13.01.2015 15:56
Ümit Ümit

Ali kardeşim üzülme herşey yoluna girecek inşaallah

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır1
cevapla 13.01.2015 11:08

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.