X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Gece mesaisi uzayacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Gece mesaisi uzayacak

  • Giriş Tarihi: 19.1.2015 07:12 Güncelleme Tarihi: 19.1.2015 07:13
Gece mesaisi uzayacak
Gece mesaisi uzayacak

En fazla sağlık sektöründe çalışanlar ile özel güvenlikçiler etkilenecek...

İş Kanunu'nun gece çalışmalarını 7.5 saat ile sınırlayan hükmü değiştirilecek. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından hazırlanan önerge, TBMM'de görüşmeleri devam eden iş güvenliğiyle ilgili torba yasa tasarısına konulacak. Yasada yapılacak değişiklikle hizmetler sektöründe 7.5 saatin üzerinde gece çalışması mümkün hale gelecek. Bundan en fazla sağlık sektöründe çalışanlar ile özel güvenlikçiler etkilenecek.

Doktor ve hemşire gibi sağlık görevlileri ile özel güvenlikçiler, 7.5 saat sınırına uymadığı gerekçesiyle artık işveren hakkında dava açamayacaklar. Mevcut uygulamada gece 7.5 saatten fazla çalıştırılan sağlık çalışanları ile özel güvenlik görevlileri, işverenleriyle anlaşmazlığa düştüklerinde yasadaki 7.5 saat sınırlamasını gerekçe gösterip, haklı sebepten dolayı iş akdini feshedip kıdem tazminatı alabiliyordu.

Habertürk

kalan karakter 1000

bilal bilal

sanki devlet sağlık sektöründe gece çalışmalarında 7,5 saat kuralına uyuyor. biz kanunları çalışma düzenine değil, çalışmaları kanun gerekçelerine göre yapmak zorundayız.

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır0
cevapla 19.01.2015 13:29
ss ss

özel sektör ücretli kölelik oldu

Aynı Görüşte misiniz?
evet5
hayır0
cevapla 19.01.2015 13:01
fvz fvz

zaten mevcut çalışma yasası çogu özel sektörde uygulanmıyor. belki büyük işletmelerde ve sendikalı çalışılan yerlerde. çogu asgari ücretle 12 saat çalışıyor. bu yasa tasarısının gerekçeleri tam olarak anlatılmalı yada gözden geçirilmeli. seçime giderken çalışanlar aleyhine düzenleme hiç akılcı değil.

Aynı Görüşte misiniz?
evet16
hayır0
cevapla 19.01.2015 12:14

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.