X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Stiglitz: Türkiye Avro bölgesine katılmamalı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Stiglitz: Türkiye Avro bölgesine katılmamalı

  • Giriş Tarihi: 20.1.2015 07:41
Stiglitz: Türkiye Avro bölgesine katılmamalı
Stiglitz: Türkiye Avro bölgesine katılmamalı

Nobel ödüllü ekonomist Prof. Dr. Joseph Stiglitz, Türkiye'nin Avro bölgesine girmemesi gerektiğini söyledi.

Stiglitz, Çukurova Genç İşadamları Derneği tarafından bir otelde düzenlenen 4. Çukurova Zirvesi'nde "Global Ekonomide 2015 Beklentileri ve Türkiye'nin önemi" konulu konferansta konuştu. Dünyadaki ekonomik gelişmeler hakkında katılımcılara bilgi veren Stiglitz, 2015'in risklerle dolu bir yıl olacağını söyledi.

"AVRO, AVRUPA'YI BİRLEŞTİREMEDİ, BÖLÜYOR"

Stiglitz, Avrupa'nın Türkiye için önemine değinerek, şunları kaydetti:

"Avrupa'nın ekonomisi, kaynakları, sermayesi, öz varlıkları, kurumları, kuruluşları hepsi 2008'de olduğu gibi bugün de aynılar. Yani bütün bu varlıklar var ama hala gayrisayfi yurt içi hasılası tuhaf. Peki ne yanlış gitti? Avrupa, sadece tek ve büyük bir hata yaptı, bu da avroyu getirmekti. Avrupa bir siyasi projeydi ve liderler tek bir para birimi olduğunda ülkeler birleşir sandılar. Siyasi bir karardı bu ama siyaset yeterince güçlü değildi. Kurumlar arasında bu dengeyi yaratıp işin yürüyebilmesini sağlamaktı. Avro, Avrupa'yı birleştiremedi şu anda bölüyor. Avrupa'da ülkeler arasında fark yaratıyor.

kalan karakter 1000

Nobel ödülsüz vatandaş Nobel ödülsüz vatandaş

Küresel sermaye, Dünyadaki bütün devletleri parçalayarak Yugoslavya da olduğu gibi şehir devletçiklerine dönüştürmek istiyor. Bunu ülkelerin durumuna göre referandum, savaş, özgürlük, turuncu devrim, BOP, AB, Arap baharı vs. çeşitli yöntemlerle yapıyor. Avrupa ülkeleri, AB projesi ile kandırılıp ulusal yapılarından, sınırlarından, bayraklarından, para biriminden vs. vazgeçirildiler. Kredi, borç ve faiz çarkıyla ekonomilerini çökertip referanduma zorlayarak tamamen parçalamayı planlıyorlar.

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 20.01.2015 11:03
muzaffer muzaffer

doğru söylemiş bizim avrupalılarla ne işimiz olabilir. adamlar bizi istedikleri gibi kullanıyorlar. birşey vermeye geldiğinde 40 dereden su getirtiyorlar. bence Türkiye'nin kendisi bir süper güç olmalı. bunu başaracak güç var.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır1
cevapla 20.01.2015 10:21
hasan eryıldız hasan eryıldız

tamam girmeyelim vizeleride kaldırınız

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 20.01.2015 10:10

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.