X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Erken emeklilik gelir mi? İntibak zammı kimleri kapsayacak?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

gelir mi? İntibak zammı kimleri kapsayacak?

  • Giriş Tarihi: 26.1.2015 10:45
Erken emeklilik gelir mi? İntibak zammı kimleri kapsayacak?
Erken emeklilik gelir mi? İntibak zammı kimleri kapsayacak?

için binlerce insan beklerken 2000 ve sonraki yıllarda emekli olanlar için yapılacak intibak zammı kimleri kapsayacak hepsi haberimizin detayında.

2000 yılından önce emekli olan yaklaşık 2 milyon kişiye yapılan intibak zammı, daha sonra emekli olanları da umutlandırmıştı. İşçi, memur ve Bağ-Kur Emeklileri Derneği (İMBED) de intibak zammının 2000 yılı ve sonrasında emekli olanlara da yapılması için Ankara 8'inci İş Mahkemesi'nde dava açmıştı.Takvim'in haberine göre, davanın son duruşmasında, emekliler aleyhine olan bilirkişi raporu iptal edilmişti. Yeni bilirkişi raporunun hazırlanmasına karar veren mahkeme, davayı 2 Şubat tarihine ertelemişti.

2000 YILINDAN SONRA EMEKLİ OLANLAR DİKKAT - TIKLAYIN

GÖZLER BİLİRKİŞİDE

Bilirkişi raporunda bir gecikme olmazsa, davada kararın 2 Şubat günü açıklanması bekleniyor. Mahkeme olumlu bir karar verirse, milyonlarca emekliye intibak zammı yolu açılmış olacak. Emekliler, kararın olumlu çıkacağından umutlu. Eski emeklilere yapılan intibak zammının eşitsizliğe neden olduğunu savunan emekliler, "2000'den önce emekli olanların maaşı intibak zammıyla bizimkini geçti. Aynı şartlarda emekli olan herkes eşit maaş almalı. Bu nedenle bizlere de intibak zammı yapılması şart" diye konuşuyor.

NE ZAMAN EMEKLİ OLURUM

Sosyal Güvenlik Kurumu'ndan (SGK) son dönemde konularında çıkan haberler hakkında açıklama yapıldı. SGK'dan yapılan açıklamada, son dönemde bazı basın ve yayın organlarında çıkan "10 yıl hizmetini dolduran 50 ve daha yukarı yaşlarda bulunanlar emekli olabilecek", "50 yaşını doldurana emeklilik", "50 yaşı doldurup ayrılan memurlara maaş" şeklindeki haberlerin gerçeği yansıtmadığı ifade edildi.

SSK Yani 4/A Kapsamı Çalışanları İçin "Ne Zaman Emekli Olabilirim?": SSK çalışanları için "ne zaman emekli olabilirim?" sorusunun yanıtını aramaya başlayabilmek için öncelikle hizmete ne zaman başladığınız önem arz ediyor. Yanıtı aramaya devam ederken, şimdi ise karşımıza hizmete başladığınız yılın hangi tarihler kapsamında yer aldığı merak ediliyor. ."Ne zaman emekli olurum?" sorusunu merak ediyorsanız, linklerden faydalanarak uygulamayı kullanmanızı tavsiye ederiz.

08.09.1999 Tarihinden Önce Hizmete Başlayanlar İçin "Ne Zaman Emekli Olurum?": "Ne zaman emekli olurum?" sorusunu soran ve bu tarihler arasında hizmete başlayan vatandaşlarımız için son durumları bu başlık altında inceleyeceğiz. "Ne zaman emekli olurum?" sorusunu soran vatandaşlarımız için iki adet duruma bakılıyor. Bunlardan ilki, yaş ve prim gün sayısıdır. Bu tarihler arasında hizmete başlayan vatandaşlarımız, 3600 gün ile yaş haddinden, 4500 gün ile de normal olarak "Ne zaman emekli olurum? " sorusunun cevabına yaklaşırlar. En az 15 yıllık sigorta ile erken emeklilik kapsamından da yaş haddi ile emeklilikte yaşa takılanlar(EYT) faydalanabilir. Ayrıca kadınların 40-56, erkekler için 44-58 yaş aralığına sahip olmak gerekmektedir. ."Ne zaman emekli olurum?" sorusunu merak ediyorsanız, linklerden faydalanarak uygulamayı kullanmanızı tavsiye ederiz.

08.09.1999-30.04.2008 Tarihinde Hizmete Başlayanlar İçin "Ne Zaman Emekli Olurum?": 8 Eylül 1999 ile 30 Nisan 2008 tarihleri arasında sigorta girişi yapılan vatandaşlarımızdan kadınlar için 58, erkekler için de 60 yaşı doldurmak gereklidir. Bu yaş şartını yerine getirip, 4500 güne de sahip olan vatandaşlarımız yaş haddinden ötürü erkek emeklilik hakkına sahip olurlar. Normal emeklilik için ise "Ne zaman emekli olurum?" sorusunun cevabı için emeklilikte yaşa takılanların (EYT) yaş şartlarını yerine getirmesiyle beraber "7000 prim gününüzü doldurduğunuz tarihte" diye verilir ."Ne zaman emekli olurum?" sorusunu merak ediyorsanız, linklerden faydalanarak uygulamayı kullanmanızı tavsiye ederiz

kalan karakter 1000

ramazan blgin ramazan blgin

yeter artık 1987 beri çalışıyorum hakkımızı istiyoruz biz sözümüzü tuttuk sra size geldi siz sözünüzü tutmazsanız elbette sıra bize geri gelecek bizde o zaman cevabı veririz

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 08.04.2016 00:34
Yüksel Yıldızhan Yüksel Yıldızhan

29 yıldır çalışıyorum hale emekli olamıyorum neden bu dünyada kader bize ne zaman gülecek. Bilmiyorum

Aynı Görüşte misiniz?
evet3
hayır0
cevapla 20.03.2016 16:36
bezgin bezgin

yıllarca çalış çalış ortada birşey yok işe girdiğimdeki haklara ne oldu ipi eline geçiren bir sağa bir sola çekiyor 1986 işe giriş hala bekliyorum

Aynı Görüşte misiniz?
evet5
hayır0
cevapla 06.01.2016 16:28
bezgin bezgin

işe girdiğimiz zamandaki haklarımızı istiyoruz 1986 12 ayında işe girdim hala yaşa diyorlar
insan ödenden sigortaya ve güne bir bakar
herşey tamam yaş eksik

Aynı Görüşte misiniz?
evet4
hayır0
cevapla 06.01.2016 16:26
hatice hatice

işe giriş tarihine göre emekli olmak istiyorum

Aynı Görüşte misiniz?
evet12
hayır0
cevapla 25.03.2015 09:31

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.