X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Faiz çarpıklığı sona erecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Faiz çarpıklığı sona erecek

  • Giriş Tarihi: 31.1.2015
Faiz çarpıklığı sona erecek
Faiz çarpıklığı sona erecek

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Merkez Bankası'nın faiz politikasını "çarpıklık" olarak nitelendirdi. Erdoğan, "Faiz oranı enflasyon öngörüsünün iki katı. Bu çarpıklık milletin hayrına bir yere oturacak" dedi

Merkez Bankası'nın faiz oranlarının enflasyon öngörüsünün neredeyse iki katı olduğuna dikkat çeken Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, böyle bir çarpıklık olamayacağını ve bunun düzeleceğini söyledi. Kırşehir'de Polat Enerji Geycek Rüzgâr Enerji Santrali'nin açılış töreninde konuşan Erdoğan, "Merkez Bankası'nın faiz oranlarına olan itirazımı her fırsatta dile getiriyorum. Bu mesele de inşallah makul bir çizgiye, milletin hayrına bir yere gelip oturacak" dedi.

AMAÇ ÇÖKERTMEK

Büyüyen ve güçlenen Türkiye'nin zorlukları birer birer aşarak hedeflerine doğru kararlılıkla ilerlediğini belirten Erdoğan, "Türkiye'yi yeniden 70 cent'e muhtaç etmek isteyenler var" tespitinde bulunarak şunları söyledi: "Bunun için tüm gücüyle çalışanlar, her fırsatı değerlendirme gayretindeler. 17-25 Aralık darbe girişiminin hedefinde ekonomimiz, işadamlarımız vardı. Enerji bakanımız başta olmak üzere bu alanda görev yapan kamu personeli de hedefler arasında yer alıyordu. Amaç, Türkiye'yi ekonomik olarak çökertmek, enerji projelerimize darbe vurmaktı. Türkiye'yi yeniden faiz lobisine teslim olmaya zorlamaktı." Faiz lobisinin "Yatırım notumuz zarar görür" argümanını hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "İşimiz Batı'daki kuruluşlara kalsa bize yağmurlu havada bir bardak su vermezler" ifadesini kullandı. Kredi derecelendirme kuruluşlarının ekonomileri kötü devletleri allayıp pullarken Türkiye'yi her zaman riskli gösterdiğine vurgu yapan Tayyip Erdoğan, "Bizim bunların hiç birine eyvallahımız olmadı. Onlara rağmen büyüdük, güçlendik ama bunu içimizdeki birtakım kurumlara hâlâ gösteremedik. Faiz oranı neredeyse iki katı, böyle bir çarpıklık olabilir mi?" değerlendirmesinde bulundu.

EN BÜYÜK ÇEVRECİ BİZİZ

Nükleeri ve kömürü enerji üretiminde en çok kullanan ülkelerin Batı'da olduğunu söyleyen Erdoğan, "Türkiye'ye gelince herkesin çevreci damarları kabarıyor. Aslında dertleri Türkiye'nin gelişimini engellemek. En büyük çevreci de biziz" diye konuştu.

GAZ FATURASINDAN 12 MİLYAR $ TASARRUF
Polat Enerji Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Polat, Geycek Rüzgâr Enerji Santrali'nin yılda 400 milyon Kwh enerji üreteceğini söyledi. Polat, "Rüzgâr santrallerini 20 bin MW daha artırırsak doğalgaz faturamızdan yılda 6 milyar, buna güneşi de eklersek 12 milyar dolar eksilir" dedi.

HER ENERJİ TESİSİ ALTIN DEĞERİNDE
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Polat Enerji Geycek Rüzgâr Enerji Santrali'nin alanında Türkiye'nin en büyüğü olduğunu söyledi. Türkiye'nin geliştikçe, büyüdükçe, üretimi ve refah seviyesi yükseldikçe enerji ihtiyacının da arttığını ifade eden Erdoğan, "Gelişmeler 2023'te bugüne göre 2 kat daha fazla enerji tüketimimiz olacağını gösteriyor. Bunun için 120 milyar dolarlık yeni enerji yatırımı gerek. Enerjide dışa bağımlılığımızı azaltmamız, hem stratejik hem de cari açığın düşürülmesi açısından hayati önem taşıyor. Hangi kaynağa dayanırsa dayansın her tesis altın kıymetinde" dedi.

kalan karakter 1000

karınca ile ağustos böceği karınca ile ağustos böceği

Karınca ile Ağustos böceğinin hikayesi geldi aklıma.Yazdan kalma son günler olmasın bu günler artık kendimiz kandırmayalım yavaş yavaş ama emin adımlarla gelen bir baskı var üzerimizde Fed olsun çin kore hindistan olsun bize geleni de bizde olanı da alıp götürmek için geliyorlar nasıl ki yazdan hazırlıklarını yapan karıncalar kışın rahat ederse bizde inşallah tedbirlerimizi erken almışızdır ve kışa hazırlıklı gireriz ,hepimiz aynı gemideyiz ve aynı kaderin parçalarıyız.

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 31.01.2015 22:07
cumhur cumhur

cumhurun seçtiği cumhurbaşkanımız haram olan ve yıllardır kanımızı sömüren faiz e karşı savaş açmış bizlerde cumhur olarak başkanımıza destek olmalıyız ki kanımızı sömüren faiz lobisinden kurtulabilelim

Aynı Görüşte misiniz?
evet4
hayır3
cevapla 31.01.2015 14:45
fvz fvz

faiz helal diyenler negatif reel ve nominal faiz veriyorlar. bizdekiler faiz haram diyor ama dünyada en yüksek reel faiz verenlerdeniz.

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır1
cevapla 31.01.2015 12:45
süleyman sevinç süleyman sevinç

once vakıfbank ziraat bankası ve halk bankası fazileri düşürsün özel bankalaradan daha çok faiz alıyorlar.

Aynı Görüşte misiniz?
evet5
hayır1
cevapla 31.01.2015 11:41
kutluboğa b. zeyd kutluboğa b. zeyd

Süleyman Sevinç birader, maalesef demek zorundayım ki atma din kardeşiyiz. Devlet bankaları hususi bankalara nisbeten çok daha AZ faiz alıyor. Keşke hiç "riba" yani reel faiz seviyesinde olmasa, ama hesaba katmak gerekir ki ekonomik düzen böyle kurulmuşken devlet idarecilerine ŞİMDİLİK başka çare kalmıyor.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 01.02.2015 00:12
Sanayiden Sanayiden

Bankaların 2014 yılı net karı,eski parayla 24.5 katrilyon.ee tabi istemezler faiz düşsün.

Aynı Görüşte misiniz?
evet6
hayır2
cevapla 31.01.2015 08:58

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.