X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Kıdem tazminatında önemli gelişme
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

nda önemli gelişme

  • Giriş Tarihi: 8.2.2015 16:44 Güncelleme Tarihi: 8.2.2015 17:15
Kıdem tazminatında önemli gelişme
Kıdem tazminatında önemli gelişme

, kurum veya kuruluşlarınca yapılacak ödemeleri, doğrudan işçinin banka hesabına yapılacak.

kurum veya kuruluşlarınca yapılacak ödemeleri, doğrudan işçinin banka hesabına yapılacak; işçinin hesabında daha önce kıdem tazminatı ödenmiş süreler dikkate alınmayacak, aynı kıdem süresi için 1 defadan fazla kıdem tazminatı ödenmeyecek.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığından, Kamu İhale Kanununa Göre İhale Edilen Personel Çalıştırılmasına Dayalı Hizmet Alımları Kapsamında İstihdam Edilen İşçilerin Kıdem Tazminatlarının Ödenmesi Hakkında Yönetmelik, 11 Eylül 2014'ten geçerli olmak üzere Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Buna göre, yapılan ihaleler kapsamında, alt işverenlerce çalıştırılan işçilerin kıdem tazminatlarının ödenmesinde hizmet sürelerinin hesaplanması, alt işverenle alt işveren işçisinden istenecek belgeler, merkezi yönetim kapsamı dışındaki kamu, kurum veya kuruluşları arasındaki hizmet sürelerine tekabül eden ların tahsil ve ödeme işlemleriyle ilgili diğer hususlara ilişkin usul ve esaslar düzenleniyor.

Aynı kamu kurum veya kuruluşunda çalışanlar için alt işverenlerinin değişip değişmediğine bakılmaksızın, aralıksız olarak aynı kamu kurum veya kuruluşuna ait işyerlerinde çalışan işçilerin kıdem tazminatına esas hizmet süreleri, bu işyerlerinde yapılan ihaleler kapsamında geçen toplam çalışma süreleri esas alınarak tespit edilecek. Son alt işverenleriyle yapılmış iş sözleşmeleri, kıdem tazminatına hak kazanacak şekilde sona eren işçilerin tespit edilen sürelere ilişkin kıdem tazminatları, ilgili kamu kurum veya kuruluşunca ödenecek.

Farklı kamu kurum veya kuruluşunda çalışanlar için ise aynı alt işverence ve aynı iş sözleşmesine tabi olarak, farklı kamu kurum veya kuruluşlarında çalıştırılan işçilerin, kıdem tazminatına esas hizmet süreleri farklı kamu, kurum veya kuruluşuna ait işyerlerinde geçen hizmet sürelerinin toplamı esas alınarak tespit edilecek. Bu işçilerden son alt işvereniyle yapılmış iş sözleşmeleri, kıdem tazminatı ödenmesini gerektirecek şekilde sona erenlerin, tespit edilen sürelere ilişkin kıdem tazminatları, çalıştırıldığı son kamu kurum veya kuruluşunca ödenecek.

PEYNİRE AYAR RESMİ GAZETE'DE

KAMUDAN SONRA ÖZELDE ÇALIŞANLARIN DURUMU


Alt işverenle yapmış olduğu iş sözleşmesi sona ermeyen ve alt işverence, kanun kapsamında bulunan idarelere ait işyerleri dışında, bir işyerinde çalıştırılmaya devam olunanlardan iş sözleşmesi kıdem tazminatına hak kazanacak şekilde sona eren işçilerin kıdem tazminatına esas hizmet süreleri, aynı veya farklı kamu kurum veya kuruluşuna ait işyerlerinde geçen hizmet sürelerinin toplamı esas alınarak belirlenecek. Bu işçilerden son alt işverenleriyle yapılmış iş sözleşmeleri, kıdem tazminatına hak kazanacak şekilde sona ermiş olanların tespit edilen sürelere ilişkin kıdem tazminatları, çalıştırıldıkları son kamu kurum veya kuruluşunca kendi işyerindeki en son ücretinin yılları itibarıyla asgari ücret artış oranları dikkate alınarak güncellenmiş miktarı üzerinden hesaplanarak ödenecek.

kalan karakter 1000

hakan hakan

kusura bakmayın işçiyihiç düşünmüyorlar hep zengin lerin yanındalar sadece seçim zamanı gelince hatırlıyolar.11yıl çalıştım aynı yerde istanbula taşındıgım için ayrıldım.hiç bir şey alamadım.bumu adalet böylemi işçiyi düşünüyosunuzl
yazıklar olsun verdigim oylara

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 03.04.2015 23:23
taşeron taşeron

Bakanlarımız yasayı çıkarırken sanki işçileri düşünerek çıkarmıyorla da işçiyi nasıl devredışı bırakırızda parasını alamasın yasası cıkarıyorlar

Aynı Görüşte misiniz?
evet4
hayır2
cevapla 15.02.2015 22:17
işçi işçi

Anlayamadım galiba...Bu yasa yalnız kamu çalışanları için mi? Yoksa özel sektörü de kapsıyor mu?

Aynı Görüşte misiniz?
evet5
hayır0
cevapla 09.02.2015 19:32

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.