X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Finansta paralel ağ kurdular
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Finansta paralel ağ kurdular

  • Giriş Tarihi: 14.2.2015
Finansta paralel ağ kurdular
Finansta paralel ağ kurdular

ortaklarının Pensilvanya'daki bazı şirketlerle ortak olduğu ortaya çıktı. Ortakların bu yöntemle kaynağı açıklanamayan para hareketleri yaptığı tespit edildi

17-25 Aralık darbe girişiminin para kaynağı 'da yapılan incelemeler, paralel yapının finansal organizasyon şemasını da gözler önüne sermeye başladı. Yönetimi Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'na devredilen bankanın 122 ortağının, belge vermekten kaçınmasının nedenleri de ortaya çıktı. Bankanın bazı ortaklarının sadece yurtiçinde değil Pensilvanya ve ABD'de de kurulu şirketlerle de ortak olduğunun belirlenmesi üzerine , ek bilgi istedi. Bank Asya'daki yönetim şemasının da yasaya aykırı olduğu belirtilirken, ortakların mal varlıklarının dökümü çıkarılıyor.

ÜST AKIL YÖNETİYOR
BDDK'nın talep ettiği belgeleri vermeyen bazı ortakların bankanın ilişkilerini yönlendirdiği, bunların imtiyazlı hisselerdeki payının da yüksek olduğu saptandı. Kurum yetkilileri, "Bu ortaklar ülke içinde ve dışındaki şirketlerle bağlarını gizlemek için belge sunmadı. Bunların üzerinden dolaylı ortakların da izi sürülüyor. Ortaklıktaki değişime yönelik bilgilerin gizlenmesi de suç" dedi. Paralel yapının finansman akışına ilişkin incemeler yeni ayrıntıları gün yüzüne çıkardı. Yurtdışı fon akışını sağlayan şubelerde, bazı ortakların sigortaya tabi mevduat tutarından (100 bin lira) yararlanmak için şaibeli hesaplar açtığı belirlendi. Kayıt dışı para transferi, görülmez hesaplara ilişkin de çok sayıda şikâyet bulunduğu ifade edildi.

USULSÜZ KREDİ KULLANDIRILDI
Banka hissedarlarının bankacılık yapabilmesi için yasada belirtilen özellikleri taşıması gerektiğini belirten uzmanlar, şu tespitleri yaptı: "Kaynağı ticari faaliyetle izah edilemeyen para hareketiniz varsa, birkaç saatte alınabilecek belgeyi sunamazsınız. Açıklanamayan krediler var. Ortaklara yüklü miktarda kredi kullandırılmış. Hem usulsüz kredi kullanacaksın hem bilgilerini gizleyeceksin sonra da yönetime el konulmasına haksızlık diyeceksin. Sermaye hareketlerine ilişkin inceleme hakikati ortaya koyacaktır."

BÜYÜK ORTAKLAR KENDİNİ GİZLİYOR
İcelemelerde çok sayıda şirketi olan bazı ortakların da mal varlıklarını gizlediği görüldü. Bankanın hisselerinin yüze 40'ı 'A Grubu'. Bu hisselere sahip olanların yönetim kurulunu belirleme yetkisi var. A Grubu hisselerin yüzde 63'ü ise yönetimin elinde. BDDK yetkilileri, yönetimin Fon'a devredilmesi ile mevduat sahiplerinin korunduğunu belirtirken, "Ortaklık yapısında ciddi sorun vardı. Önemli bir risk bertaraf edilmiş oldu" yorumunu yaptı.

kalan karakter 1000

umut kızgın umut kızgın

ya bilerek konuşun, yada BİRBİLEN adama sorun , yada "umut kızgın " twitter hesabını inceleyin. BİRBİLEN adama ulaşırsınız

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 13.03.2015 00:42
Adem BABA Adem BABA

özetle BDDK el koyarak ,küçük mevduat sahipleri ve masum insanlar korunmuş oldu.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 14.02.2015 23:18
eğer eğer

eğer 2011 yılında sn.erdoğana artık işi bize bırak dediklerinde tayyip erdoğan kenara çekilip keyfine baksaydı şu anda ne chp,ne mhp nede hdp vardı.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 14.02.2015 12:22

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.