X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Merkez Bankası faiz indirdi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Merkez Bankası faiz indirdi

  • Giriş Tarihi: 24.2.2015 14:01 Güncelleme Tarihi: 24.2.2015 14:53
Merkez Bankası faiz indirdi
Merkez Bankası faiz indirdi

Piyasaların merakla beklediği faiz kararı açıklandı. Merkez Bankası politika faizini yüzde 7,75'ten yüzde 7,50'ye çekti. Böylece, faizler piyasanın beklentisi doğrultusunda 25 baz puan inmiş oldu.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK), bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını (politika faizi) yüzde 7,75'ten yüzde 7,50'ye indirdi.

TCMB'den faiz oranlarına ilişkin yapılan duyuruya göre PPK, Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı başkanlığında toplandı.

PPK, gecelik marjinal fonlama oranını (faiz koridorunun üst bandı) yüzde 11,25'ten yüzde 10,75'e ve gecelik borçlanma faiz oranını (faiz koridorunun alt bandı) yüzde 7,5'ten yüzde 7,25'e çekti. Kurul, gecelik açık piyasa işlemleri çerçevesinde piyasa yapıcısı bankalara repo işlemleri yoluyla tanınan borçlanma imkanı faiz oranını yüzde 10,75'ten yüzde 10,25'e indirdi.

PPK, bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını (politika faizi) yüzde 7,75'ten yüzde 7,50'ye indirdi.

Geç Likidite Penceresi uygulaması çerçevesinde, Bankalararası Para Piyasası'nda saat 16.00-17.00 arası gecelik vadede uygulanan Merkez Bankası borçlanma faiz oranı yüzde sıfırda (0) sabit tutuldu ve borç verme faiz oranı yüzde 12,75'ten yüzde 12,25'e indirildi.

"Önümüzdeki dönemde para politikası kararları enflasyon görünümündeki iyileşmenin hızına bağlı olacaktır"

Sıkı para politikası duruşunun ve alınan makro ihtiyati önlemlerin etkisiyle kredi büyüme hızlarının makul düzeylerde seyrettiği belirtilen duyuruda, dış ticaret hadlerindeki olumlu gelişmeler ve tüketici kredilerinin ılımlı seyrinin cari dengedeki iyileşmeyi desteklediği ifade edildi.

Dış talebin zayıf seyrini korurken, iç talebin büyümeye ılımlı düzeyde katkı verdiğine işaret edilen duyuruda, şunlar kaydedildi.

"Kurul, açıklanan yapısal reformların uygulamaya geçirilmesinin büyüme potansiyelini önemli ölçüde artırabileceğini değerlendirmektedir. Uygulanan temkinli para ve maliye politikaları ile alınan makroihtiyati önlemler enflasyonu, özellikle enerji ve gıda dışı (çekirdek) enflasyon göstergelerini ve enflasyon beklentilerini olumlu yönde etkilemektedir. Kurul, çekirdek enflasyondaki düşüşün devam edeceğini öngörmektedir. Bununla birlikte, enflasyondaki düşüşün kalıcı olması için para politikasında temkinli bir yaklaşım gerekmektedir. Gıda ve enerji fiyatlarındaki artan oynaklığı da dikkate alan Kurul, faiz oranlarındaki indirimin ölçülü tutulmasını uygun görmüştür."

"Önümüzdeki dönemde para politikası kararları enflasyon görünümündeki iyileşmenin hızına bağlı olacaktır" ifadesine yer verilen duyuruda, enflasyon beklentilerinin, fiyatlama davranışlarının ve enflasyonu etkileyen diğer unsurların yakından izleneceğini ve enflasyon görünümünde belirgin bir iyileşme sağlanana kadar getiri eğrisini yataya yakın tutmak suretiyle para politikasındaki temkinli duruşun sürdürüleceği kaydedildi.

Açıklanacak her türlü yeni verinin ve haberin Kurul'un geleceğe yönelik politika duruşunu değiştirmesine neden olabileceğinin önemle vurgulandığı duyuruda, Para Politikası Kurulu toplantı özetinin beş iş günü içinde yayımlanacağı bildirildi.

kalan karakter 1000

fvz fvz

fiktif olarak dövizi yüksek tl faiziyle baskılayıp bir zümreye favor yapına merkez bagımsız oluyor da ülkenin ana eksenli ekonomi politikası ile uyumlu olması istenince bagımsızlıga müdahale mi oluyor. bir zümreyi değil tüm türkiyeyi düşünerek hareket etmek müdahale degildir.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 24.02.2015 20:18
SÜPER TÜRKİYE SÜPER TÜRKİYE

BU ÜLKEDE 70 MİLYAR DOLARLIK FAİZ LOBİSİ VAR.BUNLARIN AYRICA BASININ %80 OLUŞTURUYOR.ARTIK BUNLARA FIRSAT VERMEYİN.TÜRKİYEDE KAÇ TANE EKONOMİ TELEVİZYONU VAR?VAR FAKAT HEPSİ YABANCI KANAL.BİR TANE YERLİ EKONOMİ TELEVİZYON KANALI GÖSTERİN.ARTIK UYNANIN.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 24.02.2015 20:17
FENERBAZ FENERBAZ

Zaten yapabilecek fazla da bir şey yok bu ortamda. Dengeler bunu gerektiriyor.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır1
cevapla 24.02.2015 18:27
murat murat

piyasa zorda faiz daha aşağılarda olmalı böyle giderse fazla sürmez patlar

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 24.02.2015 17:11
M.E. M.E.

Ekonomide inat yada baskı olmaz. Herşeyin bir dengesi var.

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır3
cevapla 24.02.2015 16:30

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.