X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Tokadı yedi geri adım attı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Tokadı yedi geri adım attı

  • Giriş Tarihi: 28.3.2015
Tokadı yedi geri adım attı
Tokadı yedi geri adım attı

Çarşamba günü, Türk bankaları için olumsuz değerlendirme yapan Moody's, Türkiye Bankalar Birliği'nden gelen 'katılmıyoruz' açıklamasının ardından çark etti. Şirket dün de "Türk bankaları dirençli" yorumu yaptı

İtibar ve güvenilirlikleri dünya genelinde tartışma konusu olan uluslararası kredi derecelendirme kuruluşları her gün yeni bir skandala imza atıyor. Moody's, Türk bankacılık sektörü ile ilgili olarak iki gün arayla birbirine tamamen zıt iki farklı değerlendirme yaptı. Çarşamba günü Türk bankacılık sektörünün görünümünü, 'negatif' olarak değerlendiren Moody's, Türkiye Bankalar Birliği'nden dün gelen "Bu değerlendirmeye katılmıyoruz" açıklamasının ardından geri adım attı. Negatif değerlendirmeye imza atan Moody's'in Başkan Yardımcısı Kıdemli Analist Irakli Pipia, dün 180 derece dönüş yaparak, "Türk bankalarının sorunlu kredilerde dikkate değer artışı absorbe edecek güçlü sermaye tamponları var" dedi.

'KATILMIYORUZ'

Türkiye Bankalar Birliği (TBB), Türk bankacılık sektörünün görünümünü, yavaşlayan ekonomik büyüme ve kurdaki dalgalanma gerekçesi ile 'negatif' olarak değerlendiren uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody's'e, ders niteliğinde bir cevap verdi. TBB Başkanı Hüseyin Aydın tarafından yapılan açıklamada, "Makul riskleri ve beklenmedik şokları yönetebilecek güçte olan bankacılık sektörü için negatif değerlendirmeye katılmıyoruz" denildi.

BÜYÜMEYE DESTEK

Son dönemde alınan önlemler sayesinde makro ekonomik risklerin dengelendiğini belirten Aydın, yüksek sermaye yeterliliği de dikkate alındığında, sektöre ilişkin görünümün negatif olarak yorumlanması görüşüne katılmadıklarını ifade etti. Aydın, reel sektörün kredi ihtiyacının karşılanması, büyümenin finansmanının sürdürülmesi ve sağlıklı yapısının korunması amacıyla düzenlemelerde uluslararası kuralların imkân verdiği esnekliklerin sağlanması ve aracılık maliyetlerini yükselten kamusal yüklerin azaltılması gerektiğini düşündüklerini kaydetti.

kalan karakter 1000

Dobrovski Dobrovski

Nereden çıkardınız geri adım attığını? Dolar Pazartesi günü 2,68 TL.

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır1
cevapla 28.03.2015 18:44
dursun dursun

neden bunları kaale alıyoruzki biz durumumuzu sanki bilmiyoruz duymazdan görmezden gelsek muhatap almasak sanki kıyametmi kopar!!!

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır2
cevapla 28.03.2015 13:59
fvz fvz

sorun türk bankalarında değil ama üzerinde borç yükü bulunan özel sektörde.kırılgan olan bankacılık sektörü değil ama yüksek borçlu olan özel sektör ancak onlar batarsa bankalarda kırılacak hal kalır mı ne hale gelirler o da ayrı konu. 2001 de kırılgan olan bankalardı şimdi ise özel şirketler ama çökme olursa tüm ekonomi çöker. cari açıkla bütçe açıgını çözemezsek dışardan öksüren olsa etkileniriz. bize en büyük düşmanlıgı kendimizi zayıf düşürmekle açık vermkele kendimiz yapıyoruz.bunu bilen gavurda zamanı gelince aleyhimize zevkle kullanır. her zaman ukrayna yada yemen olmayabilir. o zaman sorun olur.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 28.03.2015 12:55
mehmet yılmaz mehmet yılmaz

360 derece dönüş yapınca aynı noktaya gelinir.Doğrusu 180 derece olacaktı.Size hiç yakışmıyor!!!!

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır1
cevapla 28.03.2015 10:45

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.