X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Mesleğin 'Yıldız'ı söndü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Mesleğin 'Yıldız'ı söndü

  • Giriş Tarihi: 3.4.2015
Mesleğin 'Yıldız'ı söndü
Mesleğin 'Yıldız'ı söndü

Ekonomide mesleki eğitim eksikliği tartışılırken, Türkiye'nin en köklü eğitim kurumlarından meslek yüksek okullarını kapatıyor

Türkiye ekonomisi ara eleman ve mesleki eğitim sorununu çözmeye çalışırken, Türkiye'nin bu alandaki en iyi üniversitelerinden Yıldız Teknik (YTÜ), meslek okullarında havlu attı. Talep azlığı ve maddi zarar gibi konuları gerekçe gösteren üniversite yönetimi, 1984'den bu yana eğitim veren meslek yüksek okullarını kapatma kararı aldı. Yeni süreçte YTÜ Meslek Yüksek Okulu'nun 4 yıllık lisans eğitimi veren bir yapıya dönüştürülmesi hedefleniyor.

KAPANMA SÜRECİNDEYİZ

Sabah'a konuşan YTÜ Meslek Yüksek Okulu yetkilileri yaşanan gelişmeye ilişkin şu açıklamayı yaptı: "Şu an kapanma sürecindeyiz. Hedefimiz bu bölümlerin 4 yıllığa dönüşmesi. Yeterli talep olmaması gerekçeler arasında gösterilebilir. Ama mesleki eğitimde farklı projeler üzerinde de çalışıyoruz. Dışarıya eğitim veren bir yapıya dönüşebiliriz."

TALEP AZLIĞI DOĞRU DEĞİL

Karar hem akademisyenleri hem de öğrencileri şoke etti. Edinilen bilgiye göre meslek yüksek okullarında eğitim veren 50'den fazla akademisyen, kararı yargıya taşımaya hazırlanıyor. Akademisyenler YTÜ yönetiminin meslek yüksek okullarını kapatmasına gerekçe olarak gösterilen talep azlığının doğru olmadığını ifade ederek şunları söyledi: "Talep azlığı gerekçesi kesinlikle doğru değil. Üniversite yönetimi maddi hesaplar yüzünden bu dönüşüme gidiyor. Burada eğitim veren ve kendini çok iyi yetiştirmiş akademisyenin de geleceği karartılıyor. Türkiye'nin belki de en iyi meslek yüksek okulunun kapatılması üniversite-sanayi işbirliği hedefine de bir darbedir."

30 YILDIR EĞİTİM VERİYORDU
Yıldız Teknik Üniversitesi Meslek Yüksekokulu, Rektörlüğü'ne bağlı olarak 1984'te kuruldu. Başlangıçta sadece teknik programlar bölümüyle hizmet veren yüksekokul, 1987'de sosyal bilimler alanında da eğitim vermeye başladı. Son yıllarda hızlı büyüme de gösteren okul, 14'ü birinci ve 4'ü de ikinci öğretim olmak üzere toplam 18 programlı bir yapıda eğitim hizmet veriyordu.

kalan karakter 1000

YTÜ MYO mezunu YTÜ MYO mezunu

2013 yılında bu okuldan mezun oldum.Okul yıllarında kapatılacağına dair söylemler vardı.Bu söylemler gerçek oldu.2014-15 eğitim dönemin de ÖSYM kılavuzun da YTÜ MYO bulunmuyordu.Şu an da burası üniversitenin "eğitim kursu" haline geldi.Sonuçta burada da rant var.Amaç öğrencilerin okuması ,eğitim alması,piyasaya ara eleman yetişmesi değil.Amaç para.Sürekli Eğitim Merkezi(SEM) olarak burada adam başı bin liralara varan ücretlerle kurs veren pardon "eğitim" veren bir kuruma dönüştürüldü.
Sonuç olarak PARA her şeye kadirdir.

Aynı Görüşte misiniz?
evet7
hayır0
cevapla 03.04.2015 21:37
MYO öğrencisi MYO öğrencisi

Talep olmama ihtimali ancak meslek liseleri kapatıldığında olabilir. Bugün bir 1400 ün üzerinde öğrenciye hizmet veren bir kurumdur. Kapatılması çok büyük bir hata ve meslek lisesi mezunlarına yapılmış önemli bir haksızlıktır. MYO'nun 4 yıllık fakülteye dönüştürülmesi diye de bir girişim bulunmamaktadır. MYO kampüsü ücretli eğitim veren Sürekli Eğitim Merkezi ve Mesleki Eğitim Merkezine dönüştürülmüş durumdadır.

Aynı Görüşte misiniz?
evet6
hayır0
cevapla 03.04.2015 15:17

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.