X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Zamlı gıdada aracıya sıkı denetim geliyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Zamlı gıdada aracıya sıkı denetim geliyor

  • Giriş Tarihi: 9.4.2015
Zamlı gıdada aracıya sıkı denetim geliyor
Zamlı gıdada aracıya sıkı denetim geliyor

Artan gıda fiyatlarını kontrol altına almak için ilk toplantısını yapan Gıda Komitesi, üretici ile aracı arasında yüzde 100 zamlanan gıda ürünlerini mercek altına aldı

Hükümet, artan gıda fiyatları ile mücadele için ilk yol haritasını belirledi. Son dönemde artan gıda fiyatlarını kontrol altına almak amacıyla kurulan "Gıda Komitesi" önceki gün ilk toplantısını gerçekleştirdi. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Müsteşar Vekili Dr. Nihat Pakdil başkanlığındaki toplantıda 5 bakanlığın hazırladığı ön rapora göre, üreticiden tüketiciye kadar geçen süreçte aracıların elinde en az yüzde 100 zamlanan tarım ve gıda ürünleri mercek altına alındı. Hükümet, aracılara yönelik sıkı bir denetim mekanizması kurulması üzerinde duruyor.

DEPODAKİ SEBZEYE TAKİP

Edinilen bilgiye göre, yüksek kâr elde etme hırsıyla tarım ürünlerini kasıtlı olarak depolayan, piyasaya sürmeyen, gıda spekülasyonları yaratan ve yüksek kârla çalışan aracılara yönelik yaptırım uygulanıp uygulanamayacağı da komitenin ana gündem konularından birini oluşturuyor. Öte yandan tarım ve gıda sektöründe 'aracı' kârlarının çok yüksek olduğuna dikkat çekilen toplantıda üretici ile tüketici arasındaki aracıların azaltılması formülü de masaya yatırıldı. Komite, ayrıca özellikle geçtiğimiz yıl yaşanan yağış azlığı gibi nedenlerle fiyatları artan tarım ürünlerini de mercek altına aldı. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından başta patates olmak üzere fiyatı artan ürünlerin denetimi için özel bir "tim" kuruldu. Uzmanlar, tarımsal ürünlerin en çok yetiştiği illeri ziyaret ederek, depoda özellikle bekletilen ürün olup olmadığını denetliyor.

FİYAT YÜZDE 150 ARTIYOR
Tarım Bakanlığı uzmanlarından edinilen bilgiye göre, meyve, sebze ve diğer gıda ürünlerinde yaşanan artışta en büyük etki aracılar eliyle gerçekleşiyor. Üreticiden çıkan sebze, meyve ve diğer gıda ürünlerindeki fiyat aracılar nedeniyle tüketiciye ulaşana kadar ortalama yüzde 100 ila 150 oranında zamlanıyor.

STOKÇULARI İFŞA EDİP ÜYELİKTEN ÇIKARACAĞIZ
Türkiye Gıda ve içecek Sanayii Dernekleri Federasyonu (TGDF), geçen yıl sektörün ihracatının önceki yıla göre yüzde 4.1 artarak 11.1 milyar dolara, ithalatının ise yüzde 3.2 artarak 5.6 milyar dolara yükseldiğini bildirdi. TGDF Yönetim Kurulu Başkanı Şemsi Kopuz, Türkiye'de insanların yiyip içtiğinin üzerinden haksız para kazanma kültürünün başladığını belirterek, "Eğer insanlar depolarında patatesi, fındığı, buğdayı stoklayıp satmıyorsa bunun adının stokçuluk- haramzadeliktir. Bunları ifşa edeceğiz. Kamuoyunda basın toplantısıyla üyelikten çıkaracağız" dedi. 2012 yılında "Hal Yasası"nın maddelerinin uygulanmaya başladığını ancak sistemde verilen beyanlar sağlıklı olmayınca aksaklıklar yaşandığını, toptancı hallerinin küçülüp spekülatörlerin büyüdüğünü belirten Kopuz, bu nedenle hallerdeki ürün borsasının, spekülatörlerin borsası olmaya başladığını kaydetti.

ÇİFTÇİYE DEKAR BAŞINA 2.5 TL DESTEK
2015 yılında uygulanacak olan tarımsal destekleme tutarları belirlendi. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, bu yıl Çiftçi Kayıt Sistemi'ne (ÇKS) dahil olan çiftçilere dekar başına 2.5 TL toprak analizi desteği ile mazot ve gübre destekleme ödemesi yapılacak. Hububat, yem bitkileri, baklagiller, yumru bitkiler, sebze ve meyve alanlarında dekar için 4.85 TL mazot, 6.6 TL gübre, yağlı tohumlu bitkiler ve endüstri bitkileri alanları için dekara 7.9 TL mazot, 8.25 TL gübre desteği verilecek. Bu yıl sözleşmeli yağlık ayçiçeği, aspir, kanola ve soya fasulyesi üretimi yapanlara fark ödemesi desteğine ilave dekar başına yüzde 50 artışla 15 TL ödenecek. Sütçü ve kombine ırklar ve melezleriyle etçi ırkların melezleri her anaç sığır için 225 TL, etçi ırklar anaç sığır 350 TL, anaç mandaya 400 TL, sütçü ve kombine ırklar ve melezleri anaç sığır soykütüğü ilavesinde 70 TL destekleme ödemesi yapılacak.

kalan karakter 1000

davut davut

çitçiye dekar başına değilde ürettiği getirdiği ürüne göre destek verilse daha iyi olmaz mı

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 09.04.2015 23:20
semih semih

şu etede bi el atın 36 tl el insaf dünyanın en pahalı eti ithalat serbest bırakılsın

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 09.04.2015 22:46
eslemoğlu eslemoğlu

SEBZE MEYVE VE GIDA ÜRÜNLERİNDE AŞIRI PAHALILIK CANIMIZA TAK ETTİ.HEP KONUŞULUR AMA HİÇBİR ZAMAN ÇÖZÜM GETİRİLEMEZ.FİATLARI NORMALLEŞTİRMENİN YOLU KORUMACILIĞIN KALDIRILMASI VE BİR ŞEKİLDE MAL ARZININ ARTIRILMASI ŞARTTIR..VİCDANSIZ ARACI GÜRÜHUNE DE HADDİ BİLDİRİLMELİDİR.

Aynı Görüşte misiniz?
evet4
hayır0
cevapla 09.04.2015 16:49
Doğrucu Doğrucu

Vatanımın topraklarında yetişen FINDIĞIMIZI ANTEP FISTIGIMIZI CEVİZİMİZİ BADEMIMIZI KURU KAYISIMIZI DİGER TÜM KURU YEMİŞLERİMİZİ yurtdışından önce kendi vatandasımıza yedir KALANINI SAT !

Aynı Görüşte misiniz?
evet6
hayır0
cevapla 09.04.2015 15:22
kemal kemal

sayın cumhurbaşkanımız bu sorunu çözer bir sözü yeter

Aynı Görüşte misiniz?
evet3
hayır3
cevapla 09.04.2015 14:22

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.