X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Tarımda ürüne devrim gibi teşvik
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Tarımda ürüne devrim gibi teşvik

  • Giriş Tarihi: 21.4.2015
Tarımda ürüne devrim gibi teşvik
Tarımda ürüne devrim gibi teşvik

Tarımsal teşvikte ürün bazlı modele geçiliyor. Edirne'de ayçiçeği, Konya'da buğday, Adana'da pamuk desteklenecek. Yeni modelle üretim % 20 artacak. İlk teşvikler 2016'da

Tarımsal büyümeyi öncelikleri arasına alan hükümet, havza bazlı üretim modeline geçmek için çalışmalarını tamamladı. Toprak, ısı, nem, verimlilik, doğal afet riski gibi unsurların araştırıldığı model kapsamında Türkiye'deki tüm tarım havzalarının haritası çıkarıldı. Coğrafi koşullar göz önünde bulundurularak hangi üründe en yüksek verimin alındığı hesaplandı. Tarım Bakanlığı'nın 5 yıldır üzerinde çalıştığı ve tarım haritasının ilk ayağı olan modelin, üretimi yüzde 20 artırması bekleniyor. Hububat, yağlı tohumlar, yem bitkileri ve tahıl ürünlerinde pilot uygulamayla başlatılacak olan çalışmanın ilk teşvik primleri 2016'da ödenecek. Benzer modelin ilerleyen dönemde meyve-sebze için de uygulanması planlanıyor. Yeni modelde çiftçi, verim bazlı üretime yönlendirilecek. Örneğin, Antalya'da 1 metrekarelik arazide 1 ton buğday elde edilirken, Konya'da aynı alanda 100 ton verim alınıyorsa, çiftçi Konya'da buğday için daha çok teşvik alacak. Antalya'da ise en yüksek verim hangi üründe ise ona teşvik verilecek. Bu kapsamda, Edirne'de ayçiçeği, Adana'da pamuk üretimi desteklenecek. Toprak kayması, sel riski bulunan alanların da belirlendiği çalışma sayesinde ürünlerdeki ani kayıpların önüne geçilecek.

SPEKÜLATÖRE BAHANE YOK

Türkiye Ziraatçılar Derneği Başkanı İbrahim Yetkin, "Bu model olası riskler hesaplanarak planlandı. Artık aşırı yağmur, toprak kayması gibi nedenlerle yaşanan üretim kaybının önüne geçilecek. Kayma riski olan alanlar ağaçlandırılacak. Afetleri bahane edip fiyatlarla oynayan spekülatörlere fırsat verilmeyecek" dedi. Yetkin, yeni modelle yıllık rekoltenin net bir şekilde ortaya çıkacağını da söyledi.

MEYVE SEBZE İÇİN ÇALIŞMALAR SÜRÜYOR
Yetkin, tarımda devrim yaratacak bu modelin ilerleyen dönemde meyve ve sebze üretimi için de hayata geçirileceğini aktardı. Yetkin, sözlerini şöyle sürdürdü: "Tüm Türkiye'de meyve ve sebze üretimi yapılıyor. Bu grupla ilgili de Tarım Bakanlığı'nın çalışmalarını sürdüğünü biliyoruz. İlerleyen dönemde bu ürünler için de bir harita çıkarılacak. Buğday, arpa, ayçiçeği gibi temel gıda maddelerinde pilot uygulama yapılacak."

kalan karakter 1000

izzet izzet

Mazot ve gübre fiyatlarında son yıllarda çok yükselme oldu .çiftçinin ürettiği ürünler üretim fiyatının altında bir fiyatla alınıyor aracılar tarafından ve 5 ila 10 katı fazlasına tüketiciye satılıyor .çiftçilere kendi üretimini doğrudan tüketiciye satma imkanı sağlanmadan .gübre .sulama parası ve mazot fiyatları gerçekçi düzeyine indirilmeden verilen vaatlerin bir değeri olmaz .aracılar .komisyoncular aradan çıkarılmalı acilen .4 tl bir litre mazot bu çiftçinin belini kırıyor .

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır1
cevapla 21.04.2015 18:41
alican alican

once tarim uretimini dibe vurdur, samani bile ithal et, sonra cik tesvik ver

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır2
cevapla 21.04.2015 17:57
M.E. M.E.

1 LT MAZOT= 4 tl' teşviklere devam.

Aynı Görüşte misiniz?
evet5
hayır3
cevapla 21.04.2015 17:03
karadeniz karadeniz

arazisi çok olan parayı alacak afiyetle yiyecek

Aynı Görüşte misiniz?
evet4
hayır5
cevapla 21.04.2015 12:59
SELMA SELMA

ÇALIŞMALAR YAPILIYORMUŞ. BÖYLE ÖNEMLİ BİR PROJE BİR ANDA MEYDANA GELMEZ. AŞAMALARDAN GEÇEREK RAYINA OTURACAKTIR. SIZLANACAĞINA BİRAZ SABRET BEKLE NE YAPILIYOR UMARIM ANLARSIN. TABİ ZEKAN YERİNDEYSE.

Aynı Görüşte misiniz?
evet5
hayır3
cevapla 21.04.2015 16:39
adnan karabıyık adnan karabıyık

Orta anadoluda köyler boşalıyor.Köylerdeki genç nüfus hep büyük şehirlere gidiyor.Şehirlerde ne iş bulurlarsa...Önce verilen teşviklerinde bundan sonraki teşviklerinde pek işe yarayacağına inanmıyorum.Mazot ve gübre çiftçinin en önemli gider kalemleri her fiyat ayarlamasından etkileniyorlar ama çiftçinin ürettiği buğdayın fiyatı yaklaşık 10 yıldır aynı rakamlar bu nasıl olacak?Buradaki gençler keyflerinden kapıcılığa gitmiyorlar geçinemiyorlar.

Aynı Görüşte misiniz?
evet11
hayır4
cevapla 21.04.2015 09:29

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.