X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Gıda Komitesi ilk kararlarını aldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Gıda Komitesi ilk kararlarını aldı

  • Giriş Tarihi: 5.5.2015 10:40
Gıda Komitesi ilk kararlarını aldı
Gıda Komitesi ilk kararlarını aldı

ndaki yüksek artışa karşı oluşturulan ‘Gıda Komitesi’ ilk kararlarını aldı. Olağanüstü fiyatlara karşı ilk silah ithalat.

Gümrük ve Ticaret Bakanı , Merkez Bankası ile Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı gibi kurumların katılımı ile oluşturulan "Gıda Komitesi"nin ndaki artışla ilgili olarak aldığı kararları açıkladı. Canikli, çiftçi kayıt sistemindeki verilerin, kısa süre içinde hal kayıt sistemine entegre edileceğini belirterek, "Ürün zinciri adım adım takip edilecek. Stokun izi sürülecek" dedi. Canikli, üretiminde daralma ya da fiyat artışı yaşanan ürünlere karşı hızla ithalat silahının çekileceğini belirtti.

DİJİTAL ORTAMDA STOK ÜRÜNÜN İZİ SÜRÜLECEK

Çiftçi Kayıt Sistemi ile Hal Kayıt Sistemi entegre edilecek. Çiftçi kayıt sistemindeki üretim bilgisi, otomatik olarak hal sistemine girecek. Böylece, çiftçiden markete kadar tüm zincir daha yakından dijital ortamda izlenecek. Örneğin fiyatı 5 liraya kadar çıkan patateste stok öne çıkmıştı. Ürün nerede, stokçunun elinde mi görülecek.

ÇİFTLİKLER SATMIYOR, ET İTHAL EDİLMELİ

Kırmızı ette aslında üretim yeterli. Azalma varsa hemen ithalat gündeme gelecek. Şu anda kırmızı ette karkas ya da canlı hayvan olarak getirilmesini tartışıyoruz. Bazı büyük çiftlikler piyasaya ürün satmıyor. Arzı azaltıp fiyatları yükseltmek istiyorlar. Üretim yeterliyken fiyat artıyorsa, demek ki stok var.

ARZ AZALMASI İTHAL ÜRÜNLE KARŞILANACAK

Gıda enflasyonu, Türkiye'nin üretiminde söz sahibi olduğu ürünler için geçerli. Örneğin, buğday ya da pamukta sıkıntı varsa, ithalat yapılır ve dengeleme sağlanır. Bu et için de geçerli. Arzında azalma beklenen ürün varsa, daha bu ürün piyasaya çıkmadan ithalatla gevşeme olmalı. Arz azalması hemen telafi edilmeli.

MARKETTE TEKEL YOK MÜDAHALE OLMAZ

Üretici örgütlü ve güçlü değil. Market zincirleri daha güçlü sermayeye sahip. O malı alıp almama imkânı ve reddetme imkânı var. Üreticiyi savunacak birlik de yok. Ancak şu anda marketler alanında bir tekelleşme yok. Aralarında örtülü fiyat belirleme anlaşması yok. Müdahale ederseniz, yapıyı bozarsınız. Kaynak:Haberturk

kalan karakter 1000

İ.SANCAK İ.SANCAK

Marketler kendi aralarında anlaşmaları var kimi market sahipleri kendi etini besleyip öyle kesiyorlar yavaş yavaş piyasaya sürüyorlar kimide toptan tüm alımı kendileri alıp bekletiyor azar azar piyasaya sürüyorlar köylü elinde mal yokki satsın ne ektilerde kar ettiler sanmamki ektikleri karın tokluğu depolarında 200-300 bin tonluk stokları var Tarım Bakanlığı biliyor fakat işine gelmiyor adam paralı haksız da olsa haklı gariban ise haklı da olsa haksız dedemde miras kaldı yokluk hakim bey .......

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 07.05.2015 04:33
süleyman sevinç süleyman sevinç

tarlalar boş.kimsenin birşey ektigi yok.siz asıl açlıgı bundan sonra görün

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır0
cevapla 05.05.2015 17:09

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.