X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Gümrük için AB'yle ilk adım atıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Gümrük için AB'yle ilk adım atıldı

  • Giriş Tarihi: 13.5.2015
Gümrük için AB'yle ilk adım atıldı
Gümrük için AB'yle ilk adım atıldı

Avrupa Birliği ile 1.5 yıldır yürütülen çalışmalar sonucunda Gümrük Birliği (GB) anlaşması güncellendi. Gümrük Birliği'nde dönüm noktası niteliği taşıyan yepyeni bir süreci başlatmaktan dolayı büyük memnuniyet duyduklarını belirten Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, "Gümrük Birliği'nin güncellenmesi müzakerelerinde ele alınacak hususlar üzerinde mutabakat sağladık" dedi. Zeybekci, Gümrük Birliği anlaşmasının güncellenmesine ilişkin düzenlemelerle 150 milyar dolar seviyesinde olan Avrupa Birliği (AB) ile dış ticaret hacminin çok üzerinde bir rakamın hedeflendiğini belirterek, "Bunun etkilerini de hemen görmeye başlayacağız. Çok cesur bir adım atıyoruz" dedi. Güncellenme sürecindeki çalışmalar ile ABD ile serbest ticaret anlaşması (STA) yapma veya Transatlantik Ticaret ve Yatırım Ortaklığı'nda (TTIP) taraf olma çalışmalarının örtüştüğünü belirten Zeybekci, "Sürecin başarı ile tamamlanması, ülkemizin TTIP'in parçası olmasını da kolaylaştıracak. 2023 hedefleri ile devler liginde yer almak isteyen Türkiye, TTIP sürecine mutlaka dahil olmak isteyecektir. TTIP'e katılım için AB'nin desteğini almak da bizim için çok önemlidir" değerlendirmesinde bulundu.

4 kritik düzenleme

Türkiye karar alma mekanizmalarında yer alacak.
AB'nin 3. ülkelerle imzaladığı serbest ticaret anlaşmalarına (STA) Türkiye otomatik olarak taraf olacak.
Türkiye'nin Gümrük Birliği kapsamındaki ihraç ürünleri AB'de serbest dolaşacak.
GB kapsamında olmayan hizmetler sektörü, kamu alımları ve tarım, bu kapsama alınacak.

kalan karakter 1000

buneya buneya

sömürücü AB kolay lokma yedirmez..DİKKAT derim 10 kat dikkat, 50 sene sonrasını ihtimallerinin 10 katını düşünerek dikkat!

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 13.05.2015 03:03

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.