X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Sağlıkçıya erken emeklilik geliyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Sağlıkçıya erken emeklilik geliyor

  • Giriş Tarihi: 7.8.2015 08:32 Güncelleme Tarihi: 7.8.2015 08:37
Sağlıkçıya erken emeklilik geliyor
Sağlıkçıya erken emeklilik geliyor

Yüzbinlerce sağlık çalışanı toplu sözleşmeye kilitlendi. Sağlıkçıya erken emeklilik yolunu açacak yıpranma payı verilmesi, ek ödemelerin emekliliğe yansıması, nöbet ücretinin artırılması masada...

Sağlık çalışanları, diğer kamu görevlileri gibi toplu sözleşmeye odaklandı. Sağlık-Sen, bugün, Kamu İşveren Heyeti'yle hizmet kolu toplu sözleşme masasına oturacak.

Masada ele alınacak konuların başında sağlık çalışanlarına, erken emeklilik yolunu açacak yıpranma payı verilmesi yer alıyor. Yıpranma payı konusunda çalışmaların geldiği nokta toplu sözleşmede ele alınacak, yasal düzenlemenin bir an önce yapılması görüşülecek. Sağlık-Sen; ek ödemelerin emekliliğe yansıtılması, nöbet ücretlerinin artırılması, döner sermaye ve sabit ek ödemelerin artırılması, vekil ebe hemşireler, kamu görevlisi olmayan aile sağlığı merkezi çalışanları ve 4/C'lilere kadro gibi konuları da masaya taşıyacak.

Sağlık-Sen, aile hekimlerine getirilen nöbet konusunu da gündeme getirecek ve mecburi nöbet uygulamasından vazgeçilmesini isteyecek. İşte bazı talepler:

Dağıtılabilir döner sermaye hesabında hazine hissesi oranı yüzde 15'ten yüzde 1'e düşürülsün.
Pratisyen tabip, diş tabibi ve üçüncü basamak sağlık tesislerinde çalışan hekimlerin döner sermaye katsayısı artsın.
Sabit ek ödeme oranları 20 puan artırılsın.
Sabit ek ödemeler gelir vergisinden muaf olsun.
Üniversite hastanelerinde çalışanların döner sermaye katsayıları artırılsın.
Adli Tıp Kurumu çalışanlarının ek ödeme tavan katsayıları artırılsın.
Hekimlerin mecburi hizmet süreleri kısaltılsın.
Gece nöbeti ücretleri yüzde 20 artırımlı ödensin.
Askeri sağlık tesislerinde çalışanlara sağlık hizmeti tazminatı verilsin.
Ücretsiz kreş sağlansın.
Yemek servisi bulunmayan yerlerdeki personele ve 112'lere nakdi yemek yardımı yapılsın.

'SÖZLEŞMELİ PERSONELE KADRO'

MEMUR-SEN Genel Başkan Vekili ve Sağlık-Sen Genel Başkanı Metin Memiş, çok sayıda taleple toplu sözleşme masasına oturacaklarını söyledi. Memiş, şöyle konuştu: "Yıpranma payının sözünü aldık, sırada yasal düzenlemesinin yapılması var. Taleplerimiz arasında ek ödemelerin emekliliğe yansıtılması, performans sisteminin değiştirilmesi, döner sermaye ve sabit ek ödemelerin artırılması, nöbet ücretlerinin yükseltilmesi, sözleşmeli bütün arkadaşlarımızın kadroya alınması bulunuyor."

kalan karakter 1000

misafir misafir

askere var polise var saglıkçıya var tabi özel güvenlikler geceleri çalışmıyorya

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır1
cevapla 07.08.2015 16:09
vergici vergici

yani bu istekler gerçekten çok ilginç, neden ek ödemelerde gelir vergisi olmayacakmış? neden hazine payı döner sermayede %1 e inecekmiş? ve neden sağlık çalışanlarına erken emeklilik imkanı tanınacakmış? o zaman her çalışan grubu bu gibi isteklerde bulunsun, 90 lardaki imtiyazlı emeklilik uygulamaları sayesinde zaten çıkmaza giren havuz emeklilik sistemi bu gibi talepleri kaldıramaz... biraz makul olalım herkes bu ülkede yaşıyor, her önüne gelen az vergi vereyim, erken emekli olayım derse bu iş olmaz!!!

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 07.08.2015 10:41
vatandaş vatandaş

kaç tanesi günü gelince emekli oluyor.

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 07.08.2015 10:27
DEMET DEMET

polislere yıpranma payı postacılara yıpranma payı olarak erken emeklilik yaşları var. Peki KRONİK HASTALIĞI ( DİYABET VS...) olup işçi olarak çalışan birde emeklilikte yaşa takılan 1990 girişlilere hastalıklarından dolayı neden yaş indirmi için çalışma yapılmıyor. ben 42 yaşında diyabet hastası oldum doktorlar diyorki yaşam şeklinizi degiştireceksiniz sık sık az yiyeceksiniz yürüyüş yapacaksınız şu anda 45 yasındayım işçi olarak çalışıyorum çalışırken nasıl sık sık az yemek yiyeceksiniz yaşam şeklinizi nasıl degiştireceksiniz 850 mğ sabah 850 mğ akşam ilaç kullanarak çalışmaya çalışıyorum bana 7 sene fazla yaş vurdu EMY takılanlarda 2 sene yaş indirimim yapılsın yada kronik hastalıga yakalananlara indirim yapılsın.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 07.08.2015 10:15
vatan vatan

Ücret adaleti istiyoruz. Performans deyip ücretler arasında uçurumlar yaratmasınlar.

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır0
cevapla 07.08.2015 09:47

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.