X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Kaya gazı da terör engeline takıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Kaya gazı da terör engeline takıldı

  • Giriş Tarihi: 12.9.2015
Kaya gazı da terör engeline takıldı
Kaya gazı da terör engeline takıldı

Son dönemde artan terör saldırıları Türkiye'nin doğusunda çözüm süreci ile oluşturulan ekonomik refaha da darbe vurdu. Türkiye'nin en önemli kaya gazı sahasının bulunduğu Diyarbakır'daki Sarıbuğday-1 kuyusunda çalışmalar durdu. Uluslararası Enerji Ekonomisi Birliği Başkanı Prof. Dr. Gürkan Kumbaroğlu, Güneydoğu Anadolu'da bulunan kaya gazı sahasının Türkiye'nin 7 yıllık tüketimini karşılayacak rezerve sahip olduğunu, çalışmaların hızlanması için bölgedeki karışıklığın durması gerektiğini söyledi. Diyarbakır'daki rezervin ülke ekonomisine katkısının yaklaşık 140 milyar dolar olduğu hesaplanırken, Kumbaroğlu, "Birilerinin bölgeye yönelik hesapları var" diye konuştu.

7 YILLIK REZERV VAR

PKK'nın terör eylemleri, enerji yatırımlarını da etkiledi. Bölgenin kalkınmasına yönelik projeler askıya alınmaya başladı. Kumbaroğlu, bölgede son dönemde artan terör saldırılarının düşündürücü olduğunu belirterek, "Ortadoğu'da süren çatışmalara bakın. Çatışmalar enerji kaynaklarının olduğu bölgelerde yaşanıyor. Diyarbakır bölgesinde 7 yıllık tüketime denk gelecek bir rezerv söz konusu" diye konuştu. Enerji kaynaklarından edinilen bilgilere göre Diyarbakır'daki sahada kaya gazı bulundu. Ancak karışıklıklar sebebiyle bekletiliyor.

'ANTALYA'DA ENERJİ ZİRVESİ YAPACAĞIZ'
İran'ın dünyada 2'nci büyük gaz rezervine sahip ülke olduğunu belirten Kumbaroğlu, "Antalya'da İran'ın da katılacağı bir enerji zirvesi yapacağız. İran Türkiye'nin konferansını destekliyor. Bu da Türk şirketlerinin yatırımı için önemli bir gösterge" dedi.

kalan karakter 1000

ergün ergün

kaya gazı dikkat edin lütfen bunun kolay bir yöntemi bulununcaya kadar gelir ile gider iyi araştırılması gerekiyor Kaya gazı ilk olarak, Kuzey Amerika’nın Teksas eyaletinde, 1981 de çıkarılmaya başlanmış. Patlamayla açığa çıkan kimyasallar, yeraltı suları ve akarsulara karışıp bölgedeki bütün yaşamı yok ederken, halkın içme suyu olarak kullandığı su kaynakları da zehirleniyor ve şebeke suları alev almaya başlıyor. Bölgedeki bütün hayvanlar bu yolla katlediliyor. Sondaj kuyularının yanına kazılan dev çukurlarda biriktirilen sondaj atık maddeleri, havayı solunamaz hale getiriyor. Kaya gazı çalışmalarında Halliburton, Williams, Cabot Oil and Gas gibi şirketler başı çekiyor.200 çeşit kimyasal 3000 m derinliklere hidrolik kırma yöntemiyle sondajla yani basılıyor ve serbest kalan doğal gaz bu 200 çeşit kimyasalla birlikte yeniden doğaya çıkıyor ve çıktıktan sonra sorunlar başlıyor eğer türkiyede çalışan bu şirketler daha sorunsuz bir yöntem bulduysalar o zaman iyi ama tahmin etmiyorum

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır1
cevapla 12.09.2015 09:58

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.