X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Trafik sigortasında müjdeli haber geldi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Trafik sigortasında müjdeli haber geldi

  • Giriş Tarihi: 24.2.2016 09:54
Trafik sigortasında müjdeli haber geldi
Trafik sigortasında müjdeli haber geldi

Trafik sigortasını düzenleyen tasarı, Hazine Müsteşarlığınca hazırlandı. 1 ay içinde yasalaşması bekleniyor. Yasa ile primler düşmeyecek ama fahiş olarak da artamayacak.

Trafik sigortasında sorunu çözecek, kaosu bitirecek yasa, Hazine Müsteşarlığı tarafından hazırlandı. Bir aksilik olmazsa önce Bakanlar Kurulu'na ardından da Meclis'e gelecek. Ve bir ay içinde de Meclis'te yasayaşacak.

TAZMİNAT HESAPLAMASI

Yasa tasarısı; trafik kazalarında ölenlere sigortadan ödenecek vefat tazminatının hesaplanmasını ve bu hesaplama sonrası ne kadar tazminat ödeneceğini düzenliyor. Ve hesaplama yönteminin belirlenmesinde de yetkiyi Hazine'ye veriyor.

Bugünkü uygulamada vefat tazminatının hesaplamasında standart olmadığından sigortacılar; mahkemeden mahkemeye, kişiden kişiye değişen tutarlarda tazminat ödemek durumunda kalıyor. Yeni yasa çıktığında, Hazine, hesaplama yöntemini belirleyecek; sigortacılar da kime, ne ödeyeceklerini bilecek. Böylece, 'farklı bir tazminat alabilir miyim?' diyerek, mahkemeye gidilmeyecek, mahkemelerin iş yükü hafifleyecek, uzun süren davalar olmayacağından ölen kişilerin yakınlarını hemen tazminatı alabilecek ve daha da önemlisi hasara aracılık eden kişilere ihtiyaç kalmayacak. Bu sayede sigorta şirketleri de belirsizlik ortamından kaynaklı yüksek primler belirlemeyecek.

KUSURLU SÜRÜCÜYE ÖDEME YOK

Yasa bir düzenlemeyi daha içeriyor. O da sigortacıların çokça şikayet ettikleri, kusurlu sürücüler için ödenen tazminat konusu. İşte yasa bu durumu da düzenleyecek ve uygulamaya girdiğinde sigortacılar artık, kusurlu sürücülerden dolayı tazminat ödemeyecek.

SİGORTACILARA KÖTÜ HABER

Yasa çıktıktan sonra trafik sigortası primleri düşmeyecek. Ama son iki senede olduğu gibi fahiş oranlarda da artmayacak. Yasa çıkarsa, bugünkü primler iki-üç yıl aynı bile kalabilir, hiç artış olmayabilir. (Hürriyet)

kalan karakter 1000

serkan balcı serkan balcı

Yani nasıl olsa %200 zammı yaptık daha düşmesede olur diyorlar tabi.

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır0
cevapla 24.02.2016 17:05
emel emel

Bir yıl önce 300tl ödediğim trafik sigortasına bu sene 600tl ödeme yaptım!!!

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 24.02.2016 13:58
isimsiz isimsiz

düşürseler daha iyiydi, primler çok yüksek

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 24.02.2016 12:10
mutlu mutlu

190 tl iken 500 tl verdim heryıl 500 tlmi verecem

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 24.02.2016 11:13
ahmet ahmet

geçen sene 350 TL yaptırdığım sigorta bu sene 750 TL olmuş, siz "müjde fiyatlar düşmeyecek" diye haber yapmışsınız, ne yorum yapacağımı bilemedim.

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır0
cevapla 24.02.2016 10:23

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.