ARKADAŞINA GÖNDER Afrika'nın yükselen gücü Türkiye
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Afrika'nın yükselen gücü Türkiye

  • Giriş Tarihi: 6.3.2016
Afrika'nın yükselen gücü Türkiye
Afrika'nın yükselen gücü Türkiye

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Afrika gezisi üzerine bir analiz yayımlayan Fransız Le Monde gazetesi, Ankara'nın Afrika politikalarını öven tespitlerde bulundu. Erdoğan'a 200 kişilik bir girişimciler ordusunun eşlik ettiğini aktaran gazete, başarılı diplomasinin sonucu olarak ise "Türkiye Afrika'yla 2003 yılında 5.3 milyar dolar seviyesinde olan ticaret hacmini 2014'te 23.4 milyar dolara çıkardı" ifadelerini kullandı. Elise Barthet imzalı haberde özellikle AK Parti döneminde gelişen ilişkilerin altı çizildi ve 2008'de 12 elçiliği bulunan Türkiye'nin, Afrika'da artık 39 temsilciliğinin bulunduğu belirtildi. Türkiye'nin bu iyi ilişkiler sonucunda Afrika ülkelerinin desteğini kazandığı ve Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin geçici üyelerinden biri olduğu aktarıldı. Le Monde, ara başlığında "Somalili Erdoğan" ifadelerine yer verirken, Türkiye'nin bölgedeki etkisinin arttığını belirtti.

Erdoğan'ın Batı Afrika çıkarması

kalan karakter 1000

48 48

Dünya lideri. Allah yolunu açık etsin.

Aynı Görüşte misiniz?
evet4
hayır1
cevapla 06.03.2016 06:49
adam adam

Onlar bunu ancak kıskançlıktan ve korkudan dolayı tehdit olarak algılıyorlar. Bu kesindir. Bizler ne yazık ki, biraz övgü olunca hemen üstüne dalıyor, alyhimizde dönen tarihi hainlik çarkını daönmez artık diye düşünüyoruz. Fransızlar Afrikayı en aznıdan belli ülkeleri ...AB üzerinden KENDİ MALLARI olarak görüyorlar. KEndi hüküm bölgesi olarak siyaset yapıyorlaç Şimdi böyle hareket edenlerin birden bire övgülerle manşet yapmalarını NASIL ANLAMAK GEREK. BAşta yadığım gibi olmalı!!

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır0
cevapla 06.03.2016 03:04

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.