X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Evdeki tüm cihazlar ‘tasarruf’u konuşacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Evdeki tüm cihazlar ‘tasarruf’u konuşacak

  • Giriş Tarihi: 26.10.2016
Evdeki tüm cihazlar ‘tasarruf’u konuşacak
Evdeki tüm cihazlar ‘tasarruf’u konuşacak

Bakanlığı’nın enerji verimliliğine yön verecek TAŞ 2023 eylem planı 2017’de hayata geçecek. Proje ile evdeki tüm cihazlar birbiriyle konuşarak enerji tasarrufu sağlayacak

ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, enerji verimliliğini artıracak " Akıllı Şebekeler 2023 Vizyon ve Strateji Belirleme Projesi'ni (TAŞ 2023) 2017'nin ikinci yarısında başlayacak. Proje ile evdeki tüm cihazların birbiri ile konuşması sağlanarak enerji tasarrufunun artırılması amaçlanıyor.

2017'DE DEVREDE
Elektrik Dağıtım Hizmetleri Derneği (ELDER) Genel Sekreteri Uğur Yüksel, "Ev otomasyonu sisteminin dünyada giderek örnekleri artıyor, 'de de artacak. Evdeki tüm cihazların birbiri ile konuşması gerekiyor. Uygulama tüketicinin maksimum verimlilikle enerji kullanmasını sağlayacak" diye konuştu. Önümüzdeki yılın ikinci yarısında devreye girecek TAŞ 2023 ile akıllı şebeke kavramının kapsamının ve uygulanacak teknolojinin ortaya konulması ve bu kapsamda bir yol haritası hazırlanması amacıyla 9 elektrik dağıtım şirketi bir proje geliştirdi. Yüksel, "Ev otomasyonu sisteminin dünyada giderek örnekleri artıyor, Türkiye'de de artacak. Evdeki tüm cihazların birbiri ile konuşması gerekiyor. Uygulama tüketicinin maksimum verimlilikle enerji kullanmasını sağlayacak. Enerji Bakanlığı da bununla ilgili plan hazırlıyor" dedi. Yüksel, 38 milyon elektrik abonesinin akıllı sayaca geçirilmesinin Türkiye'ye maliyetinin ise 6-7 milyar euro olabileceğini kaydetti.

MÜŞTERİ ODAKLI
Yüksel, enerjide müşteri memnuniyeti odaklı yeni döneme ilişkin ise "Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak elektrik sektörü için bir numaralı önceliğin tüketici memnuniyeti olduğunu belirledi. Bu nedenle 5 ilde daha çağrı merkezi açılacağını ve toplam 2 bin 28 kişilik istihdam yaratılacak" dedi. Yüksel, arıza bakımonarım elemanı sayısının da 14 binlerden 18 binlere çıkartılacağını ifade etti.