Türkiye'nin en iyi haber sitesi
Çukurova Üniversitesi

Çukurova Üniversitesi, Ziraat Fakültesi 13 Şubat 1969 tarih ve 1099 Sayılı Yasa ile, Tıp Fakültesi ise 12 Nisan 1972 tarih ve 1578 Sayılı Kanunlarla sırasıyla Ankara ve Atatürk Üniversitelerine bağlı olarak 30.11.1973 tarihinde çıkan 1786 Sayılı Kanun ile birleştirilmesi sonucu kurulmuştur.

Giriş Tarihi: 23.10.2014 14:12 Güncelleme Tarihi: 23.10.2014 14:12
1974 yılından başlayarak Temel Bilimler, İdari Bilimler ve Mühendislik Fakültelerinin kurulması ile üniversitedeki fakülte sayısı beşe yükselmiştir. 1982 yılında ise, Temel Bilimler, Fen-Edebiyat Fakültesine; İdari Bilimler, Adana İktisadi ve Ticari Bilimler Akademisi'nin Ekonomi ve İşletme Fakültesiyle birleştirilerek İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesine; Mühendislik Fakültesi ise yine Adana İktisadi ve Ticari Bilimler Akademisi'nin Mühendislik Fakültesi ile birleştirilerek Mühendislik-Mimarlık Fakültesine dönüştürülmüştür.
Ayrıca; Adana, İçel ve Hatay illeri içerisinde, Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı Yabancı Diller Yüksek Okullarının tümü, 1982 yılında Çukurova Üniversitesi çatısı altında toplanarak Eğitim Fakültesi oluşturulmuş ve böyle bir bütünleşme Üniversiteye büyük bir Akademik güç kazandırmıştır.1992 yılına gelindiğinde 6 Fakülte, 11 Yüksekokul, 3 Enstitü, 1 Devlet Konservatuvarı, 22 Araştırma ve Uygulama Merkezi'nden oluşan Çukurova Üniversitesi, 3 yeni üniversitenin kurulmasına da katkılarda bulunmuştur. Modern binalar, laboratuarlar ve eğitim-öğretim araçlarıyla donatılmış 2 Yüksekokul Mersin Üniversitesi'ne, birisi İskenderun'da diğer ikisi Antakya'da üç 3 Yüksekokul Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi'ne devredilmiştir. Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi'ne ise, bu kentteki Araştırma ve Uygulama Merkezi; Rektörlük ve 2 fakülte binası olarak teslim edilmiştir. Böylece genç üniversite üç yeni üniversitenin eğitime başlamasında büyük katkılarda bulunmuştur.
1992 yılındaki bu küçülmeye karşılık, kuruluşunun 20.yılını kutladığımız 1993 yılında Üniversitenin daha da güçlendiğini görüyoruz. Su Ürünleri, İlahiyat, Diş Hekimliği ve Güzel Sanatlar Fakültelerinin kurulmasıyla fakülte sayısı 10'a yükselmiş, Adana Sağlık Meslek Yüksekokulu ve Kozan Meslek Yüksekokulları açılmıştır. 1994 yılı içerisinde, Karataş Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu, 1995 yılı içerisinde de Karaisalı Meslek Yüksekokulu kurulmuştur. Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bölümü Çukurova Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu'na, Adana Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu da 1996 yılında Adana Sağlık Yüksekokulu'na dönüştürülmüştür. Lisansüstü eğitim öğretim yaptıran 3 Enstitü, Çukurova Üniversitesi Devlet Konservatuvarı ve 1997 yılnda kurulan Kadirli Meslek Yüksekokulu ile birlikte akademik kurum sayımız böylece 23'e ulaşmıştır.
Fakülteler
*Diş Hekimliği Fakültesi
*Fen-Edebiyat Fakültesi
*Eğitim Fakültesi
*Güzel Sanatlar Fakültesi
*İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi
*İlahiyat Fakültesi
*Mühendislik-Mimarlık Fakültesi
*Su Ürünleri Fakültesi
*Tıp Fakültesi
*Ziraat Fakültesi
*Hukuk Fakültesi
*Ceyhan Mühendislik Fakültesi
*İletişim Fakültesi
*Kozan İşletme Fakültesi
*Eczacılık Fakültesi
*Ceyhan Veteriner Fakültesi

Enstitüler
*Fen Bilimleri Enstitüsü
*Sağlık Bilimleri Enstitüsü
*Sosyal Bilimler Enstitüsü

Yüksekokullar
*Adana Sağlık Yüksekokulu
*Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu
*Karataş Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu
*Yabancı Diller Yüksekokulu
*Sivil Havacılık Yüksekokulu

Meslek Yüksekokulları
*Adana Meslek Yüksekokulu
*Ceyhan Meslek Yüksekokulu
*Karaisalı Meslek Yüksekokulu
*Kozan Meslek Yüksekokulu
*Pozantı Meslek Yüksekokulu
*Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu
*Yumurtalık Meslek Yüksekokulu
*Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu
*Tufanbeyli Meslek Yüksekokulu
*Feke Meslek Yüksekokulu
*İmamoglu Meslek Yüksekokulu
*Aladağ Meslek Yüksekokulu
SON DAKİKA