Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sinsi planlar yapılıyor

Sinsi planlar yapılıyor

Ortadoğu'da yaşananlar için 'üst akıl' göndermesi yapan Erdoğan, Kobani, Halep ekseninde 'sinsice planlar yapılıyor' uyarısında bulundu. Erdoğan, "Amerika'yı ilk kez Müslümanlar keşfetti" sözleriyle de yine ezber bozdu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından düzenlenen '1. Latin Amerika Ülkeleri Müslüman Dini Liderler Zirvesi' nin kapanış programına katıldı. Programda konuşan Erdoğan, Ortadoğu ve dünyadaki gelişmelere ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın konuşmasından satır başları şöyle:

ORTADOĞU'DA KANLI SENARYO

Müslüman'ın Müslüman kanı dökmesinin kabul edilemez olduğunu belirten Erdoğan, "Müslümanlar önce kendi özeleştirilerini yapacaklar, önce kendilerini düzeltecekler' ifadelerini kullandı. 'Afrika'nın elmasları, Latin Amerika'nın altınları kirli senaryolarla nasıl sömürüldüyse Ortadoğu petrolleri de aynı senaryo ile sömürülüyor' diyen Erdoğan, bu senaryoda Müslümanların kanının, canının ve inancının olduğunu vurguladı.

IŞİD'DEN PARALELE GÖNDERME
"Barışın dinini, İslam'ı, kendi kirli terör örgütlerine cinayet şebekelerine isim olarak verenlerin, İslam'ın hizmetinde olduklarını, Kur'an ve Sünnetin yolunda olduklarını kim söyleyebilir. Başka ülkelerin ve odakların çıkarları adına vatanlarına ve Müslümanlara ihanet edenlerin, İslam'a hürmet içinde olduklarını, hizmet gönüllüsü olduklarını kim iddia edebilir."

'SİNSİCE PLANLAR YAPILIYOR'
"Halep'i neden konuşmuyoruz da Kobani konuşuluyor. Mesele başka, dert başka. Üst akıl başka hesapların içinde. Bunun üzerinde durmamız gerekiyor. Sinsice planlar yapılıyor. Bu planların üzerinde durmamız gerekiyor.

'MÜSLÜMAN'A HUKUK YOK'
"Kobani için dünyayı ayağa kaldıranların Halep için zerre kadar kaygı duymadıklarını görüyoruz. Söz konusu Müslüman olunca hukuk ortadan kalkıyor, demokrasi ortadan kalkıyor, evrensel değerler, Avrupa değerleri, Batılı değerler, insani, vicdani değerler ortadan kalkıyor."

KARA HAREKâTI GÜNDEMDE

Konuşmasında Suriye ve Irak'taki iç karışıklığa da değinen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, IŞİD'e karşı hava operasyonuyla sonuç alınamayacağını bir kez daha yineledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Yeni yeni kara hârekatı gündemde, görünen köy kılavuz istemez" dedi.

AKSA'YA DÜNYA SESSİZ
"Şu anda Mescid-i Aksa'nın durumu... Onların mabetlerine karşı bizim ülkelerimizde böyle bir şey yapılsa dünya ne yapar. Bir ses var mı? Kiliselere karşı böyle bir şey yapılsa dünya ne yapar? Ama bakın biz bunların hiçbirine asla müsaade etmeyiz. Niye çünkü bizim dinimizde böyle bir saldırıya, böyle bir yakıp yıkmaya yer yoktur da onun için. Mescid-i Aksa, Filistinlilerin değil. Tüm dünya Müslümanlarının iki kıblesinden bir tanesidir. Dolayısıyla hepimize düşen bir görev var, sorumluluk var. Ama bakın hiç dünyanın sesi çıkmıyor."

İSLAM DÜNYASINA ELEŞTİRİ
"Müslümanların ezilmişliğini, kendi aralarındaki sorunları İslam'ın kendisine bağlayanlar, bu dine karşı açık bir saygısızlık içindedirler. Tam tersine yaşanan acıların İslam'dan kaynaklanan değil, kitabımızdan ve dinimizden uzaklaşmanın bir neticesi olarak görüyorum. Acaba şu anda İslam dünyasında Müslüman zenginler zekatlarını tam haklarını veriyorlar mı. Petrolün zekatı tam hakkı ile veriliyor mu. Bunları masaya yatırdığımız zaman kimse buna 'evet veriliyor' diyemez"

AMERİKA'YI İLK KEZ MÜSLÜMANLAR KEŞFETTİ
Latin Amerika Müslüman Dini Liderler Zirvesi'nde konuşan Erdoğan, Amerika'yı Kristof Kolomb'tan önce Müslümanların keşfettiğini söyledi. Erdoğan şu ifadelere yer verdi. Latin Amerika'nın İslam'la tanışması 12. yüzyıla kadar dayanır. Amerika'yı Kolomb değil, 1178'de Müslümanlar keşfetti. 1178'de Müslüman denizciler Amerika kıtasına ulaşmıştı. Kolomb anılarında Küba kıyılarında dağın tepesinde bir caminin varlığından bahseder. Ben şimdi Küba'lı kardeşimle konuşurum. O dağın tepesine bir cami bugün de yakışır. Yani Kolomb daha Amerika kıtasını keşfetmeden İslam dini kıtada inkişaf etmiş, yayılmıştı.

BEYİT İÇİN ÇEVİRİ UYARISI
Erdoğan, yaptığı konuşmada okuduğu beyitin iyi çevrilmediğini dile getirerek tercümana uyarıda bulundu. "Malum, 'Muhabbetten Muhammed oldu hâsıl Muhammedsiz muhabbetten ne hâsıl' beyitini okuyan Erdoğan, beyit sonrası tercümana dönerek 'Umarım doğru tercüme edilebilir. Bu tür beyitler bazen iyi tercüme edilemiyor' dedi.

O TEPEYE CAMİ YAKIŞIR
2013'te Küba ve Haiti'de cami inşa etmek için çalışma başlattıklarını hatırlatan Erdoğan, Küba'ya izin verildiği takdirde ikinci caminin inşaatına başlanabileceğini açıkladı. Erdoğan, 'Ben şimdi Kübalı kardeşimle bunu konuşuruz. O dağın tepesine bir cami de bugün yakışır. Yeter ki böyle birşeye bugün de müsade etsinler' dedi. 2013'te inşaatına başlanan ilk cami Ortaköy Camii'nin bir benzeri olarak inşa ediliyor.

DİNİ LİDERLER ZİRVESİ'NDEN NOTLAR
12 Kasım'da başlayan zirve 5 gün sürdü. Zirveye 41 ülkeden 71 temsilci katıldı.
Erdoğan, dini temsilcilerle tokalaştıktan sonra protokoldeki yerine oturdu. Erdoğan, önündeki masada Kuran-ı Kerim'i gösterince, Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, İspanyolca Kuran olduğunu söyledi.
Küba'dan toplantıya katılan İmam Yahya Pedro, ülkelerinde mescit ve camilere ihtiyaç olduğunu belirterek "Küba halkının Türk halkını çok sevdiğini söylemek istiyorum. Geçmişte de seviyorduk şu anda da Türk halkını seviyoruz. Sayın Erdoğan keşke Küba'ya bizi ziyarete gelse. Ben sizi davet etmek istiyorum. Sizi Küba'da görmeyi çok isterim" dedi.
Hatiti'den gelen İmam Hanif "Büyükbabam, kölelik döneminde Osmanlı'yı beklediklerini ve kendilerini kölelik düzeninden kurtarmalarını beklediklerini anlatırdı. Allah Türk halkını korusun. Biz nasıl Osmanlı'yı yıllar önce bizi kurtarması için beklediysek, şimdi Mescid-i Aksa'nın ve tüm Müslümanlar'ın içinde bulunuduğu zor durumdan kurtulmak için Türkler'e bakıyoruz. Birlik olmalı ve bu şekilde sorunları aşmalıyız" dedi.
Zirvenin sonuç bildirgesinde "Başta İspanyolca İslam din dersleri kitaplarının hazırlanması, İspanyolca eğitim veren bir İmam-Hatip Lisesinin açılması, Diyanet İşleri Başkanlığı ve Türkiye Diyanet Vakfı tarafından başlatılan dini ve hayri hizmetlerin yaygınlaştırılarak devam ettirilmesinin gerekli olduğu değerlendirilmiştir. Bütün bu talep ve ihtiyaçların karşılanması ve her türlü iş birliğinin geliştirilmesi için Diyanet İşleri Başkanlığı sorumluluk üstlenmiştir" denildi.
Toplantının sonunda Erdoğan, katılımcılarla hatıra fotoğrafı çektirdi.

MÜSLÜMANLAR KOLOMB'DAN ÖNCE GİTTİ

20 yıl önce de biliniyordu

Prof. Dr. İhsan Süreyya Sırma: Amerika'nın Kolomb'dan önce Müslümanlar tarafından keşfedildiğini 20 yıl önce de söylüyorduk. Ama kamuoyunda yeterli yer bulmuyordu. Bu bilgi son dönem İslam bilginlerinden Prof. Muhammed Hamidullah (1908- 2002) tarafından da ele alındı. Burada Kolomb'tan çok önce Müslümanların Brezilya'yı keşfettiği anlatılıyor.

Amerika'ya önce halifeler gitti
Harvard Üniversitesi eski profesörlerinden, ABD Bilim Sanat Akademisi üyesi Barry Fell'in, 7'nci ve 8'inci yüzyılları konu alan "Saga America-1980" (Efsane Amerika) isimli çalışmasında, Müslümanların Halife Hz. Ömer ve Hz. Osman döneminde Amerika'ya ulaştığını bölgede bulunan bulgulara dayanarak ele aldı. O bulgular ABD'nin Nevada, Colorado, New Mexico ve Indiana eyaletlerinde, 7'nci ve 8'inci yüzyıllarda açılmış Müslüman okullarına dair arkeolojik kalıntılardı.

Tüm kıtayı dolaştılar
Ekrem ŞAMA (TARİHÇİ YAZAR):
"Kesin bir tarih verilemeyeceği gibi Müslüman denizcilerin Colomb'dan çok çok önce Amerika Kıtası'nı dolaşmış ve en ince ayrıntısına kadar keşif yaptıkları bilinmektedir. Üstüne Kolomb, Macellan ve Vasgo da Gama gibi isimler vurgun, soygun, sömürü ve yeni maceralar için keşif yaparken Müslüman denizciler dünyaya ve bilime katkı için bu tür çalışmalar yapmışlardır"


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sinsi planlar yapılıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN