Engelliye evde hapis

Giriş Tarihi: 26.3.2015
Engelliye evde hapis
Cezaevlerinde sağlık hizmetleri ve hasta mahkûmlarla ilgili rapor hazırlayan Meclis İnsan Hakları Komisyonu'ndan hasta mahkumlara ilişkin ilginç öneriler geldi. Komisyon diyet yapan hasta mahkumlar için "diyet iaşe bedeli", vejetaryen mahkumlar için de "vejetaryen iaşe bedeli" belirlenmesini istedi. Komisyonun bir başka ilginç önerisi ise engelli ve bakıma muhtaç hasta mahkumlar için kelepçeli evde infaz önerisi oldu. Komisyonun raporunda değerlendirme bölümünde ise hasta mahkumlara ilişkin öneriler yer aldı. Komisyon şu önerilerde bulundu:
Cezaevlerindeki sağlık personeli eksikliği giderilmeli.
Hasta mahkumun Adli Tıp Kurumu'na sevkiyle ilgili Adalet Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığı'ndan oluşan üçlü karar mekanizması teke indirilmeli ve Adalet Bakanlığı yetkili olmalı.
Adli Tıp Kurumu süreci hızlandırılmalı.
Kurumlarda normal mahpuslara verilen yemeklerden et ve benzeri malzemeler çıkarılarak hasta mahpuslara veriliyor. Yine vejetaryen mahpuslar da kendilerine çoğunlukla patates ve makarnadan oluşan tek tip yiyecek verilmesinden şikayet ediyor. Hasta ve vejetaryen mahkumlara ayrı günlük iaşe bedeli belirlenmeli, böylece hastalıklarına uygun beslenme programından faydalanmalı.
Engelli ve bakıma muhtaç tutuklularla ilgili durumlarda cezanın infazının ertelenmesi dışında, kelepçe ile evde infaz yöntemi önerilebilir.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Engelliye evde hapis
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN