Türkiye'nin en iyi haber sitesi

' enerjide üçüncü adımı atacağız'

Giriş Tarihi: 31.3.2015 16:40 Güncelleme Tarihi: 31.3.2015 18:29
'Nükleer enerjide üçüncü adımı atacağız'

, '' enerji noktasında adımlarımızı atmış bulunuyoruz. Ülkemizin iki önemli çalışması söz konusu. Üçüncü bir nükleer enerjinin de adımlarını atacağız" dedi.

İş Forumu'nda konuştu Erdoğan'ın konuşmasından öne çıkanlar şöyle;

"Genç ve nitelikli iş gücümüz ve istikrarlar büyüyen ekonomimiz, gelişen alt yapımızla, önemli bir güç konumundayız. Tarımsal üretimde Avrupa'da birinci sıradayız."

"Eğer siz girişimciye, yatırımcıya o güveni verirseniz, o da o yatırımı yapar. Girişimcilerimize verilen her desteğin, fazlasıyla ülkeye ve milllete geri döneceğine samimiyetle inanıyorum. Slovakya ile Türkiye arasında özellikle inşaat sektöründe ciddi adımlar atılacağına inanıyorum. İş adamlarımızın ciddi katkılar sağlayacağını düşünüyorum."

Enerjinin ihtilaf değil barış kaynağı olması için uğraşıyoruz

Nükleer enerjide çeşitli adımlar atıldığını ifade eden Erdoğan, şöyle konuştu:

" enerji noktasında da adımlarımızı atmış bulunuyoruz. Ülkemizin birisi güneyde birisi kuzeyde olmak üzere şu anda yürüyen iki önemli çalışması söz konusu. Tabii bunun devreye girmesi bizim için 7-8 yılı bulacak. Ardından üçüncü bir nükleer enerjinin de adımlarını atacağız çünkü Türkiye'nin enerji ihtiyacı her geçen gün arttığı gibi bunları çeşitlendirmekte de bir sorumluluğumuz var.''

"Enerji, en önemli kaynak. Biz, tedarikçi bir ülke değiliz, biz taşıyıcı bir ülkeyiz, ancak çok önemli bir noktada yer alıyoruz. Enerjiye yönelik boru hattı projeleri üzerinde önemle duruyoruz. Sadece tedarikçi ülkelerden enerjiyi almakla kalmıyoruz, termik santrallerle hidro elektrik santralleri ile ilgili önemli çalışmalar yapıyoruz. Enerji ve kaynakların, ihtilaf değil, barış kaynağı olması için uğraşıyoruz."


"Hedefimiz, 2023 yılına kadar, nükleer kaynakların enerjiye katkısını yüzde 20'ye çıkarmaktır. Bu süreçte, enerji ve elektrik ihtiyacının büyük çoğunluğunu nükleer enerjiden sağlayan Slovakya'nın tecrübelerinden faydalanmak istiyoruz."

"Geçtiğimiz yıl, Türkiye'ye gelen Slovak sayısı şunu gösteriyor ki, Slovakya AB ile anlaşsa ve Türkiye ile vizeleri kaldırma konusunda ikna etse, Türkiye'deki turist sayısı her geçen gün artacak. Biz Slovakya'dan bu desteğin artmasını özellikle bekliyoruz."

G20 Dönem Başkanlığı

"Türkiye'nin G20 Dönem Başkanlığı sırasında, kapsayıcılık ilkesini benimsediğini hatırlatmak istiyorum."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Nükleer enerjide üçüncü adımı atacağız'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN