Türkiye'nin en iyi haber sitesi

son ankette muhalefeti fena üzdü

Bütün partilerim milletvekili ları belli oldu. Adaylar üzerinden partilerin analizini yapan Dr. İbrahim Uslu, şu aşamada 'ye en yakın parti, yarısı kadar oy alabilir.

Giriş Tarihi: 9.4.2015 11:01 Güncelleme Tarihi: 9.4.2015 11:08
AK Parti son ankette muhalefeti fena üzdü

7 Haziran lerine tam iki ay kaldı. Siyasi partiler dün milletvekili listelerini Yüksek Seçim Kurulu'na vererek, kampanya dönemine odaklandı. Bugün itibarıyle siyasetin fotoğrafını çeken ANAR Genel Müdürü Dr. İbrahim Uslu, iktidar ve muhalefetin durumuna ilişkin altı önemli tespitte bulundu.

Akşam'a konuşan Uslu'nun değerlendirmeleri satır başlarıyla şöyle: Nisan ayı başı itibarıyla 81 ili tarayarak yaptığımız analizlerle Türkiye ortalamasını ortaya koyduk.

AK PARTİ TEK BAŞINA İKTİDAR

oylarını koruyor ve yüzde 47'ler seviyesinde. Bu oranla, AK Parti 7 Haziran'da çok rahat tek başına iktidar görünüyor.

SENARYOLAR TUTMADI

Bazı kesimlerin "AK Parti yüzde 40'lar seviyesine düştü" senaryolarını hiçbir araştırmamızda görmedik, onlar yanlış ve yanlı değerlendirmeler. Seçimlere iki ay kala fotoğrafa baktığımızda koalisyon olacağı yönündeki beklentiler bugün itibarıyla boşuna.
Bugün itibariyle baktığımızda AK Parti yüzde 47-48, yüzde 23-25, yüzde 14-16, yüzde 8-10 bandında görünüyor. AK Parti'ye en yakın parti, ancak yarısı kadar oy alabiliyor.

HDP BARAJA ÇOK YAKIN AMA BARAJI GEÇEMİYOR

Meclis'te dağılımı etkileyecek en önemli faktörlerden biri HDP'nin alacağı oy oranı. Şu an yaptığımız araştırmalarda baraja çok yakın çıkıyor ama henüz geçemiyor. CHP'nin listesi ve alacağı oy, yurt dışından gelecek oylar belirleyici olacak.

ÜÇ ETKEN BELİRLEYİCİ OLACAK

Seçimlerde üç değişken sonuçlarda belirleyici olacak. Birincisi milletvekili aday listelerinde yer alacak isimler.
İkincisi, kampanya ve vaatler.
Üçüncüsü de, yurt dışındaki seçmenlerin sandığa gitme oranı ve tercihleri.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
AK Parti son ankette muhalefeti fena üzdü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN