'Özgürlük' diyenler RTÜK'ü kilitledi

Basın özgürlüğünü dillerine dolayan Fetullah Gülen ve Aydın Doğan'ın şikâyetleriyle RTÜK kilitlendi. Gülen 189, Aydın Doğan 52 şikâyette bulundu. En çok şikâyet edilen kanal ise aHaber

Giriş Tarihi: 27.12.2015
'Özgürlük' diyenler RTÜK'ü kilitledi
Fetullah Gülen için Hakkaniyet Hukuk Bürosu aracılığıyla son 8 aylık süreçte Radyo ve Televizyon Üst Kurulu'na (RTÜK) 13 TV kanalı hakkında yapılan toplam 189 ayrı şikâyet bulunuyor. En fazla şikâyet ise 77 ayrı başvuru ile a Haber'e yönelik. Benzer şekilde Aydın Doğan'ın ise 6 TV kanalına yönelik 52 şikâyeti var. Şikâyetlerde genel olarak 6112 sayılı Radyo ve Televizyonların Kuruluşları Hakkında Kanun'un yayın hizmeti ilkelerini düzenleyen 8'inci maddesinin "toplumu kin ve düşmanlığa tahrik etme, adalet ve tarafsızlık esasına aykırı davranma, insan onuruna ve özel hayatın gizliliğine saygılı olma, bir kimseyi suçlu ilan etme" gibi ilkeleri ihlal ettiği iddia edildi.

AYDIN DOĞAN'A 'TRUMP' ÇAĞRISI

HAKARET UN SURU BULUNA MADI

Edinilen bilgiye göre, Gülen için TV kanallarının cezalandırılmasını isteyen 189 başvurunun büyük bölümü de Gülen'in adının doğrudan geçmediği, "Paralel Yapı", "sahte şeyh" gibi ifadelerin kullanıldığı yayınlar için yapıldı. İncelenen başvurulurda "hakaret" gibi bir unsura rastlanmadı. Her bir şikayetin tek tek incelenip değerlendirilmesi ve karara bağlanması yönünden ağır bir iş yükünü de getirdiği için RTÜK'ü adeta kilitledi! RTÜK yetkilileri, kanunla verilen bu hakkın kötüye kullanıldığına işaret ederek, bu istismarın önlenmesi konusunda çalıştıklarını ifade ettiler.

FETÖ EMNİYETE NASIL SIZDI?

FETÖ, KİLİSE BİLE YAPTIRMIŞ!

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Özgürlük' diyenler RTÜK'ü kilitledi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN