Türkiye'nin en iyi haber sitesi

‘Terörün başladığı yerde söz biter’

AYM Başkanı Arslan dokunulmazlıkların sınırına işaret etti: Teröre ve şiddete teşvik eden ifadeler ifade özgürlüğü koruması altında değil. Terörün ve şiddetin başladığı yerde sözün hükmü kalmaz

Giriş Tarihi: 26.4.2016
‘Terörün başladığı yerde söz biter’
CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN AYM'NİN KURULUŞ YILDÖNÜMÜNE KATILDI
Anayasa Mahkemesi'nin (AYM) dün gerçekleştirilen 54'üncü Kuruluş Yıldönümü Töreni, Can Dündar kararından sonra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Anayasa Mahkeme Başkanı Zühtü Arslan'ın kamuoyu önünde ilk kez bir araya geldikleri zemin oldu. Arslan, önceki yıllardaki konuşmaların aksine siyasetin alanına girmekten uzak durduğu konuşmasında milletvekili dokunulmazlığına ilişkin üstü kapalı mesajlar verdi.

HDP'LİLERİ DOKUNULMAZLIK KORKUSU SARDI!

BALBAY ÖRNEĞİ
Arslan kamuoyunda yoğun tartışmalara neden olan bazı davalara ilişkin bireysel başvurularda önemli kararlar verdiklerini ve Mustafa Balbay ile Mehmet Haberal'ın Ergenekon davası sırasında tahliyelerinin yolunu açan başvuruyu örnek verdi. Terörün insanların ölümü nedeniyle yaşam hakkını ihlal ederken bireylerin konuşma ve topluma seslenme özgürlüklerini de yok ettiğini belirten Arslan, "İfade özgürlüğü, demokrasilerde en yakıcı sorunları bile serbestçe tartışma ve çözüm önerilerini savunma imkanı sunmaktadır. Bunun ön şartı ise terörü, şiddeti ve şiddet dilini reddetmektir. Anayasa Mahkemesi ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararlarında da vurgulandığı gibi teröre ve şiddete teşvik eden ifadeler, ifade özgürlüğünün koruması altında değildir. Zira terörün ve şiddetin başladığı yerde sözün hükmü kalmaz" dedi.

BAŞÖRTÜSÜ KARARI
Arslan, Can Dündar ve Erdem Gül kararından sonra bireysel başvuruları inceleme yetkisinin Anayasa Mahkemesi'nden alınabileceği veya bu yetkinin sınırlandırılabileceği önerilerine ise mahkemenin bireysel başvurular konusunda verdiği kararlarla cevap verdi. Yusuf Has Hâcib'in, "Beyliğin temeli adalet yoludur" sözünü hatırlatan Arslan, bireysel başvuru yoluyla başörtüsü gibi tartışmaları sorunların çözüldüğüne de işaret etti. Ayrıca, toplum yaşamını yakından ilgilendiren, alkol, kadastro, kazası, kadının soyadı gibi kararların da alındığını söyleyen Arslan, yetkinin kendilerine verilmesinin ardından Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne yapılan başvuruların da azaldığını kaydetti. Arslan yargı bağımsızlığıyla ilgiliyse, "Bağımsız ve tarafsız yargının olmadığı yerde devleti de yoktur. Hiç kuşkusuz hukuk devleti, jüristokrasi yani 'hakimler devleti' anlamına da gelmemektedir" diye konuştu. Törenin ardından AYM Başkanı Arslan makamında bir süre Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ı ağırladı.

KILIÇDAROĞLU'NU YOK SAYDI
Cumhurbaşkanı Erdoğan kendisine ayrılan yere geçerken, tüm davetlilerin elini tek tek sıkarken, Kılıçdaroğlu'nu yok sayıp elini sıkmadan kendisine ayrılan yere oturdu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
‘Terörün başladığı yerde söz biter’
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN