Türkiye'nin en iyi haber sitesi

ınızı sık sık şampuanlamayın!

larda meydana gelen kepek bir çok kişinin sorunları arasındadır. Dermatec Polikliniği Dermatoloji Uzmanı Dr. Ata Nejat Ertek konu ile ilgili bilgiler verdi.

Giriş Tarihi: 18.1.2016 16:25 Güncelleme Tarihi: 18.1.2016 16:25
Saçınızı sık sık şampuanlamayın!
Dermatoloji Uzmanı Dr.Ata Nejat Ertek:

En sık görülen saç sorunları şunlardır; la ilgili birçok hastalıklar vardır. Bunlar doğrudan doğruya saçlara ait mikroplu bir takım hastalıklar olabildiği gibi, vücudun bütününü ilgilendiren birtakım hastalıklar da saçlar üzerinde zararlı etkiler yapabilir. Bu arada, vücudun bakımına, beslenişine bağlı olan açlık, vitaminsizlik gibi haller, şeker hastalığı gibi bünye bozuklukları saçlara zarar verebilir. Başlıca hastalıklar, saç dökülmesi, saçkıran hastalığı, kepek (sebore) hastalığıdır. dedi.

''Saçı sık şampuanlamak kepeğe neden olabilir''


"Latince ismi Pityriasis capitis olan kepek, basit bir şekilde anlatmak gerekirse ölü hücrelerin dökülmesidir. Dünya nüfusunun yaklaşık yüzde 40'ı herhangi bir dönemde sorunu ile karşılaşmaktadır. Özellikle kepek problemi koyu renkli kıyafetler giyildiğinde belirgin hale gelir. Birçok insan kepek problemini ya saçlarını çok yıkamaktan ya da az yıkamaktan dolayı kaynaklandığını düşünürler. Saç düzenli olarak şampuan ile yıkanmazsa, kafa derisinde ki yağ hücreleri kepek oluşmasına neden olabilir. Öte yandan saçı sık sık şampuanlamak da kafa derisini tahriş edip kepeğe neden olabilir. Bunun yanı sıra, havaların soğuması ile genellikle kış aylarında cilt kurur. Cildin kuruması nde kepeklenme ve kaşınmanın en büyük nedenidir. diye belirtti.

ARKADAŞINA GÖNDER
Saçınızı sık sık şampuanlamayın!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN