Dolgu estetiği yaptırmak isteyenlere tavsiyeler

Giriş Tarihi: 16.2.2016 14:44
Dolgu estetiği yaptırmak isteyenlere tavsiyeler

Kışın son günlerine doğru ilerleyip bahar aylarına girmeye başlarken birçok kişi dermal dolgu yaptırmayı şimdiden aklına koymuş durumda. Son yıllarda dermal dolguların daha da popüler hale gelmesi ve kullanım alanların daha da artması dikkat edilmesi gereken noktaların artmasına neden oluyor. Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op.Dr. Güncel Öztürk dermal dolgu yaptıracaklara önemli tavsiyelerde bulunuyor.

Dolgu estetiği öncesinde dikkat edilmesi gerekenler

Bu prosedürün dermatoloji ya da plastik cerrahi alanında uzman bir cerrah tarafından uygulandığına emin olun. Yumuşak doku dolgu enjeksiyonu alanında eğitim görmüş ve bu konuda tecrübesi olan bir cerrah seçiniz.

Dolgu enjeksiyonu tıbbi bir operasyondur, yalnızca kozmetik bir tedavi olarak görmek doğru değildir. Seçtiğiniz doktorun bu alandaki tedavi geçmişini sorup dolgu enjeksiyonu üzerinde deneyimi hakkında araştırma yapmalısınız.

Dolgu estetiği hakkında araştırma yapın. Prosedür ne olursa olsun hasta daima bilinçli olmalıdır. Ancak bunun yanı sıra sizin için en iyi olanı tabi ki doktorunuz daha iyi bilir. Bu nedenle, doktorunuza güveniniz tam ise söylenenlere önerilerini dikkate almaya özen göstermelisiniz.
Dolgu yaptırmadan önce hani bölgelere dolgu enjeksiyonu yapılmasının sizin için uygun olduğunu cerrahınıza sorun. Göğüs dolgunlaştırma, dolgu malzemeleri ameliyatsız burun estetiği, dudak dolgunlaştırma ve kırışık tedavilerinden hangisinin siz de daha olumlu sonuç vereceği konusunda cerrahınızın tavsiyelerini dikkate alın. Özellikle yeterli göğüs dokusu olmayan ve sarkık göğüsler ile burun küçültme lerinde dolgu enjeksiyonu beklediğiniz sonuçları vermeyebilir.

FDA (Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi) onaylı ürünlerin kullanıldığından emin olun. Ayrıca aynı ürün vücudun her bölgesine uyumlu olmayabilir. Bu yüzden cerrahınızı çok dikkatli seçmeniz ve kullanılan dolgu malzemesi hakkında detaylı bilgi almanız çok önemlidir.

Dolgu enjeksiyonun sonuçları hakkındaki beklentilerinizi gerçekçi tutun. Bir dolgu maddesi ile yapılabileceklerin limiti olduğunu unutmayın. Bu limiti öğrenmenin en iyi yolu ise cerrahınızla konuşmaktır. Dudak dolgusu ve kırışık tedavisinde çok başarılı sonuçlar alınan dolgu enjeksiyonu ile göğüs büyütme ve ameliyatsız burun estetiği konularında da oldukça başarılı sonuçlar alınabilmektedir.

Hasta doktor ilişkisi çok önemlidir. Ameliyat öncesinde doktorunuzla konuşarak isteklerinizin iyi anlaşılmasını sağlayın. Doktorunuz da size isteklerinizin ne oranda karşılanabileceğini söylemelidir. Başarılı prosedürlerin püf noktalarından biri budur.

Dolgu estetiği sonrasında dikkat edilmesi gerekenler

Enjeksiyon sonrasında dolgu yapılan bölgede 3 gün boyunca az da olsa hafif kızarıklık, şişlik ve morluk görülmesi gayet normal bir durumdur. Bu sürecin kısalması için ise prosedürden en az 1 gün sonra buz uygulayabilirsiniz.

Alkol ve aspirin gibi bir takım kan sulandırıcı maddeler olumsuz etkilerde bulunabilir. Kaçınmanız gereken maddeler hakkında doktorunuz sizi bilgilendirecektir.

Prosedür sonrasında dolgu bölgesine fazla temas etmemeye çalışın.

Enjeksiyon yapılan bölgeye makyaj uygulamakta bir sakınca yoktur. Ancak mineral içerikli makyaj ürünleri cildin nefes almasını kolaylaştırarak iyileşme sürecini hızlandıracaktır.

Deri altı enjeksiyonlarının en önemli avantajlarından biri, hastaların prosedür sonrasında günlük hayatlarına çok kısa sürede dönebilmeleridir. Bu da problemsiz bir prosedür olduğunu gösteriyor. Ancak yukarıda bahsi geçen durumlar haricinde tüm merak ettiklerinizi doktorunuza rahatlıkla danışabilirsiniz. Ayrıca önceden bahsedilmemiş, beklenmedik bir durumda da derhal doktorunuza muayene olmanız tavsiye edilir.

Op. Dr. Güncel Öztürk
Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dolgu estetiği yaptırmak isteyenlere tavsiyeler
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN