6 çay kaşığından az kullanmayın!

Bakanlığı, İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumunca güneşten koruyucu kozmetik ürünler için hazırlanan kılavuzda, güneşten korunmada yetişkin bir insan vücudu için "en az 6 çay kaşığı" e ihtiyaç olduğu belirtildi.

Giriş Tarihi: 16.4.2016 17:07
6 çay kaşığından az kullanmayın!

Bakanlığı, İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumunca (TİTCK) güneşten koruyucu kozmetik ürünlere ilişkin hazırlanan kılavuzda, güneşten korunmada yetişkin bir insan vücudu için "en az 6 çay kaşığı" e ihtiyaç olduğu belirtildi.

"Güneşten Koruyucu Kozmetik Ürünler Kılavuzu"nda, üretenlerin uyması gereken kurallarla tüketicilere yönelik uyarılar yer aldı.

Güneşten koruyucu ürünlerin hem UVB hem de UVA ışınlarına karşı koruma sağlaması gerektiği belirtilen kılavuzda, güneş ürünlerinin, üzerindeki etikette belirtilen miktarda kullanılması gerektiği belirtilerek, aksi takdirde ürünün güneşe karşı etkili koruma sağlamadığı uyarısında bulunuldu.

"Güneşten yüzde 100 korur" ifadesi yer alamayacak''

Kılavuzda, ürünlerin üzerinde bulunmaması gereken ifadelere de yer verildi. "UV ışınlarından yüzde 100 korur", "Hiçbir koşulda ürünü tekrar uygulamaya gerek yoktur", "Tüm gün koruma sağlar" gibi ifadelerin güneş koruyucu ürünler üzerinde yer almaması istendi. Söz konusu ürünlerin üzerinde, bebeklerde ve çocuklarda yeterli koruma sağladığına dair ibarelere de kesinlikle yer verilmemesi uyarısında bulunuldu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
6 çay kaşığından az kullanmayın!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN