eksikliği bebekler için tehlikeli

Beslenmedeki yetersizliklerden dolayı ortaya çıkan eksikliğinin özellikle bebekler ve çocuklar için tehlikeli sonuçlara neden olabileceği belirtildi.

Giriş Tarihi: 9.5.2016 16:56
Vitamin eksikliği bebekler için tehlikeli
Bebekler için en iyi kaynak: Anne sütü

Uzman Diyetisyen Serkan Tutar konu ile ilgili olarak yaptığı açıklamada, ''?A i, omurilik oluşumunda görev almaktadır. Yetersizliği sonucunda, bebeklik çağında omurilik ile ilgili sorunlar oluşabilir. A vitamininin en iyi kaynakları, karaciğer, ve süttür. Bebeklik döneminde ise en iyi A vitamini kaynağı anne sütüdür. Tiamin, B kompleks vitaminleri arasında yer alan ve B1 vitamini olarak bilinen vitamindir. metabolizması açısından sahip olduğu önemli işlevler göz önüne alınırsa, sinir sistemi açısından da çok önemli olduğu görülebilir. Yetersizliğinde, doğumsal büyüme geriliği ve sakatlıklar meydana gelebilir. Tiaminin en iyi kaynakları, tam tahıl ürünleridir. Bebekler içinse, anne sütü en iyi kaynaktır.

B12 eksikliği sakatlığa yol açabiliyor

Riboflavin de B kompleks vitaminlerinden olup, omurilik oluşumunda ve sinir hücrelerini koruyan yağlı yapının -miyelin- oluşumu için gereklidir ve en iyi doğal riboflavin kaynakları, süt ve süt ürünleridir. B6 vitamini, beyinde sinir iletimini sağlayan maddelerin sentezinde rol alan bir vitamindir ve yetersizliğinde bu maddelerde eksiklikler oluşabilir. B12 vitamini eksikliğinde ise, omurilikte ağır sakatlıklar oluşabilir. Bu vitaminin kaynakları, hayvansal besinlerdir ve hiçbir bitkisel besin B12 vitamini içermemektedir.?'' dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Vitamin eksikliği bebekler için tehlikeli
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN