Bizim rekoru zor kırarlar

'Türk sinema tarihinin en çok gişe yapan filmi' olan 'Fetih 1453'ün yönetmeni Aksoy: Bu rakam, tarihi film konusunda birçok yapımcıyı cesaretlendirecektir ama üç-beş kuruşa saçma filmler çekip insanları tarihimizden soğutmasınlar!

Giriş Tarihi: 7.3.2012 ABONE OL
Faruk Aksoy'un yönettiği ve yapımcısı olduğu 'Fetih 1453', vizyonda olduğu üçüncü hafta içinde, 4 milyon 651 bin 715 seyirciye ulaşarak Türk sinema tarihinin en çok gişe yapan filmi 'Recep İvedik'in rekorunu kırdı. 'Recep İvedik'in de yapımcısı olan Aksoy; bu başarısının perde arkasını GÜNAYDIN'a anlattı.
'Fetih 1453' bugünkü gişe rakamlarına göre; Türk sinema tarihinin en fazla gişe yapan filmi oldu...
Evet, gişe rekorunu kırdık. Bu rakama 16 günde ulaştık. İnanılmaz mutlu oldum ama beni esas sevindiren, insanların filmi heyecanla ve büyük bir coşkuyla izlemesi... Benim için en kıymetlisi bu!

AİLE İÇİ REKABET GİBİ OLDU
Yapımcısı olduğunuz 'Recep İvedik 2' Türk sinema tarihinin en çok izlenen filmi olmuştu. Şimdi de 'Fetih 1453'le de kendi rekorunuzunu kırdınız...
'Recep İvedik' toplam 24 haftada bu rekora ulaşmıştı. Aslında aile içi bir rekabet gibi oldu. Çünkü Şahan (Gökbakar) gerçekten benim evladım gibidir.
Bir kesim filmde Fatih Sultan Mehmet'in sönük kaldığını söyledi. Başka bir kesim de neden mehteran takımının olmadığını merak etti. Bu eleştirileri nasıl karşıladınız peki?
Konunun ne kadar hassas olduğunu bildiğim için çok başarılı tarihçiler eşliğinde bu senaryoyu hazırladım. Ancak sinema bir kurgudur; dramatik etkiyi oluştururken, bazı olayları öne, bazılarını da arkaya koyabilirsiniz. Bu tarihi değiştirmez! Mesela gemilerin karadan indirilmesi, 40'ıncı günde gerçekleşmemiştir ama ben o büyük motivasyonun sembolü olarak o gemileri, o aşamada indirdim. "Neden mehteran takımı yok?" deniyor, mehteran takımını koysak, bu sefer de "O zaman mehteran yoktu, neden koydunuz?" denecekti. Bunun haricinde sinema eleştirmenlerinin eleştirilerini çok insaflı buldum. Kötü niyetli eleştiri yapan olmadı. Siyasi eleştirilere gelince; bu film hiçbir şekilde siyasi ve ideolojik bir bakış açısı ile çekilmemiştir. 'Fetih 1453' benim ruhumu ve kalbimi koyduğum, aynı zamanda milletimizin beklentilerini karşılamak adına çekilmiş bir filmdir. Fatih'in zayıf kaldığı görüşüne de katılmıyorum ama herkese saygım var.

YENİ PENCERELER AÇTIM
Filmi izlerken "Keşke burayı böyle yapsaydım" dediğiniz oldu mu?
Film bu kadar tazeyken özeleştiri pek yapılmaz! Ama 6-7 ay sonra "Keşke şunu şöyle yapsaydım" diyeceğim bölümler olacaktır tabii...
Bu filmle diğer yapımcıları da tarihi filmler konusunda iştahlandırmış olabilir misiniz peki?
Ben sadece bu filmle değil; yaptığım birçok filmle sektöre yeni pencereler açtım. Mesela 'Büyü' adında korku filmi yaptık, bizden sonra birçok insan korku filmi çekti. Gençlik filmi çektik, sonra birçok yapımcı gençlik filmi yaptı. 'Recep İvedik' diye bir karakter komedisi yaptık. Yine bizden sonra birçok karakter komedisi çekildi. Şimdi de 'Fetih 1453' gibi büyük bir projeyi ortaya koyduk. Bu Türk insanına şunu gösterdi; bir işi hak ettiği bütçe, yüksek teknolojiyle ve kalbinizi ortaya koyarak yaparsanız, başarılı olursunuz. Bu rakam birçok yapımcıyı cesaretlendirecektir. Fakat üç-beş kuruşa böyle filmler çekip insanları tarihimizden soğutmamak gerek. 'Fetih 1453'le rekorları alt üst ettik diye saçma filmler yapmasınlar. Seyirci iyi ile kötünün farkını bilir.

ARKADAŞINA GÖNDER
Bizim rekoru zor kırarlar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN